BydleníJak na ...NávodNezařazené

Jak na výběr vysavače

Právě vám dosloužil váš starý spolehlivý vysavač a potřebujete co nejrychleji koupit nový. Jak si ale v tom nepřeberném množství robotických, tyčových a sáčkových vysavačů vybrat ten pravý? Společně se podíváme na několik základních parametrů, které byste při výběru nového vysavače měli zvážit. Díky nim si ujasníte důležité funkce, které váš nový vysavač musí splňovat a značně vám usnadní výběr.

1) Podlahová krytina

První věc, na kterou musíte při výběru nového vysavače myslet, je druh vaší podlahy. Ačkoliv to výrobci a prodejci neradi připouštějí, ne každý vysavač na trhu si stejně dobře poradí s plovoucí podlahou či linoleem a kobercem. Zvlášť to platí, pokud zvažujete koupi robotického vysavače, které např. koberce s vyšším chlupem značně potrápí. Koberce však dají zabrat i tyčovému vysavači s nižším výkonem. Pokud tedy máte většinu domácnosti potaženou koberci, určitě se vyplatí upřednostnit výkon vysavače před vším ostatním.

Rady, jak si doma vyčistit koberce najdete v tomhle článku.

2) Míra hluku

Technologie se neustále vyvíjejí a doba, kdy hučení vysavače slyšeli i sousedé ve vedlejším paneláku je už naštěstí dávno pryč. Dnes najdete v nabídce vysavače s různou úrovní hlučnosti. Často platí, že menší hlučnost vysavače znamená také menší výkon a naopak. Není to však podmínkou. Pokud je pro vás hlučnost a výkon vysavače stejně důležitá, nezoufejte. Na trhu jsou dnes k sehnání vysavače s výkonem nad 800W a s mírou hluku do 70 dB, které při vysávání neuslyší ani váš manžel na druhé straně bytu.

3) Výkon vysavače

Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, může pro vás být právě výkon vysavače tím nejdůležitějším parametrem. Nikdo z nás nechce uklízením bytu trávit dlouhé hodiny. Pokud se však musíte trápit s ucpaným filtrem od zvířecích chlupů nebo dodatečně zamést drobky od sušenek, které do sebe už vysavač nedokázal natáhnout, může se vám úklid domácnosti dost zprotivit. Ačkoliv jsou tyčové nabíjecí vysavače velmi praktické a oblíbené, mnohdy nedosahují výkonu klasických sáčkových vysavačů. Tady platí, že za pohodlí a výkon si případně značně připlatíte.

4) Cena vysavače

Pro někoho může být cena vysavače podružným parametrem, pro někoho však zásadním. Různé druhy vysavačů se na trhu pohybují od jednoho tisíce korun až k hranici čtyřiceti tisíc korun, přičemž většinu dobrých a výkonných vysavačů najdete někde mezi 5 – 10 tisíci. Zejména u robotických a tyčových vysavačů platí, že vyšší cena rovná se vyšší výkon. Nemusí to však být podmínkou a pokud si předem ujasníte ostatní zmíněné parametry nového vysavače, bude pro vás jednodušší zvolit si ten správný ve své cenové kategorii.

5) Pohodlí

V neposlední řadě byste si měli důkladně rozmyslet i své časové možnosti. Někoho práce a koníčky zaměstnávají natolik, že ocení každou moderní vychytávku, která mu při úklidu ušetří čas. Někdo zase čas strávený uklízením příliš neřeší a spíše mu záleží na perfektně a precizně odvedené práci. Ti první určitě uvítají možnosti, které nabízejí robotické nebo tyčové vysavače s funkci vytírání v jednom. Ti druzí se spokojí třeba i s klasickým sáčkovým vysavačem, se kterým je sice náročnější manipulace, ale většinou zaručují kvalitní výkon a bezchybný provoz.

Závěrem

Úklid domácnosti by nikdo z nás neměl podceňovat. Čistota a pořádek příznivě působí na psychiku člověka a přispívá k celkové pohodě. Domov by měl být místem, do kterého se vracíme rádi. Je to naše útočiště a je důležité o něj pečovat tak, aby nám v něj bylo příjemně. Správný a spolehlivý vysavač je proto velice důležitý a jeho výběr byste určitě neměli podcenit.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Verča Helmová
Vedle psaní trávím většinu volného času čtením knížek - beletrie i odborné literatury - bez kterých bych se tomuhle řemeslu vůbec neodvažovala věnovat. Jsem nadšenec do historie, počítačových i deskových her a poslední dobou objevuji taje ezoterických věd. 

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Bydlení