NezařazenéTělo

5 Tipů: Jak poznám, že rodím?

S blížícím se termínem porodu si asi každá nastávající maminka pokládá otázku: „Jak poznám, že rodím?“ Ačkoliv je každá žena a každé těhotenství jiné, existují znamení, že se příchod vašeho děťátka blíží. V následujícím článku si představíme nejdůležitější signály blížícího se porodu, které by vám rozhodně neměly uniknout!

1. Pokles břicha

Pokles bříška je u mnohých žen prvním viditelným znamením toho, že se porod blíží. Znamená totiž, že miminko kleslo do pánevní oblasti, a je tak připravené k porodu. U prvorodiček nastává tento pokles zhruba 2 až 4 týdny před samotným porodem. Některým ženám ovšem břicho neklesne až do samotného porodu, zejména pokud se jedná o opakované těhotenství.

Pokud jste prvorodička a klesne vám břicho, pravděpodobně vám zbývá posledních pár týdnů do porodu. V případě, že jste již dříve těhotná byla, znamená pokles břicha blížící se porod.

Že vám pokleslo bříško, poznáte jednoduše. Zpravidla si toho všimnete při pohledu do zrcadla, kdy bude vaše bříško posazené níže než obvykle. Poznáte to i podle oblečení. Trička která vám ještě donedávna zakrývala celé břicho, vám nyní přestávají stačit.

Se změnou pozice miminka se mění i tlak na orgány. Ten se přesouvá ze středu těla do pánevní oblasti. Po dlouhé době můžete zase naplno využívat svůj žaludek a plíce. Budete si moci dopřát větší porce jídla, a také se zhluboka nadechnout. Avšak zaplatíte za to bolestí zad a utlačeným močovým měchýřem, kvůli kterému budete muset v noci nejednou vstávat na toaletu.

Jak poznám, že rodím? 
Pokles břicha.
Pokles břicha v těhotenství signalizuje blížící se porod. Zdroj: Pixabay.

2. Odchod hlenové zátky

Co to vlastně je hlenová zátka? Jedná se ochrannou bariéru, která chrání miminko před škodlivými bakteriemi z vnějšího prostředí. S blížícím se termínem porodu a tlakem miminka na čípek, dochází k otvírání děložního hrdla a následnému uvolňování hlenové zátky.

Odchod hlenové zátky neznamená, že rodíte. Porod může nastat až za několik hodin, dní, ale také za několik týdnů. Jedná se však o předzvěst porodu. K uvolnění hlenové zátky dochází spontánně, ale může k němu dojít například během pohlavního styku.

Jak vypadá hlenová zátka?

Při odchodu hlenové zátky si můžete všimnout výtoku, který se liší od běžného těhotenského výtoku svou gelovou a lepivou konzistencí. Zátka však může odejít v celku nebo může odcházet pomalu, po malých kouscích. V takovém případě nemusí žena její odchod vůbec zaregistrovat.

Hlenová zátka má obvykle čirou, krémovou nebo bíložlutou barvu. Tím, jak se děložní hrdlo otvírá, tak dochází k popraskání drobných cévek. Neznepokujte se proto, pokud bude mít zátka růžový či nahnědlý odstín. Na druhou stranu zpozorněte, pokud na zátce vidíte jasně červenou krev nebo pokud je krve příliš mnoho.

3. Průjem

Průjem sám o sobě nesignalizuje porod. U části nastávajících maminek se však může průjem poslední dny před porodem objevit.

Tělo začne před porodem produkovat hormon, který změkčuje děložní čípek. Působí přitom i na ostatní části těla, což může způsobit zřídnutí stolice. Díky průjmu dochází k přirozenému pročistění těla před porodem a většinou není třeba se jej obávat.

Pakliže se u vás průjem objeví, ujistěte se, že pijete dostatečné množství tekutin a všímejte si dalších možných příznaků porodu. Pokud se žádné příznaky nedostavují a průjem přetrvává, je silný nebo bolestivý, obraťte se na svého lékaře.

Průjem před porodem.
Průjem může být známkou porodu. Zdroj: Pixabay.

4. Kontrakce

Kontrakce označují stahy dělohy, při kterých se děloha napíná a následně uvolňuje. V průběhu porodu plní kontrakce několik důležitých funkcí, především pomáhají otevřít děložní hrdlo a vytlačit miminko ven.

Porod zpravidla začíná kontrakcemi, které se podobají menstruačním bolestem. Ty se projevují jako bolest a tlak v podbřišku. Nastávající maminka si může všimnout, že jí během kontrakce ztvrdne břicho. Když kontrakce skončí, tak se břicho opět uvolní.

Kontrakce nemusí nutně znamenat porod, může se jednat o falešné kontrakce neboli „poslíčky“. Pokud se však intenzita kontrakcí stupňuje a ty se stávají častějšími a pravidelnějšími, jedná se o začínající porod.

Jak poznat skutečné kontrakce?

Běžnou součástí těhotenství jsou falešné kontrakce, které se odborně nazývají Braxton Hicksovy kontrakce. Tělo se jimi připravuje na budoucí porod, ale nespouští jej. Stejně jako u skutečných kontrakcí dochází k napnutí a uvolnění dělohy, ale neotvírá se přitom děložní hrdlo.

Někdy může být obtížné rozpoznat falešné kontrakce od těch opravdových. Pokud se však jedná o skutečné kontrakce, nelze je přehlédnout. Zpočátku budou trvat krátce a objeví se přibližně jednou za 30 minut. Postupně se začnou dostavovat v pravidelném vzorci. Jejich intenzita bude zesilovat a intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi zkracovat, až de facto vymizí.

Pokud si nejste jistá, zda se jedná o skutečné kontrakce, zkuste se ponořit do teplé vany nebo si dát teplou sprchu. Pakliže se jedná o poslíčky, měla by je teplá vana nebo sprcha uklidnit. Pokud jsou to skutečné kontrakce, teplá vana či sprcha je ještě více vystupňují.

Falešné kontrakce

  • mohou být silné a intenzivní, ale neměly by být příliš bolestivé.
  • jsou nepravidelné.
  • postupem času nezesilují.
  • odezní při změně pozice, relaxaci, po teplé koupeli nebo samy od sebe.
  • projevují se převážně v přední části břicha.

Skutečné kontrakce

  • jsou silnější a bolestivější než falešné kontrakce.
  • objevují se pravidelně.
  • postupem času zesilují.
  • neodezní při změně aktivity ani po teplé koupeli, naopak se stupňují.
  • vystřelují do zad a do celého těla.
  • nepodaří se vám je zaspat.

Jak měřit kontrakce?

Pokud si všimnete pravidelnosti kontrakcí, můžete je začít měřit. Začněte měřit od začátku kontrakce a přestaňte v momentě, kdy začne další. Na začátku trvají kontrakce kolem 30 sekund, ale později mohou mít až 75 sekund.

Obecně se doporučuje jet do porodnice, pokud je rozestup mezi kontrakcemi 5 minut, kontrakce trvají 1 minutu a je tomu tak již 1 hodinu. Pokud jste v minulosti již rodila, vyjeďte ještě dříve. Toto je však obecné doporučení, řiďte se informacemi od vašeho lékaře/porodní asistentky a svou vlastní intuicí.

Pokud kontrakce postoupí do takového bodu, že nebudete schopna mluvit, chodit nebo budou velice bolestivé, jeďte co nejrychleji do nemocnice.

Pravidelné kontrakce značí porod.
Pravidelné kontrakce signalizují probíhající porod. Zdroj: Pixabay.

5. Odtok plodové vody

Plodová voda je čirá tekutina, která obklopuje miminko v děloze. Plní celou řadu funkcí, mj. chrání miminko před nárazy z vnějšku a před infekcemi. Její předčasný únik (před 37. týdnem) je třeba neprodleně řešit, neboť se jedná o signál předčasného porodu.

Odtok plodové vody je jedním ze spolehlivých ukazatelů, že se porod blíží. Po jejím odtoku se kontrakce většinou zintenzivňují a porod nastává do 24 hodin. Pokud by porod nenastal do 48 hodin od prasknutí vody, tak se vyvolává. Bez plodové vody je totiž miminko vystavené riziku infekce.

Jak poznat, že mi praskla voda?

Prasknutí plodové vody málokdy vypadá jako ve filmech. Může to být prudký nebo pomalý únik čiré tekutiny, který je však soustavný. Není to jednorázový výtok a nejde jej zastavit pomocí svěračů.

Pokud máte podezření na únik plodové vody, jeďte do nemocnice. Použijte vložku na zachycení tekutiny. V nemocnici ji polijí speciálním roztokem a na základě toho určí, zda se jedná o plodovou vodu.

Plodová voda

  • tekutina mírně nasládlého zápachu.
  • bezbarvá, světle žlutá, může mít příměs krve.
  • teče soustavně a její únik nelze zastavit.

💡 Tip: Pokud je vaše plodová voda žlutá/zelená, zapáchá, anebo krvácíte, jeďte ihned do nemocnice!

Těhotná žena v moři.
Při úniku plodové vody jeďte do nemocnice. Zdroj: Pixabay.

Kdy jet do porodnice?

Pokud vaše těhotenství probíhá bez problémů, nemusíte hned při prvních příznacích porodu spěchat do nemocnice. Pokud se cítíte dobře, můžete přečkat většinu první doby porodní v pohodlí svého domova.

S odjezdem do nemocnice byste však neměla otálet, pokud:

  • vám praskne plodová voda.
  • plodová voda je žlutá/zelená a zapáchá.
  • kontrakce se objevují pravidelně po 5 minutách po dobu 1 hodiny.
  • máte naplánovaný císařský řez, ale začínáte rodit přirozeně.
  • krvácíte.
  • necítíte pohyby miminka.
  • objeví se u vás některé příznaky porodu před 37. týdnem (odchod hlenové zátky, odtok plodové vody, silné kontrakce).

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Vendy Koçoğlu
Čerstvá absolventka mediálních a teritoriálních studií, expatka a novopečená máma. Zajímá se o dopady používání nových médií na psychiku člověka, digitální minimalismus a duševní zdraví. Ve volném čase ráda čte, vytváří nebo zkrátka jen tak je.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *