Jak na ...TěloZdraví

Tipy na nejlepší ranní rutinu v roce 2024

S novým rokem si mnoho z nás dává novoroční předsevzetí, sepisuje si motivační bucket listy a zamýšlí se nad tím, co by ve svém životě zlepšili.

Jestli si i Vy kladete otázku: „Co bych mohl v roce 2024 změnit?“, mám tu pro Vás nejlepší tipy, jak si stanovit ranní rutinu, s kterou každý den začnete s radostí a zlepšíte své návyky.

Jak na ranní rutinu?

První důležitý bod máte za sebou, a to je rozhodnutí něco změnit. V článku se podíváme na jednotlivé body, jejichž dodržováním docílíte zázraků.

1, Vstávat vždy v podobný čas

Možná si říkáte, že to zní jako klišé, ale vaše tělo vám za tento krok v budoucnu poděkuje.

Pravidelné chození spát a vstávání v podobný čas úzce souvisí s cirkadiánním rytmem a jeho správném fungováním. Tělo si navykne na tento režim, a pocítíte příval nové energie. Ráno budete přirozeně více aktivní a produktivní a k večeru se již přirozeně dostaví potřeba spánku.

Je pochopitelné, že o víkendu se váš budík možná posune o trochu déle. Rozdíl mezi vstáváním v pracovním týdnu a o víkendu by neměl být delší než 2 hodiny. Dopřát tělu víkendový odpočinek je potřeba.

2, Zůstat, co nejdéle off-line

Zazvoní vám budík, a Vy následně po jeho vypnutí jdete „scrollovat“ na sociální sítě?

Hlavní chyba při zdravé ranní rutině je vzít ihned po probuzení do ruky mobilní telefon a nasávat příběhy druhých. Nejenže sociální sítě nám poskytují rychlý přísun hormonu štěstí – dopaminu, ale také nás okrádají o čas, který můžeme ráno věnovat spíše protažení či hygieně.

Zůstaňte, co nejdéle off-line a uvidíte, že budete mít hned více chuti do života.

3, Ranní hygiena

Podstatným bodem rutiny je hygiena. Opláchnutí obličeje vodou, vyčištění zubů, učesání vlasů je pro nás základ.

Trendem posledních let je ranní skincare. Pleť je důležité po ránu vyčistit a zbavit nečistot nahromaděných přes noc. Následně musíme pleť pečlivě hydratovat, aby zůstala svěží po celý zbytek dne. Nezapomeňme tedy na kvalitní denní krém, nejlépe s vysokým obsahem SPF.

Každý z nás má jiný typ pleti. Na to bychom měli dbát při výběru kosmetiky. Avšak roky naší rutiny stále zůstávají. Opakování je matka moudrosti, a proto znovu a přehledně: pleť očistit, použít toner, sérum na oční okolí, vhodný denní krém a SPF.

Dodržování těchto kroků vám zajistí zdravou, zářivou pleť a za pár let si za tuto péči zajisté poděkujete.

4, Protažení

Stačí pár minut ranní jógy a vstoupíte do nového dne s přívalem energie ve Vašem těle. Protažení může trvat 5-30 minut, záleží na časových možnostech. Stačí si zacvičit jógovou sestavu Pozdrav slunce, čímž tělo krásně protáhnete, zahřejete a připravíte na nový den. Pokud si nevíte rady, jaké sestavy by ranní jóga měla zahrnovat, stačí si rozkliknout Youtube, a hned na vás vyskočí videa s ranním protažením.

Jestliže jste se již s jógou setkal/a můžete si cvičení sestavit přímo na své tělo a své potřeby.

Žena cvičící jógu v přírodě
Cvičení jógy. Zdroj: Pixabay

5, Zdravá snídaně

Snídaně jako základ. Toto slovní spojení jste již několikrát slyšeli. Ne nadarmo je snídaně nazývaná hlavním jídlem dne.

Volit bychom měli především potraviny, které nám dodají potřebnou energii a zasytí. Vyvážená snídaně by měla obsahovat dostatek bílkovin (vejce, bílý jogurt, šunka), měla by být bohatá na vlákninu (ovesné vločky, zelenina), a v neposlední řadě by nemělo chybět zastoupení zdravých sacharidů (kvalitní kváskové pečivo) a tuků (avokádo).

6, Stanovení denních cílů

Tento krok Vám zajistí produktivitu a splnění potřebných aktivit na celý den.

Je na každém z Vás, jakou formou tento krok pojmete. Některým z Vás bude spíše vyhovovat zapsání svých cílů do diáře a mít je stále po ruce. Jiní naopak uvítají vytvoření „To do“ listu pomocí poznámek a šablon ve svém mobilním telefonu, kde je velice jednoduché si jednotlivé kroky v průběhu dne odškrtávat.

Mé doporučení je, abyste si ze začátku dávali splnitelné cíle. U tohoto bodu rutiny je důležitá motivace a organizovanost. Nejlíp uděláte, když začněte s lehce splnitelnými položkami, jako například: dát si zdravou snídani, zacvičit si ráno 5 minut jógy, práce, zajít si po práci na krátkou procházku, koupit si svou oblíbenou kávu a večer si připravit potřebné věci na následující den.

To do list. Zdroj: Pixabay

Každý jsme jiný

Každý člověk má jiné zaměstnání, jiné potřeby a cíle. Proto sestavení rutiny bude u každého jedince jiné.

Někteří z nás mohou například jógu nahradit ranní studenou sprchou a meditací nebo přidat jinou oblíbenou aktivitu. Kreativitě se meze nekladou.

Hlavní poselství je, aby si každý rutinu přizpůsobil podle sebe a podle svých možností. V pracovním týdnu bude rutina kratší a efektivnější, kdežto o víkendu si můžeme dát s rutinou více na čas.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
terslav@seznam.cz
Jsem 25 letá holka, která miluje přírodu, sport a cestování. Nyní jsem se přestěhovala na nějaký ten čas do Kanady za prací a poznáváním divoké přírody.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *