Tělo

Jak se zbavit jizev po akné a předcházet jejich vzniku?

S projevy akné se alespoň jednou za život setkal snad každý. Nepříjemné kožní onemocnění postihuje náctileté, ale také dospělou populaci. Kromě typických projevů (otevřených a uzavřených komedonů) po sobě často zanechává i nechtěné stopy – jizvy a skvrny. Ty bývají velmi frustrující a dlouhodobě se podepisují na psychice. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se s nimi vypořádat a navrátit pleti krásu a vitalitu. V tomto článku vám prozradíme způsoby léčby, ale také informace o tom, jak vzniká akné a kdy jej doprovází trvalé následky.

Co akné způsobuje?

Akné je nejrozšířenější kožní onemocnění, které se většinou objevuje na místech, kde jsou pilosebaceózní folikuly. Příčinou je nadměrné množství a špatná kvalita kožního mazu. Když se maz ucpává pod povrchem kůže, dochází k tvorbě komedonů. Bakterie Cutibacterium acnes, které se začnou v mazu množit, následně způsobí zánět a vznik uzavřených komedonů. Výsledkem jsou bolestivé červené skvrny a další léze různého stupně závažnosti. Obvykle objevují na obličeji, hrudníku a zádech.

Skvrnky vs. jizvy po akné

Jako skvrny po akné označujeme dočasné změny přirozené barvy kůže. Dobrá zpráva je, že postupně samy mizí, i když to může trvat několik měsíců. Jizvy po akné naopak pokožku poškozují trvale a bez odpovídající léčby na ní zůstávají.

C:\Stahujeme\nejlepsi-rady.cz_bioderma_01.jpg

Jak zmírnit skvrny?

Skvrnky po akné na obličeji jsou sice dočasné, ale to neznamená, že je jejich přítomnost žádoucí. Následujícími způsoby jim lze poměrně efektivně předcházet, případně je alespoň výrazně redukovat.

  • Nedotýkejte se obličeje – časté doteky napomáhají k šíření infekce a zhoršují průběh zánětu.
  • Používejte nekomedogenní produkty – vyberte si kosmetiku a produkty, které neucpávají póry a nezhoršují akné.
  • Používejte opalovací krém bez oleje – abyste zabránili hyperpigmentaci, používejte opalovací krém, který neobsahuje olej.
  • Nevymačkávejte pupínky – vymačkávání pupínků obvykle vede k intenzivnějšímu zánětu a trvalým jizvám.

Léčba jizev po akné

Jak jsme již zmínili výše, jizvy po akné jsou na rozdíl od skvrn trvalé změny v tkáni kůže a vyžadují odbornou léčbu.

Existují různé druhy jizev, ale nejčastější jsou atrofické nebo vpadlé jizvy, které vznikají, když tělo nedokáže produkovat dostatečné množství kolagenu při hojení rány.

Rozlišujeme široké jizvy ve tvaru písmene U, které se vyznačují ostrými hranami. Nejlépe reagují na ošetření kůže, které je zaměřené na změnu vrchních vrstev pokožky. Dalším typem jsou úzké jizvy ve tvaru písmene V – nachází se hluboko pod povrchem kůže a léčba je obtížnější. Poslední variantou jsou široké prohlubně se zaoblenými okraji a nepravidelným vzhledem.

Podívejte se na článek o chybách při péči o pleť.

C:\Stahujeme\nejlepsi-rady.cz_bioderma_02.jpg

Před zahájením léčby jizev po akné je důležité akné úplně vyléčit, aby se již netvořily další jizvy. Léčbu je vhodné konzultovat s dermatologem nebo lékařem, protože vhodná metoda závisí na typu jizvy a odstínu pleti.

Co se týče konkrétních metod léčby, používají se přípravky s obsahem retionidů a alfa hydroykyselin, lokální aplikace kyseliny salicylové, peeling kyselinou mléčnou, ale také metody jako microneedling či laserový resurfacing.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo