Nezařazené

Studium gymnázia: Proč se vyplatí a jak jej zvládnout?

Lidé vám možná budou tvrdit, že studium gymnázia je jen o biflování a že si z něj do života stejně nic nevezmete. Jakožto studentce gymplu mi podobné řeči vadí. Především, pokud pocházejí z úst lidí, kteří na tento typ školy nikdy ani nevkročili. Z mého pohledu jde totiž pouze o předsudky nemající s realitou mnoho společného.

Proč se tedy studium gymnázia vyplatí? A jak jej co nejlépe zvládnout? Právě na tyto otázky se dnes pokusím odpovědět a vyvrátím také mýty, které často slýchám. Pokračovat ve čtení by měli především ti, kdo si vybírají střední školu a váhají, jestli je pro ně gympl ta správná volba. Věřím, že vám článek v rozhodování pomůže a předá vám užitečné tipy.

Studium gymnázia je náročné, ale jen když to dovolíte

Čekali jste, že vám řeknu, že je studium gymnázia vlastně velmi jednoduché a vhodné pro každého? Tak to bohužel neudělám. Není to totiž pravda. Učivo probírané na gymnáziích je obsáhlé a náročné. V tom mají lidé, kteří je kritizují, pravdu. I přesto ale můžete gympl vystudovat s lehkostí a bez zbytečného stresu. Stačí si jen nastavit vlastní hranice.

Studenti, kteří na gymnázium nastupují, mají často pocit, že musí ze všech testů dostávat jen jedničky. Úsilí o to být za každých okolností perfektní nám často vštěpují rodiče nebo učitelé. Ti pro nás i v tomto případě nejspíš chtějí jen to nejlepší. Paradoxně nás tak ale učí tvořit si nerealistické cíle a upřednostňovat výkon před svým duševním zdravím.

Pokud se budete snažit každý předmět zvládat na výbornou, a to ať už jeho učivo v budoucnu využijete, nebo ne, studium bude dřina. Když se ale rozhodnete zaměřit jen na předměty, jejichž znalost potřebujete k maturitě a na vysoké škole, učení bude o moc jednodušší.

Není ostuda dostat špatnou známku. Věřte, že ani na gymplu vás za to nejspíš nikdo soudit nebude. Naučí vás to navíc několik překvapivých věcí, které v životě využijete.

I gymnázium vás připraví na skutečný život

První věcí, kterou vás gympl může naučit, je přijímat vlastní chyby. Pokud jste byli na základní škole jedničkáři, zprvu možná bude trochu šok, když dostanete horší známku. Pak vám ale dojde, že se kvůli nepovedenému testu svět nezboří. Půjdete dál a třeba časem zjistíte, že jste díky tomu začali lépe zvládat nejen neúspěchy ve škole, ale i neúspěchy v osobním životě. Minimálně na mě to tímto způsobem skutečně zapůsobilo.

Na gymnáziu se také naučíte určovat priority a organizovat si čas. Stanovení vlastních hranic, o kterém jsem mluvila výše, je spolu s time managementem klíčové pro bezproblémové zvládání studia. Obě dovednosti, pokud je začnete dobře ovládat, vám přitom přijdou vhod i kdykoliv v budoucnu.

Studium gymnázia zlepší i vaši schopnost pracovat jako součást týmu. Nejednou se vám nejspíš stane, že si budete se spolužáky před písemkou navzájem půjčovat výpisky, nebo společně na poslední chvíli vypracovávat prezentaci. Určitě navíc díky všeobecnému pojetí učiva začnete vidět svět ve větších souvislostech, naučíte se fungovat v daném systému, ale na druhou stranu i hledat jeho skuliny.

Studium gymnázia vám pomůže rozvíjet se

Na gymnáziu můžete potkat lidi s velkou škálou zájmů a dovedností. Jeho prostředí je díky tomu inspirativní a kreativní, což vám rozhodně pomůže rozvíjet se. Nečekejte přitom žádnou velkou rivalitu. Z vlastní zkušenosti bych kolektiv naopak popsala jako velmi přátelský a podporující.

Pokud bude vaše gymnázium alespoň tak skvělé, jako to mé, podpory se vám dostane i ze strany učitelů. Většina z nich moc dobře ví, že nemůžete mít vlohy pro všechno, a budou vás respektovat, pokud v jejich předmětu zrovna nevynikáte.

Užitečné je i velké množství soutěží a projektů, do kterých se gymnázia obvykle zapojují. Všechny aktivity nad rámec běžných vyučovacích hodin vám rozšíří obzory a umožní vám zlepšit se v tom, co vás baví. V případě úspěchů vám navíc můžou vybojovat plusové body k přijímacím zkouškám na vysokou školu.

Gymnázium vás skvěle připraví na studium vysoké školy

Gymnázia se často pyšní velkou úspěšností studentů u přijímacích zkoušek na univerzity. Mě čekají až příští rok, už teď však vnímám, že hloubka, do které se učivo na gymplu probírá, poskytuje dobré předpoklady pro jejich složení.

Studium gymnázia by vás také svou náročností mělo připravit na studium vysoké školy. Pokud jste na základní škole nezjistili, jaký způsob učení vám nejvíc vyhovuje, na gymplu na to nejspíš budete muset přijít velice rychle. Tuto znalost vám už však nikdo nevezme a využijete ji v celém svém budoucím vzdělávání.

Když už jsme u učení se, pokud při něm máte problémy se soustředěním, přečtěte si i tento článek, který vám je pomůže vyřešit.

Gymnázium vám usnadní výběr budoucí kariéry

U plusů gymnázií nesmím zapomenout zmínit ani pomoc s výběrem budoucí kariéry. Všeobecné studium vám prodlouží dobu, kterou na definitivní rozhodnutí, jaký obor si vybrat, máte. To ale není vše. Pokud se rozmýšlíte mezi studiem několika předmětů, gymnázium proškrtá váš seznam a ukáže vám, v čem skutečně vynikáte.

Dost možná po nástupu na gymnázium zjistíte, že byť vás na základní škole nějaký předmět zajímal, jeho další studium by pro vás nejspíš nebylo. Ať už proto, že mu dostatečně nerozumíte, nebo vás přestane bavit. Já jsem tuto situaci zažila v případě chemie. Ještě v deváté třídě jsem uvažovala nad tím, že bych ji jednou chtěla vyučovat. Pak ale přišlo středoškolské učivo, které bylo mnohem podrobnější a náročnější, než učivo na základce. Postupně jsem jej přestala chápat a nakonec jsem uznala, že tudy cesta nevede.

Může ale dojít i k opaku. Třeba si až na gymnáziu uvědomíte, že pro nějaký předmět máte talent a zajímá vás. Kdybych opět měla uvézt příklad z vlastního života, pro mě takovým předmětem byly společenské vědy. Na základní škole se vyučují jen v malé míře, a tak jsem je až na střední měla možnost opravdu poznat a zamilovat si je.

Skvělým bonusem mnoha gymnázií jsou i volitelné semináře, díky kterým se můžete během studia postupně profilovat.

Pokud teprve zjišťujete, jaká gymnázia jsou ve vašem okolí, můžete využít třeba tohoto průvodce.

To je k výhodám, které jsem při vlastním studiu gymnázia zaznamenala, vše. Moc vám děkuji, že jste dočetli až sem. Doufám, že vám článek předal nové zajímavé informace a pomohl vám. Na počtenou zase příště!

Studium gymnázia

9

I když může být studium gymnázia náročné, myslím, že se určitě vyplatí.

Plusy gymnázia
  • naučí vás přijímat vlastní chyby
  • naučí vás organizovat si čas
  • zlepší vaši schopnost pracovat v týmu
  • pomůže vám vidět svět v souvislostech
  • pomůže vám rozvíjet se
  • připraví vás na studium vysoké školy
  • pomůže vám s výběrem kariéry
Minusy gymnázia
  • náročnost

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Evie Ilková
Zdravím! Jsem Evie, studentka, věčný snílek a milovnice všech forem umění. Ve svém volném čase proto čtu, píšu, zpívám i ilustruju. Zajímám se ale také o dění ve společnosti, a to především v oblasti feminismu a lidských práv.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *