KulturaNezařazené

Nejlepší maturitní četba: 5 knih, které vás budou bavit

Povinná maturitní četba je nutným zlem snad pro všechny, včetně knihomolů. I v klasické literatuře se však najdou knihy, které své čtenáře baví a obohacují o nové myšlenky. V tomto článku jsem vybrala 5 klasik, jejichž přečtení rozhodně stojí za to. Pokud vám je tedy škola, na které studujete, umožňuje zařadit do seznamu četby k maturitě, zpozorněte! A pokud ne, zkuste jim dát šanci i tak. Nebudete litovat!

Přečtěte si také o nejlepších knihách všech dob, mezi kterými najdete i některé z těch, které zmiňuju v tomto článku!

1. 1984 (George Orwell)

Kdybych měla knihu1984 popsat třemi slovy, byly by to: čtivost, nadčasovost a napětí. Dystopický příběh, který se odehrává ve fiktivním státě jménem Oceánie, mě vtáhl od první minuty čtení a k mému překvapení jsem si jej nesmírně užila. Čtenář průběžně spolu s hlavním hrdinou odhaluje nová fakta o politickém systému, a ačkoliv je tempo vyprávění poměrně pomalé, rozhodně tak nejde o nudné čtení.

Konceptem vlády jedné strany, která je spojená s propagandou a myšlenkovou nesvobodou, Orwell již v roce 1948 předpověděl vývoj celého 20. století, což považuju za fascinující.

Knihu bych doporučila všem, kteří milují napětí a rádi přemýšlí nad světem. Tato dystopie dost možná změní váš pohled na společnost a vzbudí ve vás ostražitost v rámci politiky. Rozhodně jde tak o obohacující čtenářský zážitek.

2. Obraz Doriana Graye (Oscar Wilde)

Obraz Doriana Graye je kniha stojící na charakterech postav a jejich psychologii. Ta je Wildem perfektně vykreslena a čtenář má možnost sledovat proměnu hlavního hrdiny včetně jeho duševních pohnutek. Jde o zábavné dílo s úžasnou atmosférou, které vám ale navíc předá spoustu myšlenek a morální ponaučení. Ve mně příběh zanechal silnou stopu a jsem za to vděčná.

Myslím, že Obraz Doriana Graye okouzlí všechny milovníky fantasy se slabostí pro 19. století a dark academia styl. Tato klasika je přímo pro vás!

3. Kytice (Karel Jaromír Erben)

Poezie bývá pro většinu čtenářů nezáživná a náročná na pochopení. To však rozhodně není případ Kytice. Poměrně jednoduchou formou básně vypráví příběhy, které jsou kombinací pohádek i hororu a které vycházejí z ústní lidové slovesnosti. Právě díky tajemné atmosféře je sbírka velmi zábavná a minimálně ve mně vzbudila zájem o folklór a tradice.

Kytice je vhodná pro všechny, kdo milují nadpřirozeno a chtějí poznat něco z našeho kulturního dědictví. Moc doporučuju i dramatizaci Kytice, kterou uvádí Národní divadlo a která je dostupná i ve formě televizního záznamu.

4. Hamlet (William Shakespeare)

Že urozená krev nutně neznamená dobré mravy ukazuje drama Hamlet, jedno z nejvýznamnějších děl světové literatury. Hra vystavěná na psychologii postav, z nichž snad žádná není vyloženě kladná, zpracovává motiv pomsty, která se zvrhne v katastrofu. Specifická tajemná atmosféra v kombinaci se špetkou nadpřirozena tvoří skutečně zajímavou kombinaci, kterou jsem si při čtení velmi užívala.

Hamleta vás možná nemusí bavit číst. Určitě jej ale oceníte, pokud na něj půjdete do divadla nebo alespoň zhlédnete záznam hry. Doporučit můžu zpracování uváděné na Letních Shakespearovských slavnostech, které je sice zmodernizované a od původního díla se tak mírně liší, zato však své diváky baví.

5. Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

Pokud se rádi vracíte do dětství, přečtěte si Malého prince. Tato pohádka vás pohladí po duši, zároveň vám však předá hlubší poselství, které pochopí spíše dospělí než děti. Knížka je velmi čtivá a díky množství uměleckých jazykových prostředků je dle mého už způsob, jakým je příběh napsán, ohromující.

Všechny výše zmíněné klasiky jsou kromě své zábavnosti charakteristické i tím, že se dobře rozebírají a z mého pohledu není problém o nich mluvit delší dobu. To u maturity určitě oceníte.

Na závěr mám doporučení pro všechny, kdo mají problémy držet pozornost při čtení, čímž se pro ně může maturitní četba značně zkomplikovat. Zkuste audioknihy. Spoustu jich můžete koupit a mnoho jich najdete i online na YouTube nebo Spotify. Jde o skvělý způsob, jak si přelouskávání klasických děl zpříjemnit.

Díky, že jste dočetli až sem! Snad vás článek inspiroval. Třeba pro vás díky němu bude maturitní četba alespoň o trochu zábavnější a přinese vám víc, než jen zaplněnou kolonku ve vašem seznamu. Na počtenou zase příště!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Evie Ilková
Zdravím! Jsem Evie, studentka, věčný snílek a milovnice všech forem umění. Ve svém volném čase proto čtu, píšu, zpívám i ilustruju. Zajímám se ale také o dění ve společnosti, a to především v oblasti feminismu a lidských práv.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura