Jak na ...Návod

Rodinný rozpočet jako nástroj kontroly

V dnešní době je čím dál více domácností nuceno hlídat si svoje výdaje. Společně s průměrnou mzdou rostou i životní náklady a rodinný rozpočet může dostat zabrat. Obzvlášť pokud nastanou nečekané výdaje. My se dnes společně podíváme, jak rodinný rozpočet můžeme co nejlépe nastavit. A tak být připravený i na nečekané.

Rodinný rozpočet – co to vlastně je?

Rodinný rozpočet je plán finančního hospodaření každé domácnosti. Alespoň by měl být. Jeho vytvoření totiž vede k získání kontroly nad finanční situací rodiny a ke snížení rizika jejích zbytečných výdajů a případného zadlužování. Lze tím najít zdroje pro rezervy a úspory v rodinném rozpočtu a připravit se tak na nečekané výdaje.

Podle veřejných průzkumů má totiž problémy vyjít s penězi každý třetí člověk a v případě nenadálých výdajů má finanční problémy polovina domácností v České republice. Navíc finanční problémy jsou podle sociologů skutečným důvodem rozpadu odhadem šedesáti až osmdesáti procent manželství.

Rodinný rozpočet jako nástroj kontroly

Sestavení rodinného rozpočtu

Tvorbu rozpočtu můžeme rozdělit do několika částí:

  • Přehled všech příjmů
  • Seznam výdajů
  • Porovnání příjmů a výdajů
  • Přehodnocení a přizpůsobení výdajů

Přehled všech příjmů – do této kategorie zařadíme všechny příjmy domácnosti. Výplaty ze zaměstnání, příspěvky od státu, zisky z podnikání, příjmy z pronájmu i veškeré další pravidelné příchozí finance.

Seznam výdajů – jak už název napovídá, sem zařadíme všechny výdaje. Ty můžeme dělit na nutné – nájem, hypotéka, pojištění, náklady na pohonné hmoty, servis vozidel, nákup potravin, drogerie, oblečení a tak dále. Druhá skupina nese název zbytné – sem zařadíme položky jako cigarety, jídlo z restaurací, oslavy, dovolené a volnočasové aktivity.

Porovnání příjmů a výdajů – Ve třetí fázi sestavování rodinného rozpočtu dochází k porovnání součtu veškerých příjmů se součtem všech výdajů. Tyto dvě hodnoty by se sobě měly minimálně rovnat. V případě, že máte výdaje větší než příjmy, musíte snížit výdaje nebo navýšit příjmy. V ideálním případě provést obojí. Pokud máte příjmy vyšší než výdaje, měli byste zvýšit částku určenou na spoření a k tvorbě finanční rezervy.

Přehodnocení a přizpůsobení výdajů – I přes to, že jsou třeba příjmy domácnosti vyšší než její výdaje, je vhodné provést jejich bilanci a případné úpravy vydání. Zvažte, zda potřebujete mít zbytné (ale i nutné) výdaje ve stávající výši, dost možná je můžete snížit.

Aktualizujte svůj rodinný rozpočet

Samozřejmě, že rozpočet, který si v současné době vytvoříme, nemusí po určité době již platit. Pravděpodobně po jeho realizaci zavedeme některé změny. Ať už najdeme položky, které lze snížit nebo se nám podaří zvýšit příjem. Z tohoto důvodu bychom měli svůj rozpočet čas od času přehodnotit. Jak často rozpočet přehodnocovat, bude záviset na individuálních podmínkách, ale obecně lze doporučit přehodnocení rozpočtu vždy po uplynutí šesti měsíců nebo pokud dojde k zásadní změně.

Rodinný rozpočet - kde ušetřit

Tipy pro snížení výdajů

I nutné výdaje výdaje totiž můžete snížit. Například vyúčtování od vašeho mobilního operátora jde často snížit pomocí výhodnějšího balíčku služeb nebo změnou operátora. Stejně tak si ověřte výši vašich pojistek. Dost často můžete u konkurence získat výhodnější nabídku s vidinou získání nového klienta. Pokud jsou součástí vašich výdajů splátky půjček nebo úvěrů, zaměřte se na jejich splácení. Čím dříve se těchto závazků zbavíte, tím lépe vám bude vaše bilance v rozpočtu vycházet.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *