Návod

5 geniálních tipů, jak pracovat s egoisty a sobci?

Egoista je sobec, který příliš sleduje vlastní prospěch a zájem, obvykle i na úkor druhých. Egoista se nezajímá o ostatní, neprojevuje empatii a jde mu jen o uspokojení vlastních potřeb, o vlastní prospěch.

Jednat s takovými lidmi může být frustrující, ovšem když dokážete pochopit jejich myšlení, tak můžete objevit recept, jak vyzrát na sobce a egoisty. Mohou s vámi jednat jako s kusem hadru, nezajímají se o vaše názory, je jim jedno, co cítíte. Nebo vás může štvát, že jediná osoba, o které dokáží hovořit, leckdy i hodiny a hodiny, jsou oni sami.

Každý z nás lidi s přebujelým egem zná. Některým z nich se můžete s úspěchem vyhýbat, třeba sousedce, která vás zahlcuje detaily ze svého „dokonalého“ života, nebo tchýni, co na vás nenechá nit suchou ani na Vánoce.

Někdy to ale nelze, egoista může být váš partner, rodič, kolega nebo nadřízený. Vyhnout se takovému člověku většinou není možné. Jak tedy mluvit, jednat a možná i vyzrát proti egoistům tak, abyste si zachovali duševní pohodu?

1. Nesnažte se pochopit egoistovo jednání

Proč je egoista hluchý k vašim argumentům? Proč se vás nesnaží pochopit? Proč jedná tak sobecky, copak nevidí, jak vás to mrzí?

Jedním z důvodů, proč vás egoisti tak štvou, je to, že máte pocit, že by sami měli vědět, že je jejich chování špatné. Měli, ale nevědí to nebo je jim to jedno. Když tento fakt pochopíte a přijmete, uleví se vám. Je naprosto zbytečné snažit se egoistu převychovat. I když můžete se o to pokus a zkusit egoistovi nastavit zrcadlo, pokud se cítíte silní.

2. Papouškujte egoistova slova

Egoista potřebuje mít pocit, že jste ho vyslyšeli a pochopili. Nejjednodušší způsob, jak sobci tento pocit navodit, je papouškovat jeho slova. Dáváte mu tím najevo, že oceňujete to, co říká. To jej zpravidla uklidní, přestane vám skákat do řeči a neustále vás přerušovat. Vy potom můžete říci svůj názor. Pozor ale i na způsob, jak s egoistou hovoříte. O vhodných formách komunikace se dozvíte v dalších bodech.

Pokud potřebujete silnější pozici, tak musíte jít s egoistou do konfrontace. Nezapomínejte, že je zaslepen sám sebou a svým egem. Egoisté mohou být také manipulátoři, což je vražedná kombinace. V tomto případě si přečtěte článek o taktikách manipulátorů a jak s nimi jednat.

3. Hovořte s egoistou o faktech, nikoli o pocitech

Egoistovi jsou vaše pocity jedno. Nijak si neprospějete, když se mu budete snažit vysvětlit, jak na vás jeho slova a činy působí. Spíše vás začne obviňovat z toho, že jste příliš emocionální a málo racionální. Je vám povědomá věta: „Jsi hysterka?“ Hovořte se sobcem raději o faktech. Namísto: „Když nevyzvedneš dítě ze školky, štve mě to,“ zkuste: „Když nevyzvedneš dítě ze školky, zmešká kroužek a my tím vyhazujeme peníze z okna.“

4. Mluvte jasně

Škrtněte si ze slovníku fráze, které značí nejistotu. Jedná se o obraty typu:

  • Myslím si, že…
  • Cítím, že…
  • Asi…
  • Vlastně…
  • Možná…

Egoista váš názor pak vnímá jako podřadný, vždyť ani vy sami si jím nejste jistí.

5. Neberte si to osobně

V egoistově světě není nikdo tak dobrý jako on sám. Veškeré jeho poznámky o tom, jak jste špatní a málo toho umíte, vycházejí striktně z tohoto úhlu pohledu, který není nijak objektivní. Neberte si to osobně. Egoista si neumí pomoci, ale vy jeho názorům nemusíte propůjčovat příliš velkou váhu nebo se jimi nějak trápit. Smiřte se s tím, že egoista lepší nebude a to, co dělá a říká, vypovídá jen málo o vás a hodně o něm.

Když se setkáme s egoistou, může to být šok. Zpočátku je těžké uvědomit si, že chyba není ve vás. Každý z nás přece chce, aby ho ostatní měli rádi a vážili si nás. Jakmile ale poznáte, s kým máte tu čest, můžete interakce se sobci učinit snesitelnějšími. Navzdory všem tipům je ale důležité vědět, že nejlepší obrana je vyloučit je ze svého života, jakmile je to možné. Nesledujte je na sociálních médiích, opusťte místnost, kde se nacházejí, neptejte se na doplňující otázky.

Není vaše práce egoisty převychovat, maximálně ho přetrpět, není-li zbytí. Jinak zbytečně zvedají vaši hladinu stresu, kterého i tak máme v životě více než dost. Můžete si přečíst naše 3 dobré rady a 2 návody, jak se zbavit stresu a nervozity. Rozhodně neztrácejte kvůli egoistovi spánek, nestojí to za to.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
41
Super
11
Nic moc
2
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Návod