NezařazenéZdraví

Sudocrem pod lupou: klady a zápory populárního krému

Rodičům jistě není třeba Sudocrem dlouze představovat. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších krémů proti plenkové dermatitidě neboli opruzeninám. Je však popularita krému oprávněná? Nebo se jedná jen o nafouknutou bublinu? Pojďme se na Sudocrem podívat zblízka!

Co je Sudocrem?

Sudocrem je léčivý univerzální krém s antiseptickým účinkem. To znamená, že potlačuje mikroorganismy a brání vzniku infekce. Krém je oblíbený zejména pro svou účinnost v prevenci a léčbě opruzenin. Sudocrem zabírá na celou řadu kožních problémů, ať už třeba na akné, ekzémy nebo drobná poranění.

Hlavní vlastnosti:

 • Chrání pokožku před podrážděním.
 • Funguje jako léčba a prevence plenkové dermatitidy (opruzenin).
 • Potlačuje mikroorganismy, a tím brání vzniku infekce.
 • Napomáhá hojení.
 • Vytváří ochranný film na pokožce.
 • Hydratuje pokožku.

Složení

Receptura zůstává neměnná od roku 1931, kdy jej vyvinul irský lékárník Thomas Smith. Krém má bílou barvu a hutnou konzistenci. Příjemně voní a snadno se roztírá. Díky svému složení je vhodným krémem pro alergiky, jedince s citlivou pletí a miminka.

Obsahuje několik hlavních složek:

 • Oxid zinečnatý – vytváří ochrannou bariéru na povrchu kůže, která ji chrání před vlhkostí.
 • Lanolin – jedná se o olej nacházející se v ovčí vlně. Je známý především pro své změkčující účinky. Pokožka je díky němu hebká a vláčná.
 • Benzylalkohol – zabraňuje růstu plísní a bakterií a působí proti bolesti.

Výhody

Mezi silné stránky produktu patří bezpochyby jeho účinnost. Sudocrem jsem poprvé vyzkoušela, když se u mého dítěte projevila plenková dermatitida. Použití krému vedlo k rychlému zahojení ran. Po této zkušenosti jsem začala krém používat k ošetření svého miminka pravidelně a problémy s opruzeninami ustaly.

Mezi další pozitivní aspekty Sudokremu patří jeho univerzálnost. Člověk s ním může léčit prakticky cokoliv a málokdy šlápne vedle. Hovořím samozřejmě o méně závažných problémech, nikoliv o infarktu nebo zlomené noze. Mně se osvědčil při léčbě novorozeneckého akné, alergické vyrážky a popáleniny.

Další skvělou stránkou Sudocremu je to, že k ošetření stačí nepatrné množství. I malá krabička tedy vydrží dlouhou dobu. Používám nejmenší balení o hmotnosti 60 gramů, a i přes každodenní používání mi po více než třech měsících zbývá třetina krému.

Někteří lidé spotřebovávají Sudocrem rychleji, ale i tak je jeho spotřeba v porovnání s jinými produkty tohoto typu (např. Bepanthen baby) mnohonásobně nižší. Tím se dostáváme k další výhodě Sudocremu – cena více než odpovídá kvalitě produktu.

Mezi další pozitiva bych zařadila snadnou aplikaci a příjemnou vůni, která rozhodně není u léčivých mastí samozřejmostí.

Nevýhody

Krém s sebou přináší i nevýhody. Slabou stránkou Sudocremu je balení s odšroubovávacím víkem. K tomu, abyste Sudocrem otevřeli, potřebujete obě ruce. To by za normálních okolností nebyl problém. Produkt je ale určen k péči o miminko. Při té člověk zpravidla nemá volnou ani jednu ruku, natož dvě. Pokud jste navíc maminka chaotik jako já, víčko snadno ztratíte. Pro tento účel by bylo vhodnější balení v tubě s odklápěcím víčkem.

Další nevýhodou je složení krému. To totiž není čistě přírodního původu, ale obsahuje i některé syntetické složky. Některým lidem také může vadit fakt, že krém není veganský.

Hodnocení

Krém je i přes veškeré své nevýhody jedním z nejlepších produktů ve své kategorii. Jedná se o kvalitní a funkční produkt s příznivou cenou. Za největší nevýhodu považuji odšroubovávací víčko. Ocenila bych variantu v tubě, kterou lze snadno otevřít a zavřít. Kdyby bylo složení přírodního původu a veganské, byl by to skvělý bonus. Otázkou ovšem je, nakolik by při takovém složení zůstala zachována původní účinnost krému. Pro některé uživatele to ale může být zásadní problém. Každopádně, já jsem se Sudocremem spokojená. U nás doma bude mít své místo, i když už moje miminko dávno nebude nosit plenky.

Sudocrem

9

S produktem mám výbornou zkušenost. Mé dítě, od té doby co jej pravidelně ošetřuji Sudocremem, netrpí na opruzeniny. Krém se mi osvědčil i v řadě jiných případů, ať už na novorozenecké akné, popáleniny nebo alergickou vyrážku. Možnosti využití jsou ale široké a ať už s ním člověk ošetří cokoliv, málokdy šlápne vedle. Mezi další pozitiva produktu patří cenová dostupnost a příjemná vůně. K ošetření navíc stačí velmi malé množství, takže i to nejmenší balení vydrží dlouho. Za slabší stránku považuji obal, který nelze otevřít jednou rukou, což je u krému určeného k ošetření miminka zásadní nedostatek. Některé zákazníky může odradit složení produktu, které není čistě přírodního původu a veganské. I přes tyto nedostatky je Sudocrem jedním z nejlepších produktů ve své kategorii. A pro svou účinnost a univerzálnost si zaslouží vysoké hodnocení.

Výhody
 • K použití stačí malé množství.
 • Cena.
 • Příjemná vůně.
 • Na pokožce se snadno roztírá.
Nevýhody
 • Obal – nelze otevřít a zavřít jednou rukou
 • Složení není přírodního původu.
 • Není vhodný pro vegany.

Recenze

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Vendy Koçoğlu
Čerstvá absolventka mediálních a teritoriálních studií, expatka a novopečená máma. Zajímá se o dopady používání nových médií na psychiku člověka, digitální minimalismus a duševní zdraví. Ve volném čase ráda čte, vytváří nebo zkrátka jen tak je.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *