CestováníKultura

Top 7: Největší hudební festivaly v Evropě

Co může být lepší, než oblíbená hudba, přátelé, slunce a osvěžující drinky a koktejly? Přeci když toto všechno spojíte s cestováním po Evropě. Proto s námi pojďte nahlédnout na největší hudební festivaly, které se v Evropě pořádají.

Největší hudební festivaly

Největší hudební festivaly – Rock

Roskilde Festival

Hudební festival poblíž dánského města Roskilde, ležícího 35 kilometrů západně od metropole Kodaně, se koná každoročně na přelomu června a července, a to již od roku 1971. Za více než čtyřicet let své existence si festival v Roskilde vybudoval výsadní postavení, jeho návštěvnost neklesá pod 100 000 účastníků a vystupují zde největší rockové hvězdy. V posledních desíti letech tu zahráli například Red Hot Chili Peppers, Rammstein, Bob Dylan či Coldplay.

Největší hudební festivaly - Roskilde Festival

Hlavní festivalový program je v areálu, nacházejícím se jižně od centra města proslaveného majestátní katedrálou. Brány stanového městečka, kde bývají návštěvníci během festivalu ubytováni, se otevírají již několik dní předem. Pro návštěvníky je připravený předfestivalový program. Vstupenka na festival letos přijde na 1 790 dánských korun, což představuje v přepočtu zhruba 6 000 českých korun. S festivalem v Roskilde je spojena i jedna smutná událost. Během koncertu Pearl Jam v roce 2000 zde zemřelo 9 lidí, kteří byli umačkáni v davu pod pódiem. Tragická událost měla za následek revizi bezpečnostních pravidel a podmínek. Ke zpřísnění pravidel došlo nejen v Roskilde, ale i na dalších velkých festivalech.

Rock Werchter

Po většinu roku je vlámský Werchter, ležící asi 30 kilometrů severovýchodně od Bruselu, poklidnou vesnicí. To však každoročně na přelomu června a července přestává platit. Důvodem je Rock Werchter, pořádaný od poloviny 70. let. Ten v současnosti určitě patří mezi nejlepší světové open air festivaly vůbec. Do poloviny 90. let byl festival pouze jednodenní akcí, jeho věhlas však razantně narůstal.

Rock Werchter

V současnosti tato oslava kvalitní, převážně rockové hudby trvá čtyři dny. Návštěvnost dosahuje okolo 80 000 diváků a závěr doprovází vždy velkolepý ohňostroj. I zde se setkáte s interprety velkého formátu, jakými jsou Red Hot Chili Peppers, Pearl Jam, Blink-182, The Cure či Elbow. Vstupenku na celý festival Rock Werchter seženete okolo 200 EUR a dalších zhruba 20 EUR zaplatíte za lístek opravňující ke vstupu do kempu. Pokud jste ovšem rockový fanda, investice litovat nebudete.

Rock en Seine

Vyhlášené hudební festivaly se konají i na území velkých metropolí. Návštěva festivalu, kterou spojíte s turistikou v atraktivním velkoměstě, přeci nezní vůbec špatně. Festival v metropoli představuje výhodu i pro ty hudební fanoušky, kteří nechtějí po celou dobu konání festivalu bydlet ve stanovém městečku a radši se ubytují v hotelu. Veškeré jmenované plusy v sobě propojuje například Rock en Seine, konající se v parku Saint-Cloud na jihozápadním předměstí Paříže.

Největší hudební festivaly - Rock en Seine

K festivalovým branám se z centra dostanete pohodlně metrem, tramvají i autobusem. První ročník organizátoři na březích Seiny uspořádali v roce 2003. O současné popularitě festivalu svědčí fakt, že návštěvnost posledních dvou ročníků vždy přesáhla 100 000 účastníků. A není se čemu divit. Vždyť na festivalu můžete zažít interprety jako Green Day, Placebo či The Black Keys. Zajímavostí tohoto festivalu je, že právě zde se rozpadla kapela Oasis. V roce 2009, právě na festivalu Rock en Seine, několik minut před vystoupením, si bratři Liam a Noel Gallagherové vjeli do vlasů. Lístky se pohybují okolo 120 EUR.

Největší hudební festivaly – Taneční

Creamfields

Své vyhlášené festivaly má nejen rocková, ale i taneční hudba. Milovníci elektro zvuku se proto vydávají do vesnice Daresbury v severozápadní Anglii, ležící zhruba 30 kilometrů jihovýchodním směrem od Liverpoolu. Koncem srpna se tu totiž koná akce jménem Creamfields, stabilně sbírající ocenění pro nejlepší taneční festival ve Velké Británii.

Creamfields

Creamfields každoročně uspokojí zhruba 50 000 návštěvníků. Ti si mohou vychutnat vystoupení interpretů jako jsou David Guetta, Paul van Dyk, Tiësto, Deadmau5 nebo Avici. Běžná vstupenka, která platí pro celou dobu festivalu a opravňuje ke vstupu do kempu, přijde na 159,50 liber včetně rezervačního poplatku. Za nadstandardní služby v podobě pohodlnějšího ubytování si ještě připlatíte.

Tomorrowland

Belgie rozhodně není skoupá na kvalitní festivaly rozličných hudebních stylů. Kromě již zmíněného rockového festivalu ve Werchteru se totiž poblíž dalšího vlámského městečka Boom, ležícího asi 30 kilometrů severně od Bruselu, od roku 2005 koná proslulá taneční párty jménem Tomorrowland.

Největší hudební festivaly - Tomorrowland

Tomorrowland se postupem času stal nejikoničtějším festivalem ve své kategorii. Stanové městečko DreamVille je otevřené jeden den před začátkem i po ukončení festivalu. Cena vstupenky se pohybuje okolo 200 EUR. Částka zaplacená za pětidenní vstupenku do kempu DreamVille činí dalších zhruba 40 EUR. Kdo touží po větším luxusu, než skýtá stan, bude si muset připlatit. Návštěvníkům festivalu Tomorrowland připravují nezapomenutelnou show hvězdy jako Fatboy Slim, Carl Cox, Paul van Dyk, Swedish House Mafia, David Guetta a řada dalších interpretů.

Další největší hudební festivaly

Montreux Jazz Festival

Půvabné švýcarské městečko Montreux se rozprostírá ve stínu alpských vrcholků na břehu Ženevského jezera a každý rok, v první půlce července, zde své nástroje rozezvučí nejlepší (nejen) jazzoví muzikanti světa. Koná se zde totiž jedna z nejprestižnějších hudebních přehlídek, Montreux Jazz Festival.

Montreux Jazz Festival

Velkou zásluhu na jedinečnosti festivalu, pořádaného od roku 1967, má jeho přesah do jiných žánrů. Kromě špičkových jazzových instrumentalistů tu totiž od 80. let tradičně vystupují skvělí muzikanti, kteří prosluli i v jiných hudebních stylech. Mimo Milese Davise, Elly Fitzgerald či bluesových legend jako Ray Charles, B.B. King a Eric Clapton, zde s velkým úspěchem koncertovali například Pink Floyd, Deep Purple, Sting, David Bowie nebo Prince. Vstupenka na dva týdny špičkové hudby přijde zájemce na 1 500 švýcarských franků, tedy v přepočtu více než 30 000 českých korun.

Bayreuther Festspiele

Přehlídku známých hudebních festivalů různých stylů, které se během léta konají na starém kontinentu, zakončíme v severobavorském městě Bayreuth. Toto zhruba sedmdesátitisícové město, ležící asi 60 kilometrů od hranic s Českou republikou, je velmi silně spjato s hudebním skladatelem Richardem Wagnerem, který zde strávil posledních 11 let svého života. Tradici pořádání hudebních slavností ve městě založil sám Wagner v roce 1876.

Největší hudební festivaly - Bayreuther Festpiele

Festival má tedy velmi dlouhou historii, během níž se musel vypořádávat s řadou těžkostí, například nacistickým zneužitím Wagnerova díla k propagandistickým účelům. Bayreuthský festival nicméně všechny potíže překonal, v současnosti se těší zaslouženému uznání a je jedním z nejprestižnějších událostí světa klasické hudby. Na programu festivalu jsou každoročně inscenace Wagnerových děl a představení se odehrávají ve festivalovém divadle. Lístky na jednotlivá vystoupení stojí od 35 do 350 EUR.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *