InternetJak na ...

Jak se stát krypto maniakem snadno a rychle? Úvod do kryptoměn, blockchain a svobodné technologie

Představte si, že jste úplně normální člověk, který maximálně slyšel v televizi slovo Bitcoin a blockchain, ale jinak chodí každý den do práce, živí rodinu, platí složenky a z nějakého, mně docela neznámého důvodu, chce vědět, jak se stát krypto maniakem. Tak jak na to?

Jak se z člověka stane někdo posedlý nejnovějším výstřelkem moderního šifrování? Co to pro něj znamená? A kam směřuje tato svobodná technologie? Představuji Vám úvod do krypta a příběh krypto maniaka.

Nejprve, úvod do světa kryptoměn

Pod kryptem si většina lidí okamžitě představí Bitcoin, první kryptoměnu na světě. Já vám tu dnes ale nebudu povídat o kryptoměnách.  Za Bitcoinem totiž stojí technologie mnohem zajímavější než samotná kryptoměna. Krypto je technologie, která… Kterou ani po pěti letech stále neumíte popsat jednou větou.

Zdroj: Pixabay

Krypto maniakem, krok 1: Rezignujte na politické neshody

Omládněte o dvacet až třicet let a probuďte se na střední škole o hodině ekonomie. Zabývejte se společenskými systémy a nepropadejte demokracii. Mějte oči otevřené, a pokud byste je někdy chtěli únavou zavřít, dejte si mezi víčka sirky.

Zjistíte, že prosazování vlastních zájmů v politice nikam nevede, a tak, až bude v hospodě po maturitním večírku některý z vašich kamarádů lamentovat nad tím, proč vláda nedotuje pivo, nebudete ho poslouchat.

Krypto maniakem, krok 2: Zahoďte předsudky

Buďte chlap, máte v sobě přece špetku vědce, ne? Přece se nesnížíte, abyste řešili politiku. Časem ale nepůjde politiku ignorovat, protože je všude. A tak zajdete do knihovny a vypůjčíte si knížky o libertariánství, kterou vám doporučí známý. Za pět let mu poděkujete.

Během pár roků už píšete na toto téma seminární práci, ale něco v ní chybí, až se vám podaří problém redukovat na problém vlastnických práv. Ó, jak kapitalistické. Člověk jedná (vůbec něco dělá), protože cítí nespokojenost. Ta plyne z podstaty omezených zdrojů na Zemi. Nemáme všeho neomezeně jako v Ráji, a tak jednáme. A při jednání těch zdrojů samozřejmě využíváme. Heureka!

Každá společensky koncipovaná etika musí mít co dočinění s pravidly vlastnictví, protože vlastnictví je zdrojem našeho jednání.

V Ráji by vlastnictví asi nedávalo smysl, že? Tohle pro vás bude docela jiné, než řešit dotaci na pivo. Budete totiž řešit podstatu státu a vlády. Blockchain ještě chvíli počká.

Krypto maniakem, krok 3: Objevte Bitcoin

Nedočkavci do pozoru! Krypto přichází. Objevte Bitcoin, investujte do Bitcoinu, naleťte na pár podvodů, ztraťte dvě výplaty v letadlových schématech a pak se konečně začněte zabývat tím, jak funguje!

Začne vás naprosto fascinovat blockchain – decentralizovaná databáze bez důvěry v prostředníka, jejíž záznamy jsou ověřovány a vymáhány kryptograficky. Bitcoin v něm uchovává peněžní transakce, co dalšího by tam ale mohlo být?

Krypto maniakem, krok 4: Spojte ekonomii s kryptografií

Blockchain je prostředí pravdy, prostředí svobody a prostředí bez prostředníka. Co kdybychom do něj ta vlastnická práva integrovali? Kryptograficky vymáhaná svoboda? Možná. Doteď rozhodovala síla, ale takto by měli lidé konečně možnost se síle vzbouřit. Můžete neplatit daně?

Můžete si tisknout svoje peníze? Můžete neplatit zdravotní pojištění? Můžete odmítnout jít k výslechu? Můžete si založit vlastní stát? A proč ne? Všechny tyto „drobné“ nesvobody lze s blockchainem vymazat, ale nejdřív…

Krypto maniakem, krok 5: Pozorujte, co se bude dít

Nejdřív extrémní ukázka kryptografie. Když vám na dveře zaklepe armáda, pravděpodobně otevřete, protože nemáte jinou možnost. Pokud ale armáda zaklepe na dveře šifrovacímu heslu a řekne, odhal se, nebo střelím, nic nezmůže. Kryptografie je tak odolná vůči síle, která v různých formách (přes zástupce, tj. demokracie, přes jednotlivce, tj. diktatura apod.) stále vládne světu, protože rozhoduje „nejsilnější“.

Závěr: Svobodná technologie

Blockchain je jediná zbraň proti síle, která sama sílu nepoužívá. Blockchain je cesta ke svobodě a mocná kombinace kryptografie a ekonomie. Nelze vykládat krypto, aniž bychom se nějakým způsobem nedotkli tématu a vize svobodné společnosti.

Možná jste čekali, jak vám začnu vysvětlovat bloky a transakce, ale tohle je mnohem důležitější. Já jsem neměl takové štěstí jako vy – nejprve jsem pochopil technikálie, a až pak smysl. Tak toho využijte.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Internet