CestováníJak na ...Návod

Poprvé letadlem: Co musíte vědět a co vás může překvapit?

Chystáte se vyrazit poprvé letadlem do světa? Pak se ve vás možná mísí pocity nadšení z cílové destinace a strach ze zvládnutí cesty. Nicméně se není čeho bát. Pokud se správně připravíte a nastudujete si potřebné informace včas, čeká vás cesta, která není složitější než jakákoliv jiná.

Poprvé letadlem – to nejdůležitější

Nejdůležitějším ze všeho je mít platné cestovní doklady. Spoustu lidí nakonec nikam neletí jen kvůli tomu, že podcenili kontrolu platnosti občanky či pasu nebo si zapomněli vyřídit nutná víza. Také pamatujte na to, že většina destinací vyžaduje aby vaše cestovní doklady byly platné ještě 6 měsíců po termínu návratu.

Poprvé letadlem - dokaldy

Odbavení a získání palubní vstupenky

Po příjezdu na letiště je potřeba najít správný terminál a přepážku k odbavení. Rozhlédněte se a najděte tabuli se seznamem odletů „Departures“. Zde si najděte svůj let a pokračujte k odbavovací přepážce.

Na odbavení ukažte svůj cestovní doklad a případně odevzdejte své zavazadlo určené do podpalubí. Na základě cestovního dokladu obdržíte palubní vstupenku neboli „Boarding pass“.

Někdy je nutné se odbavit předem on–line, protože na letišti bude odbavení zpoplatněno, a to i v případě, kdy máte zavazadlo k odbavení. Ale ani toho se nelekejte. Pokud to bude potřeba, vaše letecká společnost vám k tomu zašle veškeré potřebné informace dostatečně včas.

Palubní lístek

Bezpečnostní a pasová kontrola

Palubní vstupenku máme a nyní je potřeba se dostat do tranzitní zóny. Ta je oddělena od veřejného prostoru bezpečnostní kontrolou a pokud cestujeme mimo území Schengenu tak i pasovou kontrolou.

Na bezpečnostní kontrole dáme do skeneru příruční zavazadlo z kterého vyndáme tekutiny a počítač. Sundáme svrchní oděv, čepici, pásek či hodinky a ty společně s ostatním necháme projet rentgenovým skenerem.

My následně projdeme skrze kontrolní bránu, která může být nejrůznějšího formátu. Pokud náhodou zapípáme, budeme ještě zkontrolování pracovníkem bezpečnostní kontroly a následně si vezmeme naše věci zpět a pokračujeme dále.

Následně už jen najdeme svůj odletový „gate“ neboli bránu, ze které odletí naše letadlo. Označení najdete na letence i na všudypřítomných obrazovkách na letišti.

Poprvé letadlem - pasová kontrola
Security guard checking female passenger in airport security

Nástup do letadla

Čas nástupu do letadla se liší od času odletu, proto zde buďte alespoň půl hodinky předem.

Standardně je zvykem, že nejprve nastupují členové věrnostních programů s vyššími statusy společně s cestujícími v byznys třídě, následně rodiny s malými dětmi a pak cestující v ekonomické třídě.

Není nutné stát frontu půl hodinu před začátkem nástupu. Místo v letadle je pro všechny. Personálu ukážete palubní vstupenku a cestovní doklad. Následně buďto nástupním mostem, autobusem nebo pěšky po letištní ploše dojdete k letadlu.

Při nástupu do letadla bývá zvykem ještě jednou ukázat palubní vstupenku a pozdravit se s palubním personálem.

Na letence vidíte číslo své sedačky, které je složeno z čísla (řada) a písmena (sedadlo). Tedy například 20A bude sedadlo v 20. řadě na sedačce A u okýnka. Piktogramy vás navedou.

Po příletu

Než začne to pravé místní dobrodružství, bude vás čekat ještě případná pasová kontrola pro obdržení víz a vyzvednutí si odbavených zavazadel. Pokud máte koupený celý zájezd od cestovní kanceláře, bude už na vás čekat u východu delegát nebo jiný zástupce cestovní kanceláře. Ten už vás dopraví na místo určení. Pokud cestujete „na vlastní pěst“, musíte si zajistit transfer sami. Vozidla taxislužby naleznete přímo před letištěm. Stejně tak zastávku hromadné dopravy, pokud v daném místě funguje.

Poté už začíná vaše dovolená a vy máte za sebou první úspěšně zvládnutý let.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *