Cestování

6 low-cost tipů: Jak ušetřit na výletě do Říma?

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Něco pravdy na tom asi je, některé jsou však dlouhé a zájezdy s cestovní kanceláří často přesahují naše finanční možnosti. A přitom je tolik možností, jak na výletě do věčného města ušetřit a přitom si jej opravdu užít. V tomto článku se s vámi podělím o šest takových tipů podělím.

1. Nebojte se zvolit nezvyklé termíny

Ano, rozpálený Řím je opravdu něco, zkusili jste se ale porozhlédnout po letenkách třeba v únoru? Můžete natrefit na překvapivě nízkou cenu, příjemné jarní počasí a o něco méně turistů. Mimo hlavní sezónu je také větší šance, že najdete výhodné ubytování.

2. Vystupte ze své komfortní zóny

…a zkuste hostel. Tahle levná alternativa ubytování určená zejména studentům rozhodně není pro každého, pokud však chcete zažít nějaké to dobrodružství a poznat nové lidi, sdílení společného příslušenství může být první krok.

Je jen na vás, jestli se do toho vrhnete po hlavě a objednáte si smíšený pokoj nebo zůstanete trochu při zemi a bude stačit společná kuchyňka, vše se počítá. Budete překvapeni, kolik zajímavých lidí z celého světa můžete potkat a kdo ví, třeba si z výletu odnesete víc než fotky památek.

3. Choďte pěšky

Pokud se vám podaří sehnat ubytování v centru a ještě rádi chodíte, máte vyhráno! Nejenže prospějete svému zdraví a peněžence, můžete také narazit na skvosty, které byste metrem zcela minuli. Ať už se jedná o památky, kterými je Řím přímo protkaný, osobité uličky, zapadlé obchůdky nebo vystrojené Italy, chystající se na večerní posezení ve své oblíbené restauraci.

Pokud máte slabší žaludek, rozhodně nevolte k přesunu z místa na místo auto, římská doprava je opravdu jízda, která povětšinou příliš nelpí na pravidlech. Dokonce je Řím označován jako nejnebezpečnější město v Evropě, tak pozor na cestu!

4. Jděte jen tam, kam opravdu chcete

Nikdy vás nezajímal starověk ani nějaké římské impérium, ale na Románské fórum prostě půjdete, protože se o tom mluví? Takhle ne, vážení! Nejenže z prohlídky bez průvodce pravděpodobně nebudete mít nic než pár vykopávek, anglický komentář o císaři Titovi vám také příliš neřekne, když ani nevíte, ve kterém století vládl.

Nebylo by lepší zajít na kávu a potom kouknou třeba do Vatikánských muzeí, jejichž vznik je vám mnohem bližší? Nehledě na to, že většina kostelů a památek je zcela zdarma, jde jen o to, stanovit si své priority a dobře vybírat. A pozor! Pokud opravdu milujete památky, můžete využít takzvaných free sundays – první neděli v měsíci je vstup do všem římských muzeí zcela zdarma!

5. Jezte s rozumem

Ať už chcete nebo ne, jídlo na dovolené je vždy významná položka. Je to logické, máte volno, nechcete se omezovat. To by mě  samozřejmě ani nenapadlo! Jezte a pijte, co hrdlo ráčí, dobře ale zvažte, kam se na jídlo vydáte. Pokud nepotřebujete při ranní kávě pokukovat po Koloseu, stačí vyjít trochu z centra a uvidíte, že se ceny stanou o poznání přijatelnější.

Zjistěte si také, jestli vaše ubytování nenabízí snídani nebo vlastní kuchyňku, i takové těstoviny ze supermarketu totiž v Itálii chutnají jako z jiného světa. Nemluvě o výborném víně, které seženete klidně za necelé dvě eura. A nezapomeňte ochutnat zdejší pečivo, s českým ze supermarketů se totiž vůbec nedá srovnat.

6. Naučte se říct NE!

S počtem turistů bohužel přibývají i lidé, kteří chtějí na těchto zmatených a téměř bezbranných tvorech vydělat. V Římě tenhle prodej nabírá až děsivých rozměrů, proto buďte obezřetní a nenechte se přemluvit ke koupi něčeho, co vlastně vůbec nechcete.

Někteří prodejci mají opravdu prapodivné techniky, přes přemlouvání, mávání z obchodů až po házení náramků se slovy, že je to dárek a následné pronásledování, když jim nezaplatíte. U nejvýznamnějších památek je navíc prodej suvenýrů zakázán, můžete být tudíž svědky nepříjemného policejního zásahu.

Stejně tak je ilegální chodit v dobových kostýmech, jestli vás tedy z nějakého neznámého důvodu napadne jít na prohlídku Kolosea v tematickém převleku za legionáře, nedělejte to, mohli byste na pokutě nechat více peněz, než za tři týdenní pobyty. Pokud se přece jen rozhodnete ve všudypřítomných stáncích něco koupit, rozhodně se nebojte smlouvat, někteří obchodníci na to přímo čekají a rádi vám vyjdou vstříc.

Na závěr snad jen pamatujte na to, že cena jde často ruku v ruce s odvahou. Je tedy jen na vás, na kolik si troufnete vystoupit ze své komfortní zóny.

Přečtěte si také náš článek o výletu do Beskyd nebo o Chorvatsku.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
1
Trapas
0
Lenka Raclavská
Jsem milovníkem studentského života s opravdu podivnými zájmy, které sahají od filosofie přes mytologii a dějiny antiky až po psychologii a mezilidské vztahy. Cestuji jedině low-cost a věřím, že sleva může být životní styl.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *