Jak na ...Nezařazené

Slow living – 5 praktických tipů jak zpomalit život

Přáli byste si žít naplněnější a klidnější život? Méně se stresovat a mít více času sami pro sebe a na to, na čem vám záleží? Pakliže jste na předchozí otázky odpověděli kladně, je tento článek určen právě vám. Dozvíte se zde 5 praktických tipů, jak ve svém životě používat principy slow living, neboli pomalého žití. A jak s nimi začít hned teď!

Proč bychom měli zpomalit?

V dnešní uspěchané době můžeme mít pocit, že si nemůžeme dovolit zpomalit. Povinnosti se na nás valí ze všech stran, naše diáře jsou zaplněny týdny dopředu a marně si vzpomínáme, kdy jsme měli naposledy chvíli klidu sami pro sebe. A když už takovou chvíli náhodou máme, jsme zpravidla tak vyčerpaní, že jediné, po čem toužíme, je chvilka oddychu u oblíbeného seriálu nebo s mobilem v ruce. A tento koloběh se střídá den za dnem, a zdá se, jakoby život protékal mezi prsty, bez toho, aniž by si ho člověk stihl užít.

Poznáváte se? Ne? Tak to vám upřímně gratuluji! Domnívám se však, že na většinu z nás tento popis sedí. Dnešní život je bezesporu hektičtější než před sto nebo dvěma sty lety. Na druhou stranu, velkou část zodpovědnosti za něj neseme my sami. Stejně tak jej ale můžeme změnit.

Co je to slow living?

Slow living vychází z přesvědčení, že současný život je příliš rušný a chaotický a že se jím vzdalujeme od původního života, který plynul pomalu a v souladu s přírodou. Koncept slow living lze tedy vnímat jako snahu navrátit se k původnímu pomalejšímu tempu života. To samozřejmě neznamená, že se musíte vzdát svého života a moderních vymožeností. Jde jen o to nastavit si hranice a vytvořit ve svém životě rovnováhu.

Lidé praktikující slow living dávají přednost kvalitě před kvantitou, věnují se menšímu množství aktivit, ale zato do hloubky. Více než výkonu si cení přítomného okamžiku. Budují vztahy s těmi, na kterých jim záleží, ale nedělá jim zatěžko říct ne, protože si váží svého času a energie. Digitální technologie používají uváženě a s rozmyslem. Chvíle nudy využívají jako odpočinek a příležitost k sebereflexi.

Pojďme se podívat, jak můžete snadno aplikovat principy slow living i vy!

Jak v životě zpomalit?

1. Naučte se říkat NE

Hektický život si často způsobujeme sami tím, že neumíme říct ne a nabalujeme si toho na sebe víc, než dokážeme zvládnout. Snažit se vyhovět ostatním a jejich očekáváním je sice hezké, ale stojí to velké množství úsilí a energie, které pak chybí jinde. Proto je důležité, abychom si vážili svého času a energie a pečlivě zvažovali, zda si daná věc nebo osoba opravdu zaslouží naši pozornost. Pokud tomu tak není, můžeme s klidným svědomím odmítnout.

Stejně důležité je také umět říct si o pomoc. Můžete některé své povinnosti delegovat na někoho jiného? Na kolegy, partnera nebo vaše děti? Pokud ano, tak neváhejte a nechte ostatní ať vám pomohou. Svět přeci nemusí stát jenom na vašich ramenou. Děti si mohou připravit svačinu samy, vaření večeře nebo praní prádla může také jednou za čas obstarat někdo jiný. Možná to nebude tak dokonalé, jako když to děláte vy, ale za ten nově nabitý volný čas to stojí, ne?

2. Buďte přítomní v daném okamžiku

Lidé praktikující slow living se nesnaží o multitasking. Naopak, věnují se jen omezenému množství činností, ale za to do hloubky. Pakliže pracují na úkolu, soustředí se pouze na něj a nerozptylují svou pozornost různými směry. A pokud odpočívají, tak skutečně odpočívají. Ve výsledku jsou pak tito lidé efektivnější a spokojenější než ti, kteří řeší mnoho úkolů najednou a nemají čas si odpočinout.

Slow living úzce souvisí s pojmem mindfulnes. Jedná se o stav, kdy se snažíte plně soustředit na činnost, kterou právě vykonáváte a být přítomni v daném okamžiku. Mindfulnes má tu výhodu, že jej můžete procvičovat ať už děláte cokoliv. Vytíráte podlahu? Čistíte si zuby? Pijete čaj? To jsou všechno skvělé příležitosti k procvičování mindfulnes. Neutíkejte před nudou, ale zkuste ji využít jako příležitost k zpomalení a duševnímu odpočinku.

3. Věnujte čas těm, na kterých vám záleží

Slow living se soustředí také na mezilidské vztahy. Na společné okamžiky a budování vzpomínek s těmi, které máme rádi. Mnozí z nás vnímají své blízké jako samozřejmost. Ale čas utíká příliš rychle a pokud si to včas neuvědomíme, může nás to později mrzet. Čas ovšem můžeme zdánlivě zpomalit tím, že alespoň na chvíli věnujeme plnou pozornost osobě, na které nám záleží. Můžeme si vzájemně naslouchat, věnovat se společně nějaké aktivitě, anebo vedle sebe jen tak být.

Dalším člověkem, na kterého byste neměli zapomínat, jste vy samotní. Stejně jako lidé, které milujete, si i vy zasloužíte vaši péči a pozornost. Ponořte se do vany, otevřete si oblíbenou knížku, pusťte si oblíbenou hudbu… Zkrátka cokoliv, co vám pomůže relaxovat a vyčistit hlavu.

4. Používejte digitální technologie vědomě

Digitální technologie jsou bezesporu skvělým pomocníkem, který nám v mnohých ohledech ulehčuje život, ale na druhou stranu nám do něj také výrazně zasahuje. Často trávíme s technologiemi mnoho času, ať už při práci, odpočinku nebo při semenší známce nudy. Navíc můžeme mít pocit, že musíme být neustále k zastižení a že když se odpojíme, můžeme něco důležitého zameškat. Proto mnoho z nás začíná i končí den s mobilem v ruce.

Slow living neznamená, že se musíte vzdát digitálních technologií. Jde však o to, abyste je využívali vědomě a uváženě, tak aby vám přinášely radost a užitek. Pokud si neumíte představit večer bez Netflixu, nemusí se to vylučovat s konceptem slow living. Stačí když místo obvyklých tří epizod zkouknete jednu. Anebo když se zaměříte na to, jak konzumujete digitální média ve zbývajících částech dne. Můžete si zkusit vytvořit ranní či večerní rutinu bez digitálních technologií, chodit na procházky bez mobilu nebo na určitou část dne vypínat wifi. Další tipy k digidetoxu naleznete zde. Jak vidíte, kreativitě se meze nekladou!

5. Jenom tak buďte

Mnoho z nás má problém jenom tak být. Když se nudíme nebo někde čekáme, málokdy tento čas využíváme k pozorování okolí nebo svých vlastních myšlenek. Často před nimi utíkáme, nasazujeme sluchátka s hudbou, scrollujeme… A to je škoda. Ochuzujeme se tím o možnost zpomalit, nadechnout se, rozhlédnout se po okolním světě, anebo přímo do světa uvnitř nás. Tím totiž dopřáváme svému mozku odpočinek, během kterého nemusí zpracovávat velké množství informací, a může jenom tak být. A právě v těchto momentech člověka často napadnou nejlepší myšlenky a nápady. Takové, které by k němu jinak nepřišly.

Závěrečné shrnutí

Pokud chcete v životě více klidu, nemusíte převrátit svůj dosavadní život vzhůru nohama. Stačí učinit několik malých změn, krok za krokem. I zdánlivě nepatrná změna k lepšímu dokáže ve vašem životě udělat hodně. Takže pokud chcete v životě zpomalit, vzpomeňte si na některý z našich tipů.

  • Nebojte se říkat ne. Nemusíte se zavděčit všem.
  • Když něco děláte, snažte se soustředit na danou činnost. Platí to jak o pracovních úkolech, ale třeba i u mezilidských vztahů, jídla nebo odpočinku.
  • Věnujte čas těm, na kterých vám záleží. Snažte se užívat si společných chvil a vytvářet vzpomínky. Nezapomínejte se ale také věnovat jen sami sobě, protože i vy potřebujete láskyplnou péči a odpočinek.
  • Digitální technologie jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Je důležité, abyste vy měli kontrolu nad nimi, nikoliv ony nad vámi.
  • Občas jenom tak buďte. Neutíkejte před tichem a nudou. Berte je jako příležitost ke zpomalení a utřídění myšlenek.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Vendy Koçoğlu
Čerstvá absolventka mediálních a teritoriálních studií, expatka a novopečená máma. Zajímá se o dopady používání nových médií na psychiku člověka, digitální minimalismus a duševní zdraví. Ve volném čase ráda čte, vytváří nebo zkrátka jen tak je.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *