TěloVaření a receptyZdraví

Zdravé jídlo je způsob, jak ušetřit peníze a být fit

Napadlo Vás někdy, proč na nás všude křičí nápisy a rady, že máme jíst zdravě, hýbat se, dobře spát a být tedy, tak nějak v rámci možností v „pohodě“.

Pozoruhodný je fakt, že každoročně stoupá počet lidí, co trpí obezitou a ta sebou nese spoustu civilizačních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, špatný cholesterol, diabetes typu 2, nádory aj. Cílem všech zdravých organizací je tomuto stoupajícímu trendu zabránit a nechat populaci touto osvětou promořit.

Zdravé jídlo je win-win

Bohužel nemůžeme dát např. uzeninám nálepku, jako tomu je na cigaretách, „POZOR konzumace Vás může zabít“ Umíte si představit tu lavinu v médiích?

Žádné extrémy, prosím racionálně

Fascinující je zjištění kolik lidí má mylné představy o měsíční finanční částce, kterou je zapotřebí vydat za jídlo. Určitě to znáte a dáte mi za pravdu, kdykoli dojde mezi přáteli, rodinou nebo kolegy z práce na téma stravy, většina lidí ví, co zdravé stravování obnáší, ale argumentují všeobecným klišé, že je příliš drahá, že si tento luxus nemohou jednoduše dovolit.

Zdravá strava nemusí být vůbec drahá, naopak je kolikrát i levnější než ta běžná. Důležité je neuchylovat se k žádným extrémům, v podobě různých diet, které nám slibují okamžité výsledky.

Život bez pilulek, zdraví jako benefit

Zdravé stravování je především o minimální konzumaci chemicky zpracovaných potravin a časté zařazování potravin bohatých na živiny a minerální látky. Každá racionální strava je sestavena ze správně postavených makronutrientů, jako jsou kvalitní rostlinné a živočišné bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy i vláknina.

Perfektivní odměnou pravidelné konzumace zdravého jídla vám bude zlepšení nejen fyzického stavu, ale též duševního. Racionálním jídelníčkem investujete hlavně do svého zdraví a zdraví budoucího. A věřte, že investice do stravy se každému několikanásobně vrátí.

Zdravé stravování je totiž nastavení mysli a musíme ho chápat jako životní cestu nikoli krátkou trasu.

Přesvědčte se sami, ušetříte

Zamysleli jste se vůbec někdy nad tím, jaké je složení vaší stravy? Spousta lidí si vůbec neuvědomuje, kolik peněz vyhodí právě za nezdravé svačinky ať už ve formě sušenky, koblížku nebo dennodenních obědů v restauraci, pizzy či KFC k večeři. Nesmíme zapomenout také na víkendové nájezdy s celou rodinou do drahých fast – foodů, kde není problém za jeden oběd v podobě menu zaplatit za 4člennou domácnost i 1 500 Kč.

Ve finále se není čemu divit, jelikož tyto potraviny obsahují spoustu ztuženého tuku a glutamátů. A jak je známo, tuk je nositelem chuti a glutamát chuť ještě zvýrazňuje. Člověk se pak stává na tomto jídle závislý a cíleně ho vyhledává častěji, a to i přesto, že je poté unavený a trpí nadýmáním, na které si většina z nás jednoduše zvykla jako na běžný důsledek stravování. Zdůrazňuji, že tohle opravdu není normální stav po jídle.

Zápisky k nezaplacení

Zkuste si tedy vzít kus papíru a zaznamenávat si celý denní peněžní výdej za jídlo. Ve finále přijdete na to, že celková suma dá mnohem vyšší částku, než když máte na talíři denně zdravé jídlo, které se samozřejmě podepíše nejen na vašem fyzickém stavu, ale též duševním.

Zbavte se všech obav

Nemusíte mít strach z chuťové nedostatečnosti, i když je pravda, že po vysazení potravin plných zvýrazňovačů chuti vám může připadat zdravé stavování poněkud nevýrazné. Ale určitě nemusíte zoufat, jelikož všechno je otázka zvyku a tělo je chytré a učenlivé a po pár týdnech, se vám chuťové receptory vrátí. Je to například jako s olivami – člověk jim přichází na chuť postupně.

Působivá ukázka, která Vás přesvědčí

Rádi Vám ukážeme pro porovnání příklad zdravého a nezdravého jídelníčku.

Běžný jídelníček

Nejprve se zaměříme na příklad běžného nutričně nedostačujícího jídelníčku, ve kterém chybí vláknina a je složen převážně z nezdravých tuku a jednoduchých cukrů.

Snídaně – 2 x koblížek (14 Kč)
Svačina – Rohlík (6 Kč) se salámem Vysočina 15 g (9 Kč), Kofola (15 Kč)
Oběd – Kuřecí řízek, hranolky, majonéza – v restauraci (130 Kč), pití (30 Kč)
Svačina – Jablko (6 Kč), Activia nápoj lesní plody (23 Kč)
Večeře – KFC (120 Kč)

Celková útrata za tento nezdravý jídelníček je 353 Kč. Pro zajímavost, jeho energetická hodnota je následující: Kcal 2476 | bílkoviny – 71 g, sacharidy – 300 g, tuky – 138 g a vláknina – 16 g.

To nevypadá zase tak dobře, zkusme si druhou verzi, tu nutričně zdravější, která odpovídá potřebách lidského těla.

Zdravější verze zdravého jídelníčku

Snídaně – 50 g ovesné vločky (3 Kč), 140 g Ovofit Jahodový (16 Kč), 20 g kešu (8 Kč) jablko (10 Kč) hořká čokoláda 75% kakaa 20 g (4 Kč)
Svačina – Kefírové mléko neochucené (13 Kč), 70 g hroznové víno (15 Kč) mandle 10 g (5 Kč)
Oběd – 150 g Kuřecí prsa (25 Kč), 200 g brambory (10 Kč), salát okurkový (14 Kč) Svačina – Celozrnný rohlík (7 Kč), 100 g eidam (15 Kč), kedluben (10 Kč) šunka 40 g (15 Kč) Večeře – 250 g Brokolicová polévka (55 Kč), dalamánek celozrnný (9 Kč)

Cenově se tento jídelníček pohybuje o více jak sto korun levněji, tj. 226 Kč. Energetická hodnota je Kcal 1692, bílkoviny 128 g, tuky 62 g, sacharidy 199 g

Přesvědčili jsem Vás ? .. .

Na závěr pro Vás odkryjeme deset tipu, jak nejlépe můžete ušetřit.

10 Tipů: Jak ušetřit peníze na potravinách?

Pokud budeme jíst nutričně vyváženě a podle toho co naše konkrétní tělo opravdu potřebuje budeme rozhodně utrácet méně.

  • Preferujte sezonní a lokální ovoce a zeleninu
  • Využívejte slevové akce, ale nenechte vyhrát kvantitu nad kvalitou
  • Kupujte větší balení trvanlivých potravin např. rýže, ovesné vločky, oříšky
  • Plánujte – sepište si seznam potravin, které budete potřebovat podle toho co budete v týdnu vařit, vyhnete se unáhleným nákupům
  • Využívejte zbytky potravin – vyhnete se plýtvání potravin – experimentujte
  • Zkuste využívat krabičky – pokud máte připravené jídlo předem, zabráníte zbytečnému utrácení za hotové jídlo nebo náhodné přepady mlsné
  • Zamrazujte ovoce, zeleninu, zavářejte džemy, okurky, kompoty
  • Ve stravování platí v jednoduchosti je krása – krátké vaření a základní potraviny ušetří váš čas i peníze
  • Choďte nakupovat najedení, tím se vyhnete spontánním nákupům
  • Využijte služeb výživového poradce, který vám pomůže nastavit jídelníček tak, aby odpovídal vaším potřebám

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo