CestováníJak na ...Zdraví

5 jednoduchých změn, pro záchranu planety a ekologičtější život. Bez námahy!

Globální oteplování, znečištění, nadmíra plastů a odpadu obecně. Téma, které se v posledních letech stále více objevuje a diskuze kolem ekologické krize roste na všech frontách.

Demonstrace a plakát There is NO Planet B
Demonstrace s všeříkajícím nápisem – Není žádná PLANeta B.

Podpora ekologie

Problém se znečištěním není žádnou novinkou a dnes se o něm mluví tolik, že už nikdo nemůže zavírat oči. K tématu se vyjadřují politici, celebrity a do svých dlouhodobých plánů řadí ekologické cíle i obchodní řetězce.

Před pár lety jsme si z nákupu odnesli 3 igelitky a nikdo se nad tím nepozastavil. Dnes už je kromě látkových, znovupoužitelných nákupních tašek běžné přímo v obchodě koupit i látkové sáčky na zeleninu.

Zelenina v látkovém sáčku
Krůček po krůčku přicházíme na nové alternativy a kromě látkových tašek jsou už běžně k sehnání i sáčky na ovoce a zeleninu.

Pokrok je znatelný i na tomto drobném příkladu. Otázkou ale je: stačí to? Jsou změny dostatečně rychlé? Co dalšího můžeme pro planetu udělat my?

1. Omezte plasty

Omezení plastů a obalů obecně je první, co může každý z nás udělat. Možná jste viděli film A Plastic Ocean nebo jste slyšeli o ostrově odpadků v Tichém oceánu. Nemusíme ale hledat tak daleko, stačí se jít projít do české přírody. Především na místa, která jsou více vyhledávána turisty.

Jednorázové obaly

Jednorázové obaly najdeme v tolika každodenních činnostech. Na jejich nahrazení přitom není nic složitého. Znovupoužitelný obal navíc často i lépe vypadá.

Konkrétní tipy:

 • Nákupní taška je základ. Skládací taška, plátěnka, síťovka… Možností je nekonečně mnoho.
 • Sáčky na ovoce a zeleninu už dnes koupíte i v mnoha supermarketech. Nebo se můžete podávat třeba na Fler a vybrat si od některého z drobných výrobců.
 • Láhev na vodu vypadá bezkonkurenčně lépe, než PETka. Skleněná, plastová, kovová nebo termoláhev? Záleží na vašich požadavcích a rozpočtu. Pro začátek můžete alespoň obyčejnou PET nebo skleněnou láhev použít opakovaně.
 • Kelímek na kávu. Každoročně se vyhodí miliardy jednorázových kelímků. Jenom v Británii je to 2,5 miliard každoročně, 95 milionů denně. A nenechte se zmást, kelímek vypadá jako papír, ale ve skutečnosti se jedná o nerecyklovatelnou směs.
 • Brčka, aneb u pití ještě zůstaneme. Možností je několik, můžete si pořídit brčko z kovu, skla, bambusu… Nebo ho prostě nepoužívat vůbec.
 • Vlastní krabička na jídlo začíná být stejně běžná, jako vlastní kelímek na kávu. Ještě jednodušší je alespoň vlastní příbor.
Síťovka s ovocem
Skládací taška, síťovka nebo plátěnka? Možností je dnes opravdu hodně.

Zero waste nákupy

Chcete svůj boj s obaly posunout ještě o úroveň výš? Pak můžete vyzkoušet nakupovaní v zero waste obchodech. O nakupování bez obalu se můžete více dočíst i v článku zaměřeném na zero waste.

Tip: V mnoha městech (především v zahraničí) najdete spoustu fontánek s pitnou vodou na doplnění láhve. Stačí v hledání na mapy.cz zadat „pitná voda“ a ukáží se vám nejbližší možnosti.

V Čechách pak můžete ještě využít projekt Dolej si.

2. Cestujte udržitelně

Cestování po městě nebo na dovolenou, u obou můžete využít méně a více eko-friendly varianty. Při cestách v rámci města využijte raději městskou hromadnou dopravu nebo kolo. Prospějete sobě i planetě.

Cestování do zahraničí

Při plánování cesty do zahraničí se jeví jako nejsnazší a nejpříjemnější varianta letadlo. Když k tomu přihodíme levné letenky, není třeba se rozmýšlet… Nebo?

Cestování letadlem má jistě spoustu výhod. Z pohledu ekologie se ale jedná o tu nejhorší variantu. Při kratších cestách se snažte hledat ekologičtější formy dopravy a lety bez přestupů. Vlak vyprodukuje několikanásobně nižší množství oxidu uhličitého, neboli CO2, na cestujícího.

Vlak v horách
Při cestování vlakem se můžete těšit na úžasné výhledy.

Cesta vlakem nemusí být drahá, stačí koupit jízdenky dostatečně dopředu a porovnat ceny různých dopravců. Při cestě vlakem odpadá nutnost být na letišti s předstihem, transfer z letiště, nebo nemožnost převážet tekutiny.

Cesta je navíc mnohem zajímavější. Na některých trasách vás čekají neskutečné výhledy a můžete si naplánovat i více zastávek.

Další variantou je samozřejmě autobus a při cestování ve více lidech můžete zvážit i auto. Ekologická stopa se pak rozpočítá mezi cestující a čísla jsou mnohem příjemnější.

Tip: Nejpohodlnější při cestování vlakem jsou noční vlaky. Můžete si vybrat z několika stupňů, od sedadla až po vlastní kupé s lůžkem.

Udržitelné cestování

Udržitelné cestování se dá pojmout z mnoha směrů. Může to být způsob dopravy na místo, vaše chování v destinaci nebo kosmetika, kterou používáte. Nezapomínejte ani na dovolené na ostatní zásady ekologičtějšího života.

Spoustu dalších tipů si můžete přečíst v samostatném článku o ekologicky šetrném cestování.

3. Neplýtvejte potravinami

Věděli jste, že asi 30 % jídla, které vyprodukujeme nevyužité vyhodíme? 1 z 9 lidí na světě jde každý večer spát hladový, zatímco zbytek světa hromadí jídlo na skládkách.

Zároveň s nesmyslným plýtváním jídlem je vytvářen i zbytečný odpad a uhlíková stopa. Doprava potravin, energie při výrobě, balení…

Jako spotřebitelé můžeme ovlivnit trh a množství výrobků, které se na něj dostanou. Plánujte nákupy, nekupujte potraviny, které nespotřebujete a zvažte i nákupy v bezobalových obchodech, kde nakoupíte tolik, kolik potřebujete.

Zeleninový trh
Až třetina vyprodukovaných potravin skončí na skládce.

Tip: S plýtváním jídlem se snaží bojovat i různé organizace a projekty. Máte doma něco, co nestihnete spotřebovat? Odneste jídlo do potravinové banky. Vyzkoušejte i aplikace jako Nesnězeno nebo Too good to go, kde můžete naopak zachránit jídlo, které restaurace nestihly prodat. Šetříte tak životní prostředí i peníze.

4. Vyhněte se fast fashion

Fast fashion neboli levné, módní oblečení s rychlým životním koloběhem. Od nápadu, přes přehlídku, do šatníku a do popelnice během pár týdnů nebo měsíců. Proč? Oblečení je vyrobené nekvalitně a z materiálů, které nevydrží, protože ho brzy vystřídají nové trendy.

Módní průmysl je druhým největším znečišťovatelem na planetě a problém hned na několika úrovních. Vzniká textilní odpad, mikroplasty se uvolňují z umělých vláken a materiály i výroba jsou extrémně náročné na vodní zdroje.

Firmy z fast fashion odvětví navíc nejsou zrovna známé svou sociální odpovědností. Za levnou módu, kterou u nás nakoupíte, zaplatil někdo jiný. Luxusní značky jsou bohužel vyráběny převážně za stejných podmínek. Více peněz nedostane ten, kdo oblečení ušil, ale vlastníci, manažeři a prodejci.

Oblečení ve slevách
Daň za levné oblečení často platí lidé, kteří ho šijí a naše planeta.

Jaké jsou alternativy nákupů v řetězcích?

 • Nenakupujte nové věci, pokud je nepotřebujete. To nejudržitelnější oblečení je to, co už máte v šatníku.
 • Lokální udržitelná móda. Nákupem podpoříte místní ekonomiku i samotného výrobce. Kousek, který budete nosit bude originální a zpracování bude jistě kvalitnější.
 • Slow fashion, aneb protipól k fast fashion. Pod slow fashion hromadně označujeme ty značky, které se k výrobě chovají zodpovědně. Oblečení je vyráběno za dodržení etických zásad, materiály jsou kvalitní a nevyrábí se nadbytky, které se pak vyhazují.
 • Second hand je skvělou variantou, nejen když nemáte dostatek financí na lokální a udržitelné značky. Můžete ulovit zajímavé kousky a navíc využijete to, co už se jednou vytvořilo a zamezíte tak vzniku odpadu.
 • Swap, aneb výměna oblečení. Ať už nějaký hromadně pořádaný nebo mezi kamarádkami. To, co vy už nevyužijete může být pro druhého poklad a naopak.
 • Nakupujte vědomě a to, co opravdu využijte. Tím, že občas nakoupíte v řetězci, planetu nezahubíte. Vyhněte se ale bezhlavým nákupům ve slevách. Často pak doma končí kousky, které jsou nekvalitní, nehodí se vám a po pár nošeních končí na skládce.

Více si o problematice fast fashion můžete přečíst i v dalším článku. Skvělým zdrojem informací je i film The True Cost.

5. Omezte živočišné výrobky

Vejce, mléčné výrobky a především maso jsou ekologicky vysoce náročné na produkci. Na 1 kilo hovězího masa je spotřebováno 15 tisíc litrů vody a emise jsou 27 kg CO2.

Další v pořadí z pohledu ekologické náročnosti jsou sýry, další druhy mas, vejce a mléčné výrobky. Nemusíte se hned stát vegetariánem, ale můžete občas sáhnout po alternativě.

Ať už maso vyřadíte úplně, rozhodnete se pro jeden bezmasý den v týdnu nebo jen nahodile vyzkoušíte něco jiného, planetě zaručeně prospějete. Pro začátek si můžete přečíst tipy, jak na bezmasý burger.

Zelninový talíř - změna jídelníčku jednou za čas nebo napořád? Oboje má význam
Jídlo bez živočišných produktů rozhodně nemusí být nuda!

Další eko tipy

Našich 5 tipů toto téma zdaleka nevyčerpá. Malé změny se dají dělat v každém ohledu našich životů. Můžete sáhnout po bio výrobcích, které jsou při výrobě šetrnější pro naši planetu.

Kosmetické přípravky nemají dopad pouze na planetu, ale i na naše zdraví. Ženy mohou sáhnout i po ekologičtějších variantách menstruačních pomůcek, jako je kalíšek, látkové vložky nebo výrobky z bio bavlny.

A kromě toho, že nebudeme v přírodě nechávat nepořádek sami po sobě, můžeme ho při procházce i odnést po těch méně zodpovědných. Třeba tím i někoho inspirujete.

Změna v různých ohledech života - zero waste produkty
Malou změnu můžeme udělat v každém ohledu svého života.

Změna začíná u každého z nás

Máte pocit, že když budete dělat jen něco, nemá to význam? Nikdo z nás není dokonalý a planeta to ani nepotřebuje. Planeta potřebuje 100 lidí, kteří budou na změně pracovat. Ne jednoho, který bude dokonalý.

Změny dosáhneme společně.
Jsme v tom všichni společně

Životní změny, které podniknete mohou mít větší dosah, než si sami myslíte. Můžete inspirovat své blízké a svým jednáním ovlivňujete i nabídku produktů. Důkazem toho jsou i fast food řetězce nabízející veganské varianty nebo zmíněné sáčky v obchodech.

Každá změna má potenciál zlepšit svět.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Leona
Jsem slow cestovatelka, která zjistila, že zabalit se do jedné krosny nebo kufru není až takový problém. Miluju jídlo, výběrovou kávu, eko vychytávky, hory, prozkoumávání nových měst, běh a jógu.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *