CestováníKultura

Top 7: Nejhezčí hrady a zámky v ČR

Díky naší bohaté historii, je území České republiky prakticky poseté historickými památkami. Od středověkých zřícenin až po stále funkční hrady a zámky. To vše, a mnoho dalšího, může turista najít při toulkách naší vlastí. A i my se dnes vydáme podívat na nejhezčí hrady a zámky.

Nejhezčí hrady a zámky – Čechy

Zámek Hluboká na Vltavou

Asi nejvýznamnějším a jedním z nejhezčích zámků Česka je právě zámek Hluboká nad Vltavou. Pokud hledáte unikátní místo pro milovníky historie a romantiky, tady naleznete vše v jednom. Zámek Hluboká se nachází pouze 15 km severně od Českých Budějovic. Zaparkovat můžete na jednom z parkovišť, pouze 900 metrů od zámku. Následně můžete nasednout na vláček, který vás vyveze do poměrně prudkého kopce, případně potrápit své nohy a jít pěšky.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Hrad Kokořín

Hrad Kokořín se nachází zhruba deset kilometrů severovýchodně od Mělníku, nad říčkou Pšovkou v Dokeské pahorkatině, u obce Kokořín. Byl postaven okolo roku 1320. Podle jména hradu se celá chráněná oblast nazývá Kokořínskem. Na hrad doporučujeme vyrazit za hezkého počasí. Zaparkujte pod hradem v obci Kokořínský Důl, odkud se k hradu dostanete dvěma cestami. S převýšením asi 70 metrů se k hradu dostanete asi po 1 km. Pokud chcete o něco mírnější převýšení, zvolte raději o polovinu delší cestu.

Nejhezčí hrady a zámky - hrad Kokořín

Pražský hrad

Dominantu Prahy asi nemusíme rozsáhle představovat. Pražský hrad však není pouze o hradním komplexu v čele s Katedrálou svatého Víta. Při návštěvě hradu je nezbytné „zabloudit“ i do přilehlých zahrad: Rajské zahrady, Královské zahrady, Fürstenberské zahrady, Pálffyovské zahrady nebo Valdštejnské zahrady. Hrad je pohodlně dostupný hromadnou dopravou.

Pražský hrad

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Návštěva jednoho z historicky nejvýznamnějšího města a jeho hradního a zámeckého komplexu je přímo povinností. Svou velikostí mu patří po Pražském hradu 2. místo. Pokud přijedete do Českého Krumlova, není pochyb o tom, že si budete muset na toto městečko vyhradit celý den. Český Krumlov toho ukrývá mnohem více než jen zmiňovaný hrad.

Český Krumlov

Nejhezčí hrady a zámky – Morava

Zámek Lednice

Zámek Lednice, nedaleké městečko Mikulov a oblast Pálavy jsou tím hlavním, proč byste měli na jih Moravy zavítat. Během víkendu zde zažijete pravou vinařskou atmosféru ve spojení s dokonalým kulturním vyžitím. O parkování se zde ani nemusíme zmiňovat. Zkrátka se zastavte kdekoliv v okolí a projděte si každý skrytý kout této nádherné oblasti. Pokud se vám bude zdát zámek povědomý, dost možná jste ho viděli v některé z českých pohádek.

Nejhezčí hrady a zámky - zámek Lednice

Hrad Bouzov

Dokonalost a zachovalost stavby z přelomu 13. a 14. století není náhoda. Hrad Bouzov byl totiž zrekonstruovaný na konci 19. století, díky čemuž získal současnou podobu. Zajímavostí je, že hrad se objevil ve více než 20 filmových ztvárněních. Tou nejznámější je asi pohádka Fantaghiro.

Nejhezčí hrady a zámky - hrad Bouzov

Zámek Hradec nad Moravicí

Zámecký komplex pozůstávající ze starší častí Bílého zámku a mladší novogotické částí Červeného zámku, vás svou zachovalostí vrátí zpátky do minulého tisíciletí. Nepochybujeme, že vás jeho architektonická jedinečnost okouzlí. Zaparkujte přímo u zámeckého areálu.

Zámek Hradec nad Moravicí

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *