Jak na ...

Jak napsat knihu? 7 Tipů pro začínající spisovatele

Snili jste někdy o tom napsat knihu? Nebo dokonce už na rukopisu pracujete, ale hledáte pár rad, které by vám psaní usnadnily? V tom případě je tento článek přímo pro vás! Představím vám v něm sedm tipů, jak úspěšně napsat první knihu, povídku nebo jinou epickou prózu, které vám můžou přijít vhod.

A proč jsem tyto rady sepsala zrovna já? Jednoduše proto, že jsem taky začínající spisovatelka, která už ale má dopsání a vydání jednoho rukopisu, konkrétně povídky, za sebou. Vím, jak může první literární dílko svého autora potrápit. Právě proto chci sdílet tipy, které z mé vlastní zkušenosti fungují a posunou vás blíž ke kýženému cíli, tedy dokončit rukopis.

1. Tip: Připravte si základní osnovu

Ačkoliv některým spisovatelům vyhovuje začít psát příběh, aniž by přesně věděli, jak se bude vyvíjet, začínajícím autorům to určitě nedoporučuju. Proč? Má vlastní zkušenost. Tímto způsobem jsem rozepsala hned několik rukopisů, ale nikdy jsem je nedokončila. Po chvíli psaní jsem zkrátka netušila, kam děj dále vést.

Ještě než proto začnete se samotným psaním, je dobré připravit si základní osnovu vašeho příběhu. Jak bude začínat? Jak vyvrcholí? A v neposlední řadě: co vše se musí stát mezi tím? Vaše osnova nemusí být detailní, pokud ji takovou nechcete. Pro to, aby vám šlo psaní lépe od ruky, stačí vypíchnout pouze základní dějové zvraty.

Díky osnově se v příběhu nebudete ztrácet a nezapomenete na nic podstatného. Od začátku až do konce procesu psaní bude majákem, který vám ukáže správný směr, kdykoliv to bude potřeba. Kromě děje přitom nezapomeňte promyslet ani charakterové rysy vašich postav a prostředí, ve kterém se příběh odehrává.

2. Tip: Pište o tom, co důvěrně znáte

Tuto radu začínajícím spisovatelům vnucuje snad každý. Pište o věcech, které znáte, se kterými máte zkušenost, a vyhýbejte se tématům, ve kterých se neorientujete. Myslím, že jde o užitečný tip, trochu bych jej však upravila.

Ve své úplně první povídce píšu o sesterství, autonehodě a posmrtném životě. Nic z toho jsem nikdy nezažila. Musela jsem si udělat několik rešerší, abych nepsala o hloupostech. Přesto se celou povídkou nese něco, co opravdu dobře znám. Autentickým prvkem, který vnáším do svých příběhů já, jsou charaktery postav a jejich prožívání. Dokážu popsat, jak se moji hrdinové cítí, protože sdílíme některé vlastnosti a reagujeme na věci podobným způsobem.

Takže ano. Pokud to jde, pište o věcech, které jsou vám dobře známé. Pokud si však myslíte, že dokážete dohledat dostatečné množství informací k tématu nebo třeba místu, o kterém mnoho nevíte, ale láká vás o něm psát, směle do toho. Vynasnažte se však do příběhu zapojit nějaký prvek, který mu dodá na autenticitě a uvěřitelnosti.

3. Tip: Hodně čtěte, se spisovateli se však neporovnávejte

Jak napsat knihu? 7 Tipů pro začínající spisovatele

Jak napsat knihu, ptáte se? Učte se od mistrů! Stejně, jako musíte aktivně psát, abyste se zlepšovali, je dobré i hodně číst. Vytříbíte si tak gramatiku, zjistíte jak budovat příběh a pochytíte hezké slovní obraty. Inspirujte se svými oblíbenými autory, nikdy se s nimi ale neporovnávejte.

Čtení některých knih je ohromujícím zážitkem. V začínajícím autorovi však může vyvolat pocit, že se svou torbou úspěšným spisovatelům nemůže vyrovnat. Nenechte se těmito obavami pohltit a už vůbec ne odradit od psaní. Pamatujte, že román, který si koupíte v knihkupectví, před publikováním prošel rukama několika lidí, jejichž prací je pomoct autorovi text vyšperkovat do jeho nejlepší možné podoby. Kniha není práce jednoho člověka, ale skupiny profesionálů. Proto porovnávání opravdu není na místě.

4. Tip: Nepodléhejte perfekcionismu

Každý spisovatel chce napsat perfektní knihu, která zaručeně ohromí nakladatele i všechny budoucí čtenáře. Snadno se tak však může dostat do smyčky neustálého přepisování, která dílo nepřivede k úspěchu, ale naopak do záhuby. Proto minimálně do doby, než budete mít celý příběh kompletně sepsaný, příliš nepřepisujte. Nenechte se pohltit perfekcionismem. Za cíl si klaďte pouze to, abyste rukopis dokončili. Na úpravy bude čas později.

5. Tip: Buďte realisté

Pokud se psaním opravdu teprve začínáte, tento fakt vás nepotěší. Psaní je náročné. Není to synonymum pro euforii a lehkost, tedy většinou ne. Dokončit rukopis znamená obětovat spoustu času i nervů, což může začínajícího autora trochu zaskočit. Snažte se proto být realisté a nenechte se od psaní odradit, když dojde na spisovatelský blok. I negativní pocity jsou součástí psaní a je naprosto v pořádku je cítit.

6. Tip: Najděte si betačtenáře

Betačtenář je první čtenář, kterému se rukopis dostane do ruky, a na kterém se dílo defacto testuje. Není to profesionál, ale měl by mít trochu načteno. Jeho úkolem je totiž poskytnout spisovateli konstruktivní zpětnou vazbu a pomoct mu příběh vylepšit.

Mít betačtenáře je velmi přínosné již v průběhu psaní. Snažte se najít takového betačtenáře, který se nebojí kritiky a bude k vám opravdu upřímný. Ze seznamu kandidátů proto spíše vyškrtněte maminku či nejlepší kamarády, pokud si tedy nejste jistí tím, že se nebudou ostýchat říct vám, co si skutečně myslí.

Betačtenáře si můžete najít i online, třeba prostřednictvím Instagramu a bookstagramové komunity. Jistě narazíte na někoho, kdo s vámi rád naváže spolupráci.

7. Tip: Najděte správnou motivaci

Správná motivace je něčím, co vám tvorbu velmi usnadní a pomůže vám překonat všechny překážky. Proč tedy chcete psát? Co vás žene kupředu? Co je vaším cílem? Chcete si splnit svůj dětský sen? Toužíte předat světu nějakou myšlenku?

Pokud se rozhodnete napsat knihu proto, abyste ozvláštnili svůj životopis, nejspíš brzy vyhoříte. To stejné platí v případě, že budete psát s vizí, že tak rychle zbohatnete. Opět nechci nikomu kazit iluze, ale psaní románů není v České republice něčím, co by většinu spisovatelů uživilo. Dobře si proto promyslete, proč se do psaní vůbec pouštíte.

Bonus: Kniha Tvůj příběh (Ruta Sepetys)

Kniha Tvůj příběh (Ruta Sepetys)

Jestli hledáte komplexní návod na to, jak napsat knihu, moc doporučuju knihu Tvůj příběh od Ruty Sepetys, která je profesionální spisovatelkou s rozsáhlými zkušenostmi v oboru. Svou knihou cílí právě na začínající spisovatele. Rady v ní předává vtipnou formou, takže ačkoliv jde o non-fikci, její čtení vás bude bavit.

Kniha je rozdělena do několika oddílů, které se věnují hlavním složkám každého příběhu, jako jsou vývoj postav, zápletka nebo prostředí. Největší důraz pak autorka klade na hledání inspirace a autentičnosti. Každý oddíl obsahuje také praktickou část, tedy náměty pro psaní.

Příručka je vhodná pro všechny začínající spisovatele, kteří nechtějí platit za drahé kurzy tvůrčího psaní, přesto by se jim však hodil ucelený zdroj tipů. Mě Tvůj příběh naučil spoustu nových věcí, které s radostí používám v praxi.

Pokud chcete nasbírat další cenné rady, přečtěte si i tento článek, který vás procesem psaní knihy provede.

Děkuji, že jste dočetli až sem. Pevně doufám, že pro vás byly tipy přínosné a že vám pomohou dokončit váš první rukopis. Přeji vám mnoho štěstí na vaší spisovatelské cestě a na počtenou zase příště.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Evie Ilková
Zdravím! Jsem Evie, studentka, věčný snílek a milovnice všech forem umění. Ve svém volném čase proto čtu, píšu, zpívám i ilustruju. Zajímám se ale také o dění ve společnosti, a to především v oblasti feminismu a lidských práv.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *