CestováníKultura

8 tipů, kam vyrazit na výlet v Chorvatsku

Když se řekne Chorvatsko, většina z nás si představí moře, dobré jídlo a skvělé víno. Ale víte, že může nabídnout mnohem více, než jen to? Pokud bude Vaše další cílová destinace právě Chorvatsko, přidejte si na svůj wishlist následující místa, která stojí za to navštívit.

Rovinj

Rovinj, Istrie, Chorvatsko

Považuje se za nejromantičtější místo Chorvatska. Turisty láká svým barokním kostelem sv. Eufemie, tyčícím se nad městem, jenž si zachoval svůj benátský šarm. Rovinj se nachází na poloostrovu Istrie, který je pro návštěvníky ze západoevropských zemí velmi dobře dosažitelný. Procházka starým městem, kde na Vás dýchne historie, připomínající dobu Benátské republiky, je naprosto ohromující.

Pula

Koloseum v Pule, Istrie

Dominantou Puly je jednoznačně římský amfiteátr neboli Arena. Jakožto významné římské město, měla své řádné opevnění před nepřáteli. Arena je dokonce zachovalejší, než římské Colosseum. Láká turisty z celého světa hlavně svou historií. Při návštěvě nesmíte opomenout tzv. Augustův chrám, triumfální oblouk rodiny Sergiů a nebo pevnost Kastel. Ta nabízí nahlédnutí do historie města, celé pevnosti a fenomenální výhled na celou Pulu a přístav. Pro rodiny s dětmi doporučuji návštěvu magického akvária na okraji Puly.

Plitvická jezera

Plitvická jezera, národní park v Licko-senjské župě

Národní park Plitvická jezera patří na seznam světového dědictví UNESCO. Naleznete zde šestnáct krasových jezer s vodopády, jeskyně, prameny řek a obohacující zeleň na každém kroku Národního parku. K přepravě po parku, můžete využít loď i vláček, které jsou v ceně vstupného.

Pro pěší turisty jsou zde vyznačené trasy podle náročnosti. Velkým lákadlem pro mnoho lidí jsou Plitvičky hlavně díky tomu, že se tu natáčely scény do filmu Poklad na Stříbrném jezeře a Vinnetou – Poslední výstřel.

Národní park Krka

Národní park Krka v Šibensko-kninské župě

Ve střední Dalmácii, naleznete jeden z dalších skvostů, které Chorvatsko nabízí, a to Národní park Krka. Je pojmenovaný po řece Krka, která je považovaná za nejpozoruhodnější řeku Jadranu. Národní park je obklopen četnými vodopády a jezírky. Mezi nejúchvatnější místo, je považován úsek u kaskád Skradinski buk, kde je možné se vykoupat. Jelikož je park pro turisty velmi atraktivní, doporučuje se návštěva mimo hlavní sezónu.

Split

Split, střední Dalmácie

Split je druhé největší město, nacházející se v srdci Jadranského pobřeží. Je to hlavní hospodářské centrum, které má ovšem okouzlující atmosféru a bohatou historii. Rušným místem Splitu je přístavní promenáda Riva, kde můžete obdivovat zdejší specifickou architekturu. Neopomeňte navštívit Diokleciánův starořímský palác, který nabízí spoustu historických míst v uličkách paláce. Pokud jste fotbalový fanoušek, potěší Vás návštěva fotbalového stadionu klubu Hajduk Split.

Dubrovnik

Dubrovnik, jižní Dalmácie

Úchvatné město v jižní Dalmácii, obklopeno mohutným opevněním, jenž naleznete také na světovém seznamu UNESCA, dnes patří k nejnavštěvovanějším místům Chorvatska. Staré město, pevnosti, okouzlující přístav, atraktivní promenády a historické centrum.

To je pravý Dubrovnik! Ulice jsou obklopeny zelení a naleznete zde díky subtropickému podnebí spoustu citrónovníků a pomerančovníků. Milovníci dramatického seriálu Hra o trůny, jistě ocení návštěvu skutečného Králova přístaviště a možnost vydat se po stopách oblíbeného seriálu.

Šibenik

Šibenik, střední Dalmácie

Poblíž Národního parku Krka leží magické městečko Šibenik, které je plné úchvatných památek. Město se chlubí celkem čtyřmi pevnostmi. Nejvyšší pevnost s názvem sv. Jan, sloužila k ochraně města před Turky. Impozantní pevnost sv. Mikuláše, nacházející se uprostřed průlivu, je přirovnávaná k francouzské pevnosti Boyard. Další pevnost Barone, která dnes slouží jako odpočinková zóna. A poslední nejpozoruhodnější pevnost sv. Michala, která nabízí nádherný výhled na scenérie Šibeniku. Jedna z nejkrásnějších staveb Šibeniku je katedrála sv. Jakuba. Monumentální stavba je mimo jiné také zapsaná v seznamu UNESCA. V Šibeniku naleznete spousty dalších kostelů a paláců, které nejsou tak znamé, ale stojí za navštívení.

Hvar

Ostrov Hvar, střední Dalmácie

Nejslunnější ostrov Jadranu – alespoň takový post mu dali Chorvaté. Ostrov Hvar se nachází v jižní části Chorvatska a s oblibou láká každoročně davy turistů. Stejnojmenné město se stalo velmi populární zejména díky své historii a starobylému vzhledu. Ve městě naleznete spousty historických uliček, pevností a nespočet kostelů. Pokud jste vášnivý potapeč, učaruje Vás hned několik úchvatných zátok s nádhernými vodními scenériemi. Hvar je prostě ráj na zemi.

https://croatia.hr/cs-CZ – Skvělý blog plný zajímavých tipů pro nadšené cestovatele

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
1
Trapas
0
Míša
Jsem cílevědomá, společenská a veselá. Ráda trávím čas s rodinou a přáteli. S přítelem je naším velkým koníčkem španělský chrt Alpi, se kterým velmi rádi cestujeme. Miluji zpěv, filmy, hraní na kytaru, tvorbu článků a pole dance.

    2 Okomentováno

    1. […] Přečtěte si také o cestování do Švýcarska nebo o tipech na výlet v Chorvatsku. […]

    2. […] Přečtěte si také o cestování do Bretaně nebo o tom, kam na výlet v Chorvatsku. […]

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *