Cestování

Volcán Barú: Jediné místo na zemi odkud spatříte Karibik i Pacifik

Za tímto jedinečným místem se budeme muset vypravit do Střední Ameriky, přesněji do Panamy, na nejvyšší horu Volcán Barú 3 475 m n. m. Za velmi dobrých meteorologických podmínek lze z vrcholku pozorovat na jedné straně Karibské moře a na straně druhé Pacifik.

Národní park Volcán Barú

Park se nachází nedaleko hranic s Kostarikou v provincii Chiriquí. Je tvořen vulkanickým pohořím s nejvyšší horou Volcán Barú, po které je samotný park pojmenován. Jedná se o nejchladnější místo v celé Panamě a vyznačuje se rozmanitou faunou a florou. Průměrná teplota se pohybuje okolo 20 °C, ale na samotném vrcholku hory není výjimkou ani lehký poprašek sněhu. Zde jsou časté teploty pod bodem mrazu, především těsně před východem slunce.

Dechberoucí výhled až daleko do Kostariky.
Výhled ze sopky Barú směrem ke Kostarice

Na vrchol za probouzejícím se sluníčkem

Hlavním lákadlem výstupu je jednoznačně výhled do všech světových stran, který nabízí možnosti pozorovat východy a západy slunce. V případě dobrých rozptylových podmínek lze v dopoledních hodinách spatřit Pacifik a Karibské moře z jednoho místa. I proto každý den míří na vrchol desítky turistů.

Východ slunce pozorovatelný z vrcholu sopky.
Východ slunce je odměnou za zdolání vrcholu

Náročný výstup

I když sopka leží ve vulkanickém pohoří, nemusíte se bát. Poslední aktivita byla zaznamenána v roce 1550. Vrcholu se dá dosáhnout ze dvou směrů. Nejoblíbenější trasou je cesta začínající 8 km od horského města Boquete. Na start výstupu se lze jednoduše dopravit shuttle busem organizovaným hostelem Mamallena nebo taxíkem.

Dobře zvažte vaše fyzické zdatnosti. Cesta na vrchol měří cca 14 km a překonáte zhruba 1870 výškových metrů. Stejnou cestu je nutné také absolvovat zpět. Výstup vede po dobře značené, široké a nezpevněné cestě. Cestou není žádné občerstvení ani možnost doplnit vodu. Určitě také nezapomeňte na teplé oblečení. Na samotné vrcholku po ránu mrzne i během hlavní sezóny.

Odměna za zdolání vrcholu

Jestliže se vydáte na východ slunce, počítejte se začátkem cesty těsně po půlnoci. S přibývající nadmořskou výškou bude váš dech rychlejší a tempo pomalejší. Těsně před finálním výstupem na vrchol vás pravděpodobně dojedou obří džípy, které vezou turisty. Ano, i to je jedna z variant, jak se na vrchol dostat. Jedná se o velmi drahý organizovaný výlet – džípy vás vyvezou na vrchol sopky a také svezou zpět.

Pakliže máte rádi euforii z vlastního zdolání vrcholu, určitě vyrazte pěšky. Kousek pod vrcholkem se nachází spousty vysílačů a antén. Bohužel, právě v tomto směru vychází slunce a vy tak budete z nejvyššího vrcholu koukat přímo přes ně na romanticky se barvící oblohu s vycházející ohnivou koulí.

Volcán Barú nabízí 360°C výhled.
Davy turistů nečekejte. Kvůli náročnosti sem míří jen ti zdatní a míst na krásné fotky bez lidí najdete hodně.

Vyčkejte do sestupu ostatních turistů

Poté, co si užijete nevídanou podívanou s překrásným východem slunce, vyčkejte. Vymrzlí turisté pomalu začnou sestupovat a vám tak zbude prostor pro krásné fotky a prozkoumání okolních kopečků. Pokud se zadaří, mraky se pomalu rozpustí a naskytne se nebývalý úkaz, kdy na jedné straně budete moci obdivovat krásy Karibského moře a na straně druhé rozsáhlý Pacifik. Na další straně je možné spatřit Kostariku a Karibské ostrovy v souostroví Bocas del Toro.

Na bolavé nohy termální lázně

Přestože se jedná o velmi náročný výlet, který zabere celý den, určitě doporučuji návštěvu místa nevynechat. Své bolavé nohy můžete zregenerovat v nedalekých termálních lázních pod nespočtem vodopádů, které se v blízkosti městečka Boquete nacházejí. Nebo také u moře či oceánu, kam se jednoduše dostanete místní dopravou.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *