Cestování

5 rad pro ekologicky šetrné cestování

Při cestování občas zapomínáme na své zásady, které běžně dodržujeme v každodenním životě. Ekologická domácnost je jedna věc, ale co taková dovolená? Při cestování můžeme mít tendenci životní prostředí upozadit před leností a pohodlností. Ekologické cestování by však měl mít na paměti každý, komu je příroda blízká. Dovolené na 3 dny nejsou úplně eco-friendly. Jak si udržet status eco-friendly člověka i při cestování?

Co je ekologické cestování?

Ekologické cestování je druh cestování, které se zaměřuje na ochranu a zachování životního prostředí a místních kulturních tradic. Tento druh cestování se snaží minimalizovat negativní dopady cestování na životní prostředí a společnost, například omezením spotřeby energie a vody, snížením produkce odpadů a podporou místních komunit. Cestovatelé, kteří se rozhodnou pro ekologické cestování, mohou navštívit destinace s ohledem na jejich přírodní a kulturní bohatství a zároveň přispět k jejich ochraně a zachování pro budoucí generace.

1. Jaký dopravní prostředek zvolit?

Cestování má velký dopad na životní prostředí, a proto je dobré zvážit, jaký dopravní prostředek bude ten nejlepší a nejekologičtější. Pokud to jen trochu jde, měli bychom využívat pro přesun prostředky hromadné dopravy jako jsou vlaky, či autobusy.

Při přepravě velkého množství lidí pouze jedním dopravním prostředkem se snižuje dopad na planetu Zemi. To neplatí pro leteckou dopravu, která nejvíce zatěžuje životní prostředí. Je však pochopitelné, že do vzdálenějších krajin je tento způsob přepravy jediný možný.

Zvažte tedy efektivitu a ekologickou náročnost vašeho cestování. Pro cestování po Evropě nevyužívejte lákavě vypadající levné letenky od nízkonákladových společností a volte šetrnější způsob dopravy za vaší dovolenou.

Pokud jiná možnost, než využití letadla neexistuje, zvolte alespoň kvalitnější společnost, která se snaží své lety pojmout, co nejvíce eco-friendly. Také svoji dovolenou naplánujte na delší dobu a využijte ji na maximum. Jedna měsíční dovolená je ekologičtější variantou oproti třem týdenním dovoleným.

Tip: Matematika je krásná věc: 2 lety za rok je méně než 6 letů za léto.

2. Správně zabalené zavazadlo rovná se půlka úspěchu

Už při balení na svou cestu bychom měli myslet na matičku Zemi. Některé faktory mohou ovlivnit přípravu na dovolenou. Například naše cílová destinace nám může hodně napovědět, jak se na cestu připravit. Jedete například do Holandska? V tom případě vás čeká ekologicky smýšlející země, kde najdete spoustu eco – obchodů, v restauracích je již celkem běžné kovové brčko a kontejnery na tříděný odpad najdete na každém rohu.

Ovšem na většinu zemí v Asii se budete muset připravit poněkud důkladněji. Asiaté využívají jednorázové plasty ve velkém množství a ubránit se jim je složitější, avšak ne nemožné.

Přibalte si do svého batohu bezobalovou soupravu na cesty. Co by měla obsahovat? Rozhodně se vám bude na cestách hodit plátěná taška, kterou doma využíváte například na nákupy. Při cestování ji můžete využít při nákupu suvenýrů i jídla v místním obchodě a vyhnout se tak jednorázovým igelitkám.

Tip: Až vám bude pokladní podávat igelitku bude se vám hodit fráze: „No, thank you. It’s not necessary.“

Dále doporučujeme do vaší soupravy zařadit kovové brčko a cestovní kelímek pro chladné drinky na pláži, místo těch běžných plastových a znovu nepoužitelných. Pokud si rádi dopřáváte street food, určitě využijete i vlastní, například dřevěný, příbor a misku, do které vám místní rádi jídlo připraví. Polystyrénové termo boxy nejsou ani ekologické, ani zdravé pro vaše tělo. A to už je pořádný důvod k zamyšlení.

Nejnutnější věci, co si sbalit na dovolenou:

Při balení na dovolenou je důležité zvážit, kam se chystáte a jak dlouho budete pryč. Základem by měla být dobrá a pohodlná obuv, oblečení vhodné pro dané počasí a klima, základní lékárnička a dokumenty (pas, cestovní pojištění, letenky atd.). Dále byste měli zvážit, zda budete potřebovat elektronické příslušenství (například nabíječku na telefon), sluneční brýle nebo krém s opalovacím faktorem, plavky a ručník, a pokud se chystáte do zahraničí, také adaptér na zásuvky. Vždy je dobré si s sebou vzít i nějaké peníze v hotovosti a kreditní nebo debetní kartu.

3. Dovolená není důvod pro návštěvu obchodního centra

I když si můžete myslet pravý opak, věřte, že ty nové plavky opravdu nepotřebujete a v těchto slunečních brýlích vás opravdu ještě nikdo neviděl. Myslete v duchu minimalismu a zero waste. Doma ve skříni jistě máte spoustu skvělých kousků, které se vám na dovolenou budou hodit. Uvažujte také o praktičnosti věcí a balte tak, aby vám k sobě jednotlivé kousky ladily. Ušetříte nejen svoji peněženku a záda při nošení už tak dost těžkého batohu, ale hlavně planeta Země vám bude velmi vděčná.

Nechápete proč by nové triko nebo plavky měli zatěžovat životní prostředí? Téma textilního odpadu a jeho dopadu na ekologii by vydalo na vlastní článek. Můžete nám dát vědět do komentářů, zda byste o takový článek měli zájem.

Tip: Pokud přece jen potřebujete dokoupit nějaké oblečení na dovolenou, navštivte second handy ve svém okolí, kde seženete ty pravé kousky na cestu.

4. Výběr eko ubytování

Už víte jak se na dovolenou dopravit a co si zabalit. Nyní se blíže podívejme, kde se ubytovat. Výběr ubytování je dnes opravdu široký a plný možností. Vyberte si tedy takovou možnost, která bude i ekologická. Ať už objednáváte ubytování na hotelu, přes Booking, nebo Airbnb najděte si nocleh v duchu zero waste. Některá ubytování se přímo na svých stránkách chlubí svými prospěšnými aktivitami vůči planetě a právě taková ubytovací zařízení byste měli podpořit.

Nadšený ekologický cestovatel jistě uvítá ubytování bez jednorázových plastových příborů a talířů, kosmetiky v mini baleních a kelímků na pití. Když na vás bude naopak čekat cedulka informující o praní ručníků pouze, když jsou opravdu špinavé, koše na tříděný odpad nebo udržitelné nádobí, duše ekologa ve vás bude jásat.

Pokud cestujete sólo, tak můžete zkusit i více přírodní cestování nebo ubytování ve společných apartmánech.

Tip: Jak zjistit zda je ubytování šetrné k životnímu prostředí, když o tom nemají nikde ani zmínku? Čtěte recenze uživatelů, kteří zde už byli, najdete v nich spoustu informací.

5. Edukace místních

Nejvíce svůj dopad na planetu můžete snížit tím, že budete šířit osvětu dál a stanete se příkladem pro ostatní. To platí i mimo Česko. Pokud se navíc nacházíte v zemi ekologií nepolíbenou, může být váš edukační dopad ještě větší a efektivnější.

Zkuste se pobavit s místní prodavačkou o tom proč jste igelitku odmítli. Začněte si povídat s pánem ve stánku s ovocem, proč jste si donesli vlastní krabičku na potraviny, nebo řekněte barmanovi na pláži svůj názor na plastová brčka. Vždy však buďte milí a nenásilní. Radikální ekologové spíše uhasí začínající zápal v člověku, než aby jej podpořili. Buďte jednoduše eco i friendly.

Tip: Nenechte se ovládat věcmi a řiďte se heslem „méně věcí, více zážitků“.

Nejsem 100 % eco, bio, raw a nikdy nebudu

Může to znít jako klišé, ale opravdu nikdo nejsme dokonalý. A je potřeba na to myslet i v oblasti minimalismu, zero waste a myšlenky eko života, který bychom si přáli mít. Každý občas šlápne vedle a tak se netrestejme za jedno brčko ve smoothie, které jsme neodmítli, ale pochvalme se za těch pět, které jsme odmítli.

Jaké tipy a triky využíváte na cestách vy? Máte vychytávku, o které bychom měli vědět? Napište nám ji do komentářů.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

1 Komentáře

  1. […] 5 rad pro ekologicky šetrné cestování […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *