BydleníJak na ...Návod

3 Tipy na vnitřní zateplení stěn

Zájem o energeticky úsporné bydlení nikdy nebyl větší. A není se čemu divit, ceny energií donutili nejednoho z nás k úvaze, jak ušetřit na vytápění svého domu či bytu. Jednou z možností je určitě vnitřní zateplení stěn. V článku se podíváme na 3 tipy jak na to. Případně se podívejte i na další Vychytávky kolem domu, které ušetří peníze a zvýší komfort.

Tepelněizolační omítky

Tepelně izolační omítky patří mezi moderní způsoby zateplení, které se používají především ve vnějším prostředí. Tyto omítky tvoří mezistupeň mezi běžnými lehčenými omítkami a zateplovacím systémem. Svými tepelně izolačními vlastnostmi výrazně snižují prostup tepla stěnami a snižují tak energetickou náročnost na vytápění objektů. Toto zateplení bude mít tloušťku asi 2 až 3 centimetry, zatímco běžný izolant až 8 cm.

Vnitřní zateplení stěn - tepelně izolační omítka

Stěna před stěnou

Často můžeme využít tzv. předstěny, kdy je použitá izolace. Jako izolaci využijeme například polystyren nebo minerální vlnu, následně se aplikuje parozábrana, a to vše se přiklopí sádrokartonem. Systém je poměrně jednoduchý a dá se dobře použít. Má ovšem i své nevýhody. Je nutné abychom skutečně dobře a precizně zakryli a utěsnili parozábranu, aby se nedostala žádná vlhkost do izolantu. Pak by docházelo ke kondenzaci na konstrukci a vznikaly plísně.

Problémem může být i připevnění různých obrazů a poliček. Může dojít k narušení funkčnosti systému. To lze dnes již řešit kvalitními lepidly a oboustrannými lepicími páskami. Další nevýhoda je také napojení izolované stěny a vnitřní stěny. Když nedojde ke vhodnému řešení, vznikají tepelné mosty a dochází ke kondenzaci vodních par, poškození omítky a opětovnému vzniku plísní. 

Vnitřní zateplení stěn

Kalciumsilikátové minerální desky

Tyto desky zvolíme v případě napadení plísněmi. Ať už je to kvůli tepelným mostům, nebo tam, kde byly použity nevhodné tepelněizolační systémy. Protože umí hodně dobře absorbovat vodu a skvěle izolují, nachází uplatnění i pro vnitřní izolaci. Při realizaci je nutné použít vhodné materiály, včetně lepidla k tomu určenému. Protože se neobejdeme bez přesného výpočtu a určení, kde a jak tento systém použít, oslovte raději odborníky.

Pokud si věříte, můžete využít různé výpočtové programy, které najdete na internetu. Podobně funguje i další možnost vnitřního zateplení. Jde o kapilárně aktivní a prodyšné desky z tvrzené polyuretanové pěny. Ty mají dobré zateplovací vlastnosti a dokážou transportovat vlhkost.

Kalciumsilikátové minerální desky

Vnitřní zateplení stěn – kritická místa

Důležité je zabránit kondenzaci vlhkosti v rozích místností. To zajistíme vytvořením návaznosti mezi tepelnou izolací obvodových a vnitřních konstrukcí, například zaizolováním podlahy v přízemí, které se napojí na izolaci stěny. Rosení stěn v rozích omezíte pomocí šikmých náběhů u vnitřních příček.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení