Jak na ...

12 Tipů: Jak se zabavit doma?

Pokud bych měla mluvit za sebe, mé koníčky jsou z většiny spojeny s domovem. Vždycky mám proto co dělat a těším se domů stejně tak, jako se těším do přírody nebo na setkání s přáteli. U mnoha svých známých ale vidím pravý opak. Větu typu: „Jakmile jsem delší dobu doma, začnu se nudit,“ už jsem slyšela nesčetněkrát. Přitom však může být dům nebo byt místem pro tolik zajímavých zálib! Způsobů, jak se smysluplně zabavit je spousta!

Jestli i vy hledáte inspiraci na činnosti, kterými zahnat nudu, tento článek je přímo pro vás. Představím vám v něm dvanáct aktivit, které vás budou bavit, a díky nimž čas strávený doma prožijete kvalitně.

1. Tip: Přečtěte si knihu

Knihy už vás jako způsob jak se zabavit určitě napadly. Třeba vás ale žádná z těch, co jste prozatím četli nezaujala, a tak jste nabyli pocitu, že čtení není nic pro vás. Nebo jsou naopak knížky vašim koníčkem, ale dostali jste se do čtecí krize, která dokáže být dost frustrující, a nevíte jak z ní ven. V každém případě, i když tomu možná právě teď nechcete věřit, na světě rozhodně existuje kniha, jejíž čtení si dokážete užít.

Pokud se potřebujete trochu inspirovat, určitě si přečtěte můj předchozí článek, ve kterém jsem představila young adult knihy, které vás zaručeně ohromí, a to i když už nejste teenageři. A jestli si s výběrem stále nevíte rady, podívejte se na knižní recenze, které najdete třeba na Databázi knih, nebo navštivte knižní účty na Instagramu či YouTube.

💡 Tip: Při výběru té správné knihy se nejdřív zkuste zamyslet nad jejím žánrem a tématem. Chcete číst něco, co se odehrává v současnosti, nebo naopak v minulosti? Nebo by vás bavila kniha ze světa magie? Toužíte si u čtení odpočinout, zamilovat se, samým napětím ani nedýchat? Nebo byste se rádi dozvěděli víc o nějakém vážném tématu? V dnešní době vychází spousta velmi různorodých titulů, proto si mezi nimi určitě vyberete.

2. Tip: Podívejte se na film nebo seriál

Připravte si své oblíbené pití, udělejte si popcorn a užijte si soukromé kino v pohodlí domova! Díky streamovacím platformám máte na výběr z nesčetného množství snímků. Pusťte se do něčeho, co důvěrně znáte, nebo dejte šanci úplné novince. O kterých filmech jste někdy řekli, že byste je chtěli vidět? Které seriály jste ještě nedokoukali? Tohle je vaše znamení si je pustit.

3. Tip: Založte si deník, bullet journal nebo scrapbook

Pokud jste si jako děti vedli deníček, ale časem jste přestali, možná je na čase se k tomu vrátit. Deník vám pomůže utřídit si myšlenky, zaznamenat vzpomínky a zpracovat emoce. Rozhodně tak prospěje vašemu duševnímu zdraví a stane se skvělou památkou na pěkné okamžiky.

Kromě klasického deníku můžete zkusit také bullet journal, zkráceně „bujo“, který je aktuálně velmi populární mezi všemi věkovými kategoriemi. Jde o typ plánovače založeného na systému odrážek, které zvyšují přehlednost poznámek a podporují produktivitu pisatele.

Výhodou je, že si bujo tvoříte a zdobíte sami a můžete jej tak přizpůsobit svým představám. Bude založený jen na plánování, nebo jej zkombinujete s deníkem? Polepíte jeho stránky nálepkami, pokreslíte fixami nebo bude spíše minimalistický? Je to na vás. Pro začátek vám navíc k jeho vedení bude stačit klidně jen sešit a propiska. O bujo se můžete dozvědět více kupříkladu tady.

Šanci můžete dát i scrapbooku, což je vlastně ručně vyráběné fotoalbum. Pokud jste kreativní typ a chcete si tvořivým způsobem uchovat fotky, scrapbooking je přesně pro vás.

4. Tip: Vyzkoušejte nový recept

Vaření a pečení může být dobrý nápad jak se zabavit, zvláště, pokud se rozhodnete vyzkoušet nějaký nový zajímavý recept. Tak nakupte suroviny, oblečte si zástěru a pusťte se třeba do přípravy těchto nevšedních vegan pokrmů, nebo do pečení dortů, které potěší jak vaše chuťové buňky, tak vaše zdraví. Dobrou chuť!

5. Tip: Namalujte obraz

Výtvarné umění je skvělá cesta jak se odreagovat, popustit uzdu kreativity a vyjádřit to, co nedokážete říct slovy. Nemusíte přitom být žádný Leonardo da Vinci, abyste namalovali hodnotný obraz. Pokud vám nejde malování konkrétních věcí, můžete zkusit abstrakci. Pořiďte si plátno nebo tvrdý papír a sadu akrylových barev, které jsou vhodné i pro začátečníky, a pusťte se do toho!

💡 Tip: Použijte pro nanášení barvy místo štětce prsty. Sice se zašpiníte, zato ale zapojíte smysly a malování abstrakce lépe procítíte.

6. Tip: Protřiďte svůj šatník

Tento bod asi nezní příliš zábavně, rozhodně vám však pomůže udělat si pořádek v šatníku i v hlavě. Rozlučte se s oblečením, které nenosíte a to zbylé si ve skříni hezky urovnejte. Zjednoduší vám to každodenní výběr outfitu a vytvoříte tak prostor pro nové kousky.

💡 Tip: Ukliďte i zbytek bytu. Nejenže tím produktivně využijete volný čas, ale také si zpříjemníte prostředí, ve kterém žijete.

7. Tip: Zacvičte si nebo si dopřejte self-care

Cvičení by měl určitě každý zařadit do své každodenní rutiny. Nemusí přitom nutně jít o žádný náročný trénink. Pozitivní vliv na fyzické a duševní zdraví má kupříkladu i jóga. Vyberte si takové cvičení, které vás bude bavit a po jehož dokončení budete mít dobrý pocit.

Nezapomeňte ani na self-care, která je stejně důležitá jako pohyb. Je zcela na vás, jestli upřednostníte třeba vanu a svíčky, nebo podcast a dobré jídlo. Důležité je, že se na chvíli budete věnovat jen sami sobě a dopřejete svému tělu i mysli odpočinek, který si zaslouží.

8. Tip: Vyzdobte si byt

Úžasným způsobem, jak si zpříjemnit čas strávený doma, zabavit se a zároveň se kreativně vyřádit je výzdoba bytu. Na dekoracích přitom není nutné utratit majlant, spoustu krásných ozdob si lze vyrobit. Načerpejte inspiraci a zútulněte si svůj domov. Můžete také dát starým věcem nový život. O kolik lépe by třeba vypadal pobitý květináč, kdybyste jej pomalovali barvami?

9. Tip: Vytvořte si bucket list

Bucket list je seznam věcí, které si přejete udělat do nějaké doby, nejčastěji do konce svého života, ale lze si vytvořit třeba i bucket list na letní prázdniny. Může obsahovat například místa, která chcete navštívit nebo věci, které se toužíte naučit. Záleží jen na vás a vašich snech a cílech. Sepisování bucket listu vám zároveň pomůže se zabavit udělat si jasno v tom, čeho opravdu chcete dosáhnout.

💡 Tip: Dejte si s tvorbou bucket listu načas a vracejte se k němu i dál v budoucnu, když budete mít nové nápady.

10. Tip: Naučte se plést nebo háčkovat

Plést nebo háčkovat nemusí jenom babičky. Aktuálně se ostatně o tyto dvě činnosti čím dál tím víc zajímá i generace Z. Můžete se pustit do výroby roztomilých plyšáků, stylových dekorací nebo osobitého oblečení. V každém případě vám tvorba z příze poskytne prostor pro seberealizaci a kreativitu.

💡Tip: Naučte se nejprve háčkovat a až pak plést. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že je háčkování mnohem jednodušší.

11. Tip: Začněte pěstovat rostlinky

Nějakou pokojovku má doma skoro každý. Co kdybyste ale do péče o rostlinky dali více energie a třeba si pořídili nové? Krásně vám doplní interiér a pokroky v jejich růstu vám budou jistě dělat radost.

Z méně náročných rostlinek můžu doporučit různé druhy dužnatých rostlin, dále pak řasokoule nebo monsteru. Nevybírejte však pokojovky jen podle množství a typu péče, kterou potřebují, ale i podle podmínek v bytě, ve kterém žijete. V případě, že máte domácí mazlíčky, vyhněte se toxickým a jedovatým rostlinkám.

12. Tip: Vytvořte si tematický playlist

Jestli máte rádi hudbu, tento tip se vám bude zamlouvat. Tvorba playlistů je zábavná, zvláště pak pokud skládáte dohromady písničky na určité téma. Co takhle zkusit vytvořit playlisty pro různé nálady nebo příležitosti? Pokud rádi čtete, můžete si udělat třeba také vysněný soundtrack k oblíbené knize.

Osobně mám pro poslech hudby nejradši Spotify díky kvalitě nahrávek a možnostem, které nabízí, ale vy si můžete vybrat svou nejoblíbenější streamovací službu. Vzniklé playlisty si doporučuju pustit jako kulisu, zatímco se budete věnovat zbývajícím tipům, jak se zabavit, které v článku zmiňuju.

Doufám, že jste načerpali nápady na to, jak se doma zabavit a trávit tak čas o něco smysluplněji. Ostatně mi to můžete napsat do komentářů. Díky, že jste dočetli až sem a zase příště!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Evie Ilková
Zdravím! Jsem Evie, studentka, věčný snílek a milovnice všech forem umění. Ve svém volném čase proto čtu, píšu, zpívám i ilustruju. Zajímám se ale také o dění ve společnosti, a to především v oblasti feminismu a lidských práv.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *