CestováníJak na ...Návod

5 TOP: Nejlepší knihy o cestování [Inspirace pro začátečníky]

Přemýšlíte o životní změně? Nebaví vás už stereotyp života na jednom místě? Nebaví vás život ve městě? Můžete zkusit cestování. Vyčistíte si hlavu, změníte prostředí a naberete novou inspiraci. Poznáte nové kultury, které vám rozšíří obzory. Ať už přemýšlíte o dlouhodobějším usazení na opačném místě planety nebo jen krátkodobém rozptýlení, těchto pět knižních tipů vám pomůže se inspirovat a ujasnit si pár věcí, které jsou pro cestování důležité.

Rakousko 2
Cestování vám pomůže zvolnit a utřídit si myšlenky.

Ladislav Zibura – Prázdniny v Evropě

Pokud si chcete přečíst o méně populárních místech Evropy, cestováním napříč Evropou pěšky (nebo mnohahodinovém stopování) a zasmát se, pak je tato kniha právě pro vás. Dozvíte se o venkovském životě evropských zemí a poznáte tak prastaré kultury těchto států. Co vám kniha rozhodně dá, je nadšení objevovat i na místech, která jsou zdánlivě nezajímavá. Kniha může být inspirací pro ty, kteří chtějí na kratší dobu vypadnout ze stereotypu.

(Ladislav Zibura – Prázdniny v Evropě; BizBooks, 2019)

Lucie Kutrová – 151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství holky s bucket listem

Kniha o dredaté holce, která se rozhodla zdolat Pacifickou hřebenovku, údajně jednu z nejnáročnějších turistických tras na světě. Kniha vám vtipnými, jakoby deníkovými zápisky vypráví den po dni strasti, útrapy ale také krásy zdolávání takto náročné trasy s dvacetikilovou krosnou na zádech. Pokud hledáte skutečnou výzvu a chcete si sáhnout na dno, pak je tato kniha právě pro vás. Jelikož zdolání trasy trvá průměrně asi půl roku, je kniha opět spíše pro ty, kteří chtějí na kratší dobu změnit prostředí.

(Lucie Kutrová – 151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství holky s bucket listem; Universum, 2019)

Panama mraky
Pro někoho může životní změna představovat výzvu.

Jon Krakauer – Útěk do divočiny

Patrně nejznámější kniha tohoto žánru. Tuto knihu zde uvádím, protože vám může pomoci se zamyslet nad tím, proč vlastně chcete cestovat, ale i nad tím, jakou cenu pro vás má život a co je pro vás v životě nejdůležitější. Alex potkává na své cestě spoustu lidí, kteří nějak jeho život poznamenali, ať už v dobrém, nebo ve zlém. Opouští svou ,,zlatou klec“ a vydává se poznat skutečný svět. Chce vědět, co všechno nabízí a chce vědět, kdo vlastně je. Pokud máte pocit, že váš dosavadní způsob života začíná postrádat smysl, tato kniha vám v tomto rozhodně může být inspirací.

(Jon Krakauer – Útěk do divočiny; ČR, Columbus, 2007)

Robert McFarlane – Hory v hlavě – Dějiny jedné fascinace

Stejně, jako autor kdysi sáhl po knihách o horolezectví v domě svých prarodičů, můžete i vy sáhnout po této knize, pokud vás (podobně jako v případě knihy 151 dní Pacifickou hřebenovkou) láká výzva. Jestli je cílem vašeho cestování spíše poznávat krásy přírody, než krásy jednotlivých kultur, je tato kniha právě pro vás. Můžou se v ní inspirovat všichni, kteří chtějí pracovní úspěchy na nějakou dobu vyměnit za úspěchy k nezaplacení.

(Robert McFarlane – Hory v hlavě – Dějiny jedné fascinace; ČR, Mladá Fronta, 2018)

Hory jsou skvělým únikem od civilizovaného světa.

Matouš Vinš, Petr Novák – Travel Bible

Svatý grál cestovatelů. Pokud to s cestováním myslíte opravdu vážně, rozhodně byste tuto knihu neměli opomenout. Je to spíše taková encyklopedie, kde můžete najít všechny užitečné informace o tom, jak nenákladně cestovat po světě, ať už dlouhodobě nebo krátkodobě. Najdete v ní tipy na povolání, které můžete v zahraničí coby turista vykonávat, jak nejlevněji bydlet, jak nakupovat a nakládat s penězi. Kniha vám poradí, jak se chytře vypořádat s počátečním pocitem, že cestování je náročné a nákladné.

(Matouš Vinš, Petr Novák – Travel Bible; Blue Visison, 2015)

TIP! Cestování je náročné pro životní prostření. Abyste během něj snížili jeho negativní dopady na planetu, máme pro vás pět jednoduchých a nenáročných tipů, jak na ekologičtější život! Nebo si přečtěte článek o Volcánu Barú.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Hop
Ráda čtu, cestuju, válím se a poslouchám hudbu. Ráda si užívám života a dobrého jídla.

    2 Okomentováno

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *