Bydlení

Pohodlí a produktivita v jednom: Jak vytvořit ergonomickou kancelář

Sedavá práce může být spojena s nepohodlím, hodiny strávené za stolem se projevují na našem zdraví. Jde to však i lépe – základem je ergonomické vybavení kanceláře. Jde o pár základních věcí, díky kterým můžete zvýšit své pohodlí a předcházet zdravotním problémům. Podívejte se i na další tipy pro efektivní práci z domova.

Komfortní židle

Pokud většinu pracovní doby trávíte vsedě, základem je rozhodně kvalitní židle. Ta by měla poskytovat oporu páteři, zejména v bederní oblasti. Kromě toho je důležité, abyste ji mohli přizpůsobit své výšce. Chodidla by měla ležet rovně na podlaze, ruce opřené na opěrkách pro uvolnění ramen. Skvělým nástrojem pro zdravější sezení je ergonomická kancelářská židle.

Prostorný stůl

Židle představuje cenný nástroj, který vám pomůže sedět lépe. Záleží však i na dalších prvcích v kanceláři či pracovně. Jedním z těch nejvýraznějších je stůl. Je důležité, aby pod ním byl dostatek místa pro vaše nohy. Není dobré pod stůl schovávat různé věci nebo prostor příliš zúžit šuplíky.

Měl by být také dostatečně vysoký. Kolena by měla svírat zhruba pravý úhel a být v podobné výšce jako boky. Toho snadno docílíte úpravou výšky židle. K tomu je ale třeba také přizpůsobit výšku stolu. Nejjednodušší to bude díky výškově nastavitelnému stolu. Širokou nabídku ergonomického vybavení do vaší kanceláře naleznete ZDE.

Monitor

Monitor by měl být vzdálený zhruba na délku paže, minimálně 50 centimetrů, a zhruba ve výšce očí, abyste měli pohodlný výhled bez zbytečného ohýbání krku. Optimální umístění může být problémové u notebooku. Pokud ho v práci používáte, je dobré vytvořit si komfortnější prostředí. Ideální je stojan na laptop v kombinaci s externí klávesnicí a myší. Snáze tak dosáhnete pohodlné polohy, aby vás nebolela záda.

Klávesnice a myš

Záleží i na zdánlivých drobnostech, jako například kam položíte klávesnici a myš. Klávesnice by měla být tak vzdálená, abyste mohli pohodlně opřít předloktí a zápěstí na stůl. Uvolníte tak ramena a předejdete celkové ztuhlosti a únavě. Pokud klávesnici zrovna nepoužíváte, ruce by měly odpočívat na opěrkách židle. Myš umístěte tak, abyste na ni pohodlně dosáhli. 

Po ruce byste měli mít i další věci, které často používáte – mobil, sešívačku, dokumenty a podobně. Uložte je tak, abyste se pro ně nemuseli komplikovaně natahovat. Měli by být pohodlně nadosah. Pokud se musíte příliš natahovat, je lepší se raději postavit.

Základem je samozřejmě kvalitní židle a stůl, které vám umožní sedět ve správné poloze. Záleží ale i na zdánlivých detailech. Vyplatí se kancelář přizpůsobit, aby byla ergonomická – pohodlné pracovní prostředí dokáže zlepšit náladu i efektivitu. Navíc jde o prevenci nepříjemných bolestí zad a kloubů. Přesto nezapomínejte na pravidelné přestávky během práce a také oddělení prostoru, který vám pomůže s překonáním lenosti.

Zdroj foto: Liftor.cz

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení