NávodTělo

Skincare: Zaručené rady a nejčastější chyby v péči o pleť

Je péče o pleť důležitá? Rozhodně ano! Je nezbytné se o pokožku starat. Je to koneckonců naše vizitka ve společnosti. Vypovídá o tom, jaký život člověk vede a jak se o sebe stará. Čistá a zdravá pleť je navíc obrovskou výhodou a nejlepším krokem k bezchybnému a přirozenému make-up looku. V dnešní době nabývá péče o pleť na čím dál větší popularitě. A není divu. Stres, špatná životospráva, uspěchaný život a znečištěný vzduch ve městech jsou jen některé faktory s negativním dopadem na stav naší pleti.

Ano. Make-up a líčení jsou skvělým způsobem jak nedokonalosti dočasně zakrýt. Neřeší to ale dlouhodobý problém. Citlivá a podrážděná pleť, černé tečky, vysušená pleť, akné, jsou vám některé z nich důvěrně známé? Všechny tyto příznaky jsou projevem zánětu. A v této fázi pleť vyloženě trpí.

Jak vypadá správná péče o pleť?

Nejčastěji zmiňovanými a základními kroky jsou: dodržování pitného režimu, spánek minimálně 8 hodin (stačí i 7 hodin), zdravý jídelníček a přiměřený pohyb. Nestačí se o pleť starat z vnějšku. Musíte se o sebe hlavně starat i vnitřně. Všechno souvisí se vším. A péče o celkové zdraví je proto klíčové. Pojďme se společně podívat na to, jak by měla vypadat správná skincare rutina.

Cleansing – Odlíčení a čištění

„Double cleansing“ (dvoufázové čištění) je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Při tomto čištění se používají 2 druhy čistících produktů na pleť. První je na bázi oleje. Ten rozpustí všechen make-up, přebytečné oleje a pleťový krém na opalování. Jemně jej masírujte dokud nerozloží make-up a všechny nečistoty na pleti. Pak jemně umyjte vlažnou vodou.

Dalším je čistič na vodní bázi. Ten má za úkol zbavit vás všech nečistot reagujících na vodu. Navlhčete si obličej a opět jemně vmasírujte a poté umyjte vlažnou vodou. Na konci by měla vaše pleť být hydratovaná a jemná. Pokud tomu tak není a vy máte vysušenou pleť, váš čistící produkt není dostatečně šetrný a měli byste ho vyměnit.

Masky na obličej? Ano!

Masky jsou jedny z nejoblíbenějších produktů v péči o pleť. Spousta mladých lidí jimi začíná svou „skincare journey“. Je jich celá škála od hydratačních, rozjasňujících, vyživujících, na nedokonalosti, na zklidnění pleti. Vyrábějí se i masky na rty, pod oči, na ruce i na nohy. Stačí si jen vybrat. Aplikujte jen na vyčištěnou a suchou pleť. Spousta lidí dělá tu chybu, že v naději z masek získat co nejrychlejší a největší efekt, nechávají si masky na obličeji déle než je doba uvedená na obale. Ty produkty jsou zkoušené v laboratořích a profesionálové, co je vyrábějí vědí přesně jak dlouho se která maska má nechat na obličeji. Tak se podle nich určitě řiďte.

Exfoliace – proč s ní začít okamžitě?

Exfoliace (peeling) pleti by se měla provádět 1-2krát týdně. Proč je tak důležitá a je nutné ji zařadit do vaší skincare rutiny? Rozhodně ano! Vysvětlíme si, co ta exfoliace vlastně je. Je to proces, kdy z povrchu pokožky odstraňujeme odumřelé a nepotřebné buňky. Každých 30 dní se naše kůže zbavuje mrtvých buněk, aby udělala místo pro ty nové. Musíme proto pleti pomoct s jejich kompletních odstraněním. To samé bychom měli udělat i pro své tělo, když jsme ve sprše.

Pokud je neodstraníme a mrtvé buňky zůstanou dál na naší pleti, zaděláváme si na kožních problémech, svědění, ucpaných pórech (což později vede k akné) a může se nám začít loupat pleť na určitých místech. Exfoliací napomáháme lepší cirkulaci krve a vaše pleť se může zhluboka nadechnout. Dalšími výhodami jsou: lepší absorpce nanášených produktů, méně pupínků a nedokonalostí a zvýšená produkce kolagenu. A to se vyplatí!

Treatment – Ošetření a péče

Ať už trpíte čímkoliv: menšími nedokonalostmi, akné, černými tečkami, suchou a podrážděnou pleť, špatnou texturou pleti, rozšířenými póry, různými stopami po předešlých nedokonalostech, s tím vším lze něco udělat. Protože na scénu přicházejí séra. Je jich opět veliké množství a najdete sérum skoro na každý problém. Sérum se totiž dostane hlouběji než ostatní produkty a je efektivnější. Vřele doporučuji si jedno pořídit. Já používám sérum každý den i večer a nedokážu si bez nich svou skincare rutinu představit.

Nejoblíbenější jsou třeba hydratační (hyaluronová kyselina), rozjasňující s antioxidanty (Vitamin C), Anti-aging (retinol), proti akné a nedokonalostem (salicylová kyselina, glykolová kyselina) a další. Je potřeba dávat pozor a nemíchat jednotlivá séra, pokud obsahují aktivní složky (nejčastěji kyseliny). Například vitamin C se nesmí použít dohromady s retinolem, ale retinol zase dobře reaguje s Niacinamidem. Chápu že se vám z těch názvů a informací může zatočit hlava, ale je důležité se o kyselinách dozvědět více. Příklady najdete tady.

Moisturizing – zařaďte ihned do své péče o pleť

Hydratujte, hydratuje a hydratujte…

Je to jeden z nejdůležitějších kroků vůbec. Člověk je z většiny tvořen vodou. Nestačí pouze dodržovat pitný režim, je nezbytné pleť hydratovat i zvenčí. Naši kůži tvoří tři vrstvy: dermis, hypodermis a epidermis. Epidermis je nejzevnější část naší kůže. Tu dále dělím na pět dalších vrstev. Poslední z nich, ta nejsvrchnější, se nazývá stratum corneum. To je ta část, kde dochází k odstraňování odumřelých buněk, ale taky chrání naši pleť před dehydratací a škodlivinami ve vzduchu. A představte si, co se stane, když je tato bariéra narušená. Vaši pleť přijde o svou ochranu a následky si asi umíte domyslet.

Hydratační krém si vybírejte podle typu vaší pleti, nebo podle toho co potřebuje. Pro mastnou pleť je vhodný lehčí krém co se rychle vsákne a není mastný. Naopak pro suchou pleť se doporučuje hutnější krém, který bude pečovat o citlivou a suchou pleť. V každém případě se snažte vybírat si neparfemovaný produkt, který je hypoalergenní a neucpává příliš póry.

Sunscreen – Krém na opalování

Dobrý opalovací krém je jako svatý grál. Je to štít chránící naši pleť před slunečními paprsky, které z 90% poškozují naši pleť. Je nezbytné ho používat každý den, bez výjimky. I když zrovna ten den nejdete ven a jste doma. Nepoužíváte ho a myslíte si že ho nepotřebujete? Dovolte, abych vás vyvedla z omylu.

Bez opalovacího krému nemá zbytek vaší péče moc smysl a vy zbytečně vyhazujete peníze. Vysvětlím vám proč. Řekněme, že jste večer předtím použili retinol a ráno Vitamín C. Pokud půjdete ven bez opalovacího krému (minimálně s SPF 30), pácháte tím sebevraždu. A nepřeháním. Poškozujete si pleť a vystavujete ji nebezpečí. A samozřejmě se ochuzujete o účinky vašich ostatních produktů. Opalovací krém použijte minimálně 15 předtím, než vyjdete ven.

Nejčastější chyby aneb proč nevidím výsledky hned?

Většinou jsou to věci který si člověk neuvědomuje. Nepoužívání slunečního krému. Slouží jako největší ochrana před UV zářením. Neuděláte si patch test před použitím produktu a divíte se že vám zničehonic zčervenal obličej. Jako třeba používání nadměrného počtu produktů. Nejdříve svou pleť pomalu navykněte na proces péče a různých výrobků. Začněte s co nejmenším množstvím produktu, používejte párkrát týdně. Postupně přidávejte víc produktů a zakomponujte další. Je to o trpělivosti a oddanosti.

Neprovádíte double cleansing

Nestačí použít pouze čistič na vodní bázi. Voda nedokáže rozpustit a odstranit všechen make-up, opalovací krém a přebytečné oleje. Jestliže přípravky na olejové bázi vyloženě nemáte rádi, je v pořádku použít šetrnou micelární vodu. I ta odstraní oleje i nečistoty. Olejový čistič je ale stejně lepší a doporučím ho raději než micelární vodu. Podle mě k pleti není ta šetrná.

Staráte se o pleť málo anebo až příliš důkladně

Nestačí se večer jen odlíčit. Péče je obzvláště nutná, jste-li nadšencem pro make-up a nosíte ho skoro každý den. Líčení bohužel přispívá ke stárnutí pleti a většinou ucpává póry. Nebojte se do péče investovat více než do make-upu. Vaše pleť nebude věčně mladá a krásná. Při vaší skincare rutině buďte na svou pleť jemní a trpěliví. Nespěchejte. Udělejte si z toho intimní rituál , při kterém si vaše pleť vy odpočinete. Stres nemá ve skincare rutině co dělat. Používejte Sluneční krém slouží jako největší ochrana před UV zářením.

DIY masky nepatří do péče o pleť

Zděsila jsem se hrůzou při zjištění, co všechno jsou si lidé schopní dát na obličej. Jedno horší než to druhé. Olivový olej, jedlá soda, citron, skořice, cukr, no prostě děs. Nic z toho na obličej v žádném případě nepatří! Možná to na začátku vypadá, že to zabírá, ale není tomu tak. Nejčastěji mají tyto masky za úkol řešit černé tečky. Místo toho, abyste si ničili pleť ingrediencemi do jídla, zkuste sérum s kyselinou salicylovou či salicylovou masku. A budete mít zaručeně po problému!

S velkým množstvím produktů přichází velká zodpovědnost…

Vím, že máme v dnešní době tolik produktů, až vám z toho jde hlava kolem. Máme pocit, že bychom měli mít doma nejlépe úplně všechno. Nesmíte tomu podlehnout. Méně je někdy více. Vyberte si pár produktů (já si úplně v pohodě vystačím s 4-5 produkty), o kterých víte že vám sedí a neiritují vaši pleť. Až si budete ve skincare jistější, lépe se vyznáte v produktech a budete mít více sebevědomí, můžete si do své rutiny přidávat další produkty. Všeho ale s mírou.

Většina z nás je netrpělivá, nebo má pocit, že na péči o pleť není dost času. Ale čas se najde vždycky. A pokud nevidíte výsledky hned, uvědomte si, že abyste u některých produktů uvidíte výsledky až za týdny a měsíce. Péče o pleť je běh na dlouhou trať. Že běh nenávidíte? Já taky. Ale mám pro vás jedinou radu: nevzdávejte to! Čistá a zářivá pleť přece stojí za to. Můžete si být jistí, že vaše budoucí já vám jednou poděkuje.

Přečtěte si také o reklamacích nebo o biohackingu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Elisabeth
Jsem kreativní člověk a jsem zastáncem názoru, že představivost vás dostane dál než pouhé vědomosti. Mezi některé mé záliby patří čtení, psaní a kreativní tvorba DIY produktů. Mám ráda cestování a poznávání nových kultur.

    1 Komentáře

    1. […] Podívejte se na článek o chybách při péči o pleť. […]

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Návod