Jak na ...Tělo

Kdy jet do porodnice? A kdy ještě můžete počkat…

Jestli jste v očekávání prvního miminka, určitě si často lámete hlavu nad tím, jak poznat, že začínáte rodit. Na diskuzních fórech se často dočtete, že porod zaručeně poznáte. Z vlastních zkušeností ale vím, že to tak být zdaleka nemusí. S každým dalším porodem si je žena jistější, ale kdy jet do porodnice zůstává velmi nejisté.

Kontrakce napoví, kdy jet do porodnice

Poměrně spolehlivým ukazatelem porodu jsou kontrakce. První porod zpravidla trvá mnohem delší dobu než ty nadcházející, takže s odjezdem do porodnice není třeba spěchat. To ale platí, pokud je všechno v pořádku. Řiďte se ale vlastními pocity – pokud se cítíte doma bezpečně, počkejte, až se interval začne zkracovat pod 5 minut a kontrakce budou stále sílit. Můžete se doma sama vyšetřit a zjistit tím, jak se porodní cesty připravují.

Jestli ale máte pocit, že byste se v porodnici cítila lépe, vyrazte dříve. Ovšem hrozí, že personál nemocnice začne porod urychlovat, čímž mohou vznikat zbytečné komplikace, kterým byste v klidu domova předešla.

Při každém dalším porodu se kontrakce budou zrychlovat dříve. Zatímco u prvního porodu se přesuňte do porodnice s kontrakcemi pod 5 minut, u druhého a každého dalšího vyrážejte o poznání dříve. Interval by měl být přibližně dvojnásobný, ale také to není pravidlo.

S odjezdem do porodnice neotálejte, pokud:

  • vám již praskla voda, která byla zakalená
  • jste po vyšetření zjistila, že jste otevřená na více než 4 cm
  • krvácíte
  • necítíte pohyby miminka
  • cítíte tlak na konečník

Odtok plodové vody

V případě, že vám praskne voda, ať už najednou, nebo odtéká postupně, nemusíte odjíždět do porodnice okamžitě. Pochopitelně v případě, že je voda čirá. Je pravda, že porodu už se v takovém případě nevyhnete, ale může přijít klidně až za 2 dny.

Pokud nemáte ani po odtoku plodové vody žádné kontrakce, můžete vyzkoušet horkou vanu nebo bylinkovou napářku. Oba způsoby mohou porod urychlit, ale pamatujte, že nakonec stejně všechno záleží na miminku.

Personál nemocnice obvykle doporučuje dostavit se do porodnice do 2 hodin po odtoku plodové vody, a to kvůli vyšetření miminka. Pokud bude všechno v pořádku a porod se stále nerozeběhl, budete přemístěna na pokoj, abyste počkala. V takovém případě můžete ještě odjet domů a vyčkat na pravidelné kontrakce.

Hlenová zátka s porodem nesouvisí

Odchod hlenové zátky vám určitě neulehčí rozhodnutí, kdy jet do porodnice. Může se uvolnit v den porodu, ale klidně také dva týdny před ním. Jsou ženy, kterým hlenová zátka odešla až při samotném porodu a vůbec ji nezaznamenaly.

Hlenová zátka chrání děložní čípek před poraněním. Společně s plodovými obaly vytváří bariéru proti možné infekci. Jakmile se uvolní, jste více náchylná, proto doporučuji vyhnout se veřejným bazénům nebo například vnitřním vyšetřením (vyjma příjmu v porodnici).

Řiďte se vlastní intuicí

Nejspolehlivějším ukazatel postupujícího porodu jsou kontrakce a s nimi spojená bolest, případně tlak, který můžete po delší době pociťovat. Porod ale není a nemůže být tabulkový. Spíše než délkou intervalů mezi kontrakcemi se řiďte vlastní intuicí.

Mnoha ženám by pomohl univerzální návod, ve kterém by nechyběla instruktáž, kdy jet do porodnice, ale nic takového není možné. Rozhodně kontrakce od počátku stopujte, případně o to požádejte partnera. Můžete zkusit teplou vanu, která porod urychlí, a naopak zmírní poslíčky, tedy falešné kontrakce. Myslete také na to, abyste se cítila bezpečně, ať už to bude doma nebo v porodnici. Berte také v potaz vzdálenost do porodnice.

Zatímco jedna žena porodí za hodinu od doby, kdy se intervaly zkrátily na 5 minut, jiné to může trvat ještě několik hodin, protože se porod najednou zastaví. Ale myslete na to, že každá další kontrakce vás přibližuje k narození vašeho tolik očekávaného miminka. Pokud přemýšlíte i nad samotným způsobem porodu, přečtěte si, jak probíhá takový porod do vody.

Přečtěte si také článek o tom, jak být oblíbený u druhých lidí nebo o zásadách zdravého životního stylu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Alena Teclová
Několik let pracuji jako externí redaktorka a prokousávám se nelehkou cestou k online marketingu. Zajímám se o ekologii a zdravý životní styl. Díky dětem také o vzdělávání, výchovu a kontaktní rodičovství. Snažím se vždy najít alternativu a dělat všechno na maximum.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *