BydleníJak na ...Návod

8 Tipů: Jak vybrat matraci do postele?

Jak vybrat matraci a dopřát si kvalitní spánek?

Únava a bolest zad. Všichni to známe a toužíme změnit. Přemýšleli jste nad tím, že problémem může být kvalita vašeho spánku? Záleží nejenom na prostředí, ve kterém žijete a na míře stresu, který možná prožíváte. Možná je na čase si dopřát novou matraci! Nabídka je široká a vybrat správnou matraci není snadné. Přečtěte si těchto 8 tipů, které vám zaručeně poradí.

Jak vybrat matraci odpovídající vašim potřebám?

V první části článku se zaměříme na výběr matrace podle vašich individuální potřeb. Každý člověk potřebuje něco jiného, proto vždy zvažujeme věk, váhu, výšku, obvyklou polohu ve spánku a další.

V druhé části článku si představíme různé tipy matrací, potahy a další. Nabídka je široká, je proto třeba řádné úvahy před samotným nákupem.

1. Věk je důležitým aspektem při výběru

Pokud vybíráte matraci pro děti, tak vždy upřednostněte vyšší tuhost. Tužší matrace podpoří dětskou páteř, která je ve vývinu. Pro děti tedy volíme tuhost ideálně 4–5, tedy spíše maximální. Pokud vybíráme naopak matraci pro člověka vyššího věku, tak myslíme na to, aby matrace nebyla příliš tuhá a nezpůsobovala bolest kloubů. Neměla by však být ani moc měkká, aby se z ní dobře vstávalo. Běžně kupujeme matrace ve výšce 15 cm, ale pro starší osoby jsou vhodnější matrace ve výšce minimálně 20 cm a více.

2. Vybírejte tuhost matrace podle vaší váhy

Přemýšleli jste nad tím, že i vaše váha hraje důležitou roli ve výběru matrace? Obecně platí, že čím vyšší máte váhu, tím tužší by matrace měla být. Pokud vážíte pod 60 kilo, tak si můžete dovolit nejměkčí matraci s tuhostí 1. Vážíte-li 70 až 110 kilo, zvolte střední tuhost 3 nebo 4. Pokud je vaše váha vyšší než 130 kilo, volte tuhost 5, čili tu nejtvrdší. Tvrdá matrace poskytne nejlepší oporu pro vaše tělo.

Tip: Myslete i na kvalitní lůžkoviny, které vám pomůžou se vyspat do růžova. Pokud jste alergii nebo prostě chcete to nejlepší, vyberte si například od firmy Nanospace.cz.

3. V jaké poloze obvykle spíte?

Spíte nejraději na zádech? Ideálně zvolte matraci s vysokou tuhostí, která rozloží vaši váhu a podepře páteř. Preferujete-li spánek na břiše, zvolte středně tuhou matraci, která se tělu o něco více přizpůsobí, ale i nadále ho udržuje ve vodorovné pozici. Pokud spíte nejčastěji na boku, vyberte měkkou matraci, která se tělu nejvíce přizpůsobí. Jestliže střídáte různé polohy, tak se vydejte „zlatou střední cestou“ a kupte si matraci se střední tuhostí, která vyhovuje téměř každému.

4. Na vaší výšce záleží!

Nejčastěji si zákazníci volí délku matrace 200 cm, takové matrace koupíte všude. Pokud ale měříte 185 cm a více, měli byste zvolit delší matraci. Abyste se pohodlně vyspali, měla by matrace být alespoň o 20 cm delší než vy. Bohužel je pravděpodobné, že za atypickou velikost budete připlácet, což se ale vyplatí.

Výběr matrace je individuální volbou

5. Vybírejte z několika druhů matrací

Matrace můžeme rozdělit na pružinové, latexové a pěnové. Záleží nejenom na materiálu, který osobně preferujete, ale také na typu roštu, který vlastníte.

  1. Latexové matrace jsou měkké a pružné, dobře se přizpůsobí vašemu tělu. Mají dlouhou životnost a pro jejich tuhost se do nich přidávají kokosová vlákna. Latex je však méně prodyšný, proto se nehodí do vlhčích prostor.
  2. Pružinové matrace oceníte, pokud toužíte po „houpavém“ pocitu, který je pro pružiny charakteristický. Dnes již nekoupíte velké nepohodlné pružiny, ty byly vyměněny za malé pružiny vložené do textilních pouzder. Tuto matraci však neumístíte na polohovací rošty a je velmi těžká.
  3. Pěnové matrace jsou pružné, odolné a prodyšné. Vyrábí se z polyuretanových pěn, tedy z molitanu. Dnes již existuje mnoho typů pěnových matrací, které se cenou i kvalitou velmi liší. Můžete si vybrat také matraci s paměťovou pěnou.

6. Prodlužte životnost vaší matrace

Jestliže kupujete novou kvalitní matraci, tak si k ní pořiďte i kvalitní potah. Potah matrace zaručí její čistotu a zvýší její prodyšnost, čímž prodlouží její životnost. Bonusem potahu je, že lze snadno z matrace snímat a vyprat. Matrace s ním navíc lépe vypadá. Kvalitní potah poznáte mimo jiné i podle gramáže. Čím je vyšší gramáž, tím je vyšší i kvalita. Pokud vás trápí alergie, tak si zvolte potah se speciální úpravou pro alergiky. Zbavíte se tak roztočů a zabráníte tvorbě plísní.

7. Kupte si dvě matrace místo jedné

Vybíráte matraci do manželské postele? Jednoznačně doporučuji koupit dvě jednolůžkové matrace místo jedné dvoulůžkové. Žena si často volí matrace s nižší tuhostí a muž naopak matrace s tuhostí vyšší. Není to však jediný důvod. Pokud se v posteli často převalujete, tak váš druh nebo družka bude spokojenější, když bude mít matraci vlastní. Vnímání pohybu druhého se velice sníží. Zároveň je vhodné, aby se vaše váha rozkládala v centru matrace a nikoli na jejích krajích.

8. Nešetřete na vlastní matraci

Pokud kupujete matraci pro vlastní časté použití, tak vždy volte kvalitu. Levné obyčejné molitanové matrace vám můžou stačit pro občasné přespávání, nikoliv však pro každodenní kvalitní spánek. Matraci budete denně využívat až 8 let (většina lidí ještě déle), proto je důležité si dopřát kvalitu. Starejte se o vaší matraci dobře a prodloužíte její životnost. Mějte kvalitní rošt, který dovolí potřebný průchod vzduchu. Větrejte a otáčejte matraci alespoň dvakrát do roka. Pokud máte matraci položenou na podlaze nebo uceleném povrchu, tak ji zvedejte alespoň dvakrát v týdnu.

Bonusový tip na závěr! Než si matraci zakoupíte, jděte do obchodu a na matraci si lehněte. Neexistuje lepší způsob jak zjistit, co vám vyhovuje a co nikoliv.

Přečtěte si další tipy, které vylepší vaší domácnost! Například o úklidu metodou KonMarie nebo proč je dobré používat zvlhčovače vzduchu!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Veronica Hears
Jsem holka pracující v sociální psychiatrii. Ráda sdílím a rozšiřuji svůj svět. Moje cesty vedou napříč státy, osobním růstem i do hlubin duše. Seberealizuji se, vzdělávám a svými kroky a tipy ráda inspiruji nejenom své klienty.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení