TěloZdraví

Akupresurní body. Víte, kde je najít?

Akupresurní body jsou místa na těle, která na naše stlačení reagují silným bolestivým impulzem. Každé tělo je výskytem těchto bodů velmi specifické. U každého se daný bod nachází na jiném místě a jinak reaguje. Můžeme je najít mimo jiné také podle toho, že jsou o něco teplejší než okolní tkáň.

Působením na akupresurní body vlastně nevědomky využíváme prvky východní medicíny. Tyto body objevili čínští mudrci již před naším letopočtem. Akupresura je ideální, jestliže sníte o léčbě formou akupunktury a děsí vás představa jehel zapíchaných ve vašem těle.

spoustu akupresurních bodů najdeme i na dlaních

Kde jsou akupresurní body?

  • Ruce
  • Chodidla
  • Uši
  • Krk
  • Spánky
  • Čelo

Akupresurních bodů využíváme zejména pro stimulaci jednotlivých orgánů a funkcí organismu. Nejznámější body se pak nacházejí na rukou a chodidlech. Přestože nám může akupresura ulevit, je důležité myslet na to, že jsme tímto způsobem schopni utlumit pouze příznaky, nikoliv však nemoc vyléčit. Proto je velmi vhodné kombinovat úlevu pomocí akupresury s léčbou nemoci.

Akupresurní body rozdělujeme do několika základních skupin. Jedná se o :

  • harmonizující body
  • tonizující body
  • sedativní body
  • signální body

Harmonizující body působí na všechny orgány patřící do dráhy bodu. Tyto jsou využívány například ve stavu celkové narkózy. Tonizující body potom volíme v případě nízkého tlaky, kdy díky působení na bod z této kategorie probouzíme v činnost orgánů v jeho dráze. Při poruchách spánku můžeme zvolit některý z bodů sedativních. Ty odstraňují dysfunkce jednotlivých organismů a celkově uklidňují tělo.

Na chodidlech

Každý akupresurní bod na chodidle reprezentuje právě jeden orgán.

Stlačíme-li se shora na vnější straně kloubu palce, najdeme reflexní plošku nosohltanu. Tu můžeme využít k zahnání prvních příznaků chřipky či angíny.

Dalším zajímavým bodem na chodidle je polovina rozhraní mezi bříškem pod palcem a prvním prstem na noze. Pomocí tohoto bodu jsme schopni utlumit tělesnou energii a navodit celému organismu relaxační stavy.

Bod mezi placem a ukazovákem je velmi účinným pomocníkem pro uvolnění průdušek. Správné intenzity na tomto bodě docílíme, stlačíme-li tento bod najednou ze shora i ze spoda proti sobě.

Akupresurní body na hlavě

I na hlavě najdeme mnoho akupresurních bodů. Když si totiž při bolestech hlavy masírujeme různá místa, odkud se nám bolesti ozývají, využíváme tak nevědomky principy staročínské akupresurní medicíny.

spoustu akupresurních bodů najdeme i na hlavě
I akupresurní body na hlavě nám mohou pomoci od bolestí

Jeden z bodů na hlavě najdeme ve středu temene hlavy. Toto měkké místo je vhodným akupresurním bodem proti plynatosti a křečím v břiše. Je zároveň nejčastějším a nejúčinnějším sedativním bodem využívaným v psychologické i neurologické praxi.

Dalším bodem využitelným při bolestech hlavy a únavě očí jsou dva body pod začátkem vnitřní části obočí. Působením na tyto body po dobu 1 minuty si můžeme velmi dobře ulevit od bolestí hlavy, unaveného zraku i pocitu plného nosu.

Podobnými účinky se mohou chlubit i body v koutcích úst. Nalezneme je přibližně mezi koncem lícní kosti a koutkem úst. Můžeme je využít mimo jiné i pro ulevení od bolesti zubů.

Trpíte-li častými migrénami, mohou pro vás být zajímavé i body na zadní části hlavy. Vyskytují se zhruba v místech, kde lebka nasedá na krční páteř. Stlačením těchto bodů po dobu zhruba jedné minuty směrem k hlavě zaženete migrénu již v jejím počátku.

Posledními body, které nám mohou pomoci s bolestmi hlavy jsou akupresurní body ze strany hlavy kousek nad uchem.

Ruce

Akupunkturní body na ruce jsou velmi známé a snadno je nalezneme.

I na rukou najdeme hned několik bodů, pomocí nichž si můžeme velmi dobře ulevit od zdravotních potížích.

Při nevolnosti v autě například najdeme úlevu při působení na bod na vnitřní straně ruky. Najdeme-li zápěstí rýhu, na šířku dvou prstů zhruba uprostřed zápěstí. Zatlačte na tento bod po dobu alespoň jedné minut hned, jak se vám začne v autě dělat nevolno.

akupresurní body na ruce nám mohou ulevit i od nevolnosti v autě nebo autobuse
akupresurní bod pro úlevu od nevolností v dopravních prostředcích

Jste často nervózní ať už při prezentaci v práci nebo na pracovním pohovoru? Vyzkoušejte úlevu pomocí bodu na vnitřní straně ruky. Opět budeme hledat bod v oblasti zápěstní rýhy, tentokrát však přímo na ní v malíkové linii. Působením na tento bod si můžete ulevit od nervozity, stresu a strachu, ale i pokud trpíte nespavostí. Tlakem na něho dosáhnete celkového zklidnění organismu i mysli.

Pociťujete-li, že se o vás pokouší rýma či nachlazení, pomůže vám bod pro posílení imunity. Najdete ho mezi palcem ruky a ukazovákem. V měkké tkání, kde se kosti palce a ukazováku již přibližují až téměř propojují. Jeho využití již při prvních příznacích vám přinese úlevu nejen od únavy, ale také od bolesti v krku. Jen POZOR, tento bod nesmíte využívat v období těhotenství.

Přečtěte si také o inspiraci k obědu nebo o tipech na výlety v Beskydech.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
8
Super
2
Nic moc
4
Trapas
2
Barbora
Studentka nutriční terapie a kynologie s láskou k literatuře. Momentálně asistentka v Registru dárců kostní dřeně v IKEM podílející se na kampaních a reklamních spotech. Cílem v rámci kariérního růstu je tvořit texty a předávat zkušenosti ideálně v oblasti zdravého životního stylu, kynologie a literatury.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo