BydleníJak na ...Návod

7 Tipů: Jak vyčistit připálený hrnec?

Připálil se vám hrnec a vy potřebujete radu, jak dát připáleniny dolů? Tak to jste tu správně! Máme pro vás 7 tipů, které vám s čištěním určitě pomohou.

Jak připálení předejít

Abyste se řešení situace úplně vyhnuli, je dobré preventivně dohlížet na to, aby se tak nestalo. Jak?

  • Stůjte u plotny

Pokud vaříte, soustřeďte se na tuto činnost a zbytečně neodbíhejte, pokud nemusíte. Jednoduše se totiž může stát, že se během chvilky jídlo připálí nebo dokonce spálí, a to určitě nechcete. Hlídejte si teplotu a podle ní buďto můžete v míchání polevit nebo přidat. Čím vyšší teplota, tím rychleji a jednodušeji se jídlo může připálit, ale to sami jistě víte.

  • Nezapomeňte míchat

Dbejte na to, abyste pokrm dostatečně promíchávali, a to hlavně zespoda. Obzvlášť rýže se ráda připaluje, pokud se nesoustředíte i na dno hrnce či pánve. Jestliže nestíháte promíchávat a musíte se věnovat ještě jiné činnosti, stáhněte nádobu z plotny nebo snižte teplotu.

  • Přidejte dostatek oleje

Podle množství, které se chystáte smažit přidejte tolik oleje, kolik bude stačit na to, aby se jídlo nepřipalovalo, ale zároveň v něm neplavalo. Pokud po čas smažení vidíte, že jste dali malé množství, jednoduše olej přidejte. Jestliže jste překročili to správné množství, vezměte si kuchyňskou papírovou utěrku, která by vám doma určitě neměla chybět, a olej z nádoby pomocí ní vysajte.

Celkově buďte prostě pozorní a kontrolujte v průběhu přípravy, zda je vše v pořádku, abyste mohli včas zakročit. I tak se občas každému stane, že jídlo připálí a čeká ho tak nelehké čištění. Co můžete udělat pro to, abyste si tuto nepříjemnost zjednodušili?

7 tipů na vyčištění připálenin

Připáleniny klasickým čištěním jen tak dolu nedáte, a proto s vámi chceme sdílet tipy, které vás jich účinně a rychle zbaví.

1. Nano houbičky

Už jste slyšeli o pomůckách, které fungují na bázi nanotechnologie? Pak vám tedy představuji Nanie – nano houbičky, které čistí do hloubky, odstraňují i odolnější nečistoty, mastnotu, a to vše pouze za pomocí vody. Jsou tak ekologickým i ekonomickým pomocníkem při úklidu úplně všude – v kanceláři, kuchyni, koupelně i zahradě. Na odstranění připálenin se vám bude hodit Nanie scrub, vybavena drsnějším povrchem, který si s problémem snadno poradí. Následně stačí použít Nanie pure, která nečistoty dočistí a Nanie bamboo vytře hrnec do sucha a k tomu ho i vyleští. Vyberte si některý z balíčků nano houbiček.

Houbičky se liší od těch klasických v tom, že jsou velikostně větší a skvěle padnou do každé ruky. Dejte si jen pozor na to, abyste je nepřehýbali – jsou velice jemné a mohly by se potrhat. Pro vyždímání je pouze stiskněte napříč mezi dlaně. Pokud s nimi budete správně zacházet, měly by vám vydržet delší dobu.

Čištění připálenin
Za pomocí vody vyčistíte s Nanie nejeden povrch, využijete je při úklidu celé domácnosti.

2. Coca Cola

Tento oblíbený americký nápoj není jen drinkem k jídlu, ale i skvělým čistícím prostředkem, což zní trochu děsivě. Využít ji můžete při čištěni záchodu nebo právě připálenin – nalijte Colu na připálená místa a dejte povařit. Když přijde k varu, vypněte sporák a chvíli nechte působit. Poté připáleniny buďto seškrábněte nebo nápoj vylijte a klasicky hrnec vymyjte.

3. Jedlá soda

Tato potravina je výborným čističem a bělicím přípravkem, pomůže vám i v kuchyni. Do připáleného hrnce nalijte vodu a nechte 5 minut vařit. Vodu vylijte a připáleniny posypte jedlou sodou. Teď už stačí vzít do ruky jen houbičku a vrhnout se na drhnutí.

4. Kombo: jedlá soda + ocet

Jestli jsou připáleniny opravdu silné a vyžadují větší péči, spojte jedlou sodu společně s octem a vytvořte tak kombinaci, která si s připáleninami poradí raz dva. Stačí hrnec vyvařit ve vodě a octu v poměru 1:1, vypnout plotnu a octovou vodu buďto vylít nebo přímo do ní přidat jedlou sodu. Nastane tak šumivý efekt, po kterém stačí vzít houbičku a připáleniny jednoduše odstranit.

5. Citron

Jakožto kyselina citron dokáže vyčistit i odolnější nečistoty, mezi které se řadí také připáleniny. Vymačkejte z něj šťávu, do které namočte houbičku a poté vydrhněte. Druhou možností, kterou lze vyzkoušet je nakrájet citron na kolečka, položit je do hrnce, nalít dovnitř vodu a nechat půl hodiny povařit. Vodu vylijte a klasicky vyčistěte.

6. Sůl

Pokud máte více času, využijte sůl. Opět přiveďte vodu k varu a do ní přisypte sůl – čím víc, tím líp. Nasypat můžete klidně i kilo soli. Takto nechte odstát na 24 hodin a po uplynutí této doby opět přiveďte k varu. Vypněte plotnu a špachtlí či vařečkou odloupněte připáleninu. Obsah hrnce vylijte a hrnec umyjte.

7. WC čistič

Uvedeme tu i jednu nepřírodní možnost, která je o něco agresivnější než ty ostatní, a proto je tak účinná. Nechte hrnec v čističi na nějakou dobu odmočit a zbavte se tak připálenin rychle a účinně. Kromě odmočení můžete čističem jednoduše hrnec vyčistit stejně jako klasickým jarem.

UPOZORNĚNÍ: Některé z výše uvedených potravin se nesmí používat na hliník či teflon, mohou tyto povrchy poničit. Před použitím se přesvědčte o tom, že je čištění vhodné pro daný materiál.

Teď už víte, jak připáleniny odstranit bez toho, aniž byste se s nimi museli hodiny dřít. Vyzkoušejte jeden z tipů a přesvědčte se na vlastní oči.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
1
Eli
Dělám tak nějak všechno, tedy spíše od všeho trochu. Zajímám se o mentalismus, ráda zpívám, hraju na klavír, píšu, tančím, učím (nebo buzeruju?), miluju angličtinu a točím na Youtube. Jsem kreativní a nesnáším nudu. Můj život je zábava, vděčím za každou chvíli.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení