Návod

Chameleon jemenský. Jak správně na jeho chov a co vše musíte vědět?

Chameleon Jemenský, jak správně na jeho chov?
Chameleon Jemenský, jak správně na jeho chov?

Chov chameleona jemenského není zas tak těžký, jak se může na první pohled zdát. Pojďme si říct pár základních tipů a pravidel.

Chameleon Jemenský neboli Chameleo calyptratus je velmi pozoruhodný a oblíbený plaz. Ve volné přírodě se vyskytuje, jak ostatně jeho jméno napovídá, v Jemenu a Saudské Arábii. V CITES je zařazen v příloze II a tak je velmi často chován jako terarijní zvíře. Samec se dožívá při správných podmínkách 6-8 let a dorůstá okolo 50 cm. Samička je podstatně drobnější a dorůstá se okolo 30 cm a žije při správných podmínkách také kratší dobu a to 4-6 let. Samička potřebuje mít terárium upraveno trochu jinak, protože má pravidelné snůšky a tak se začátečníkům zpravidla doporučuje chov samce. Dožívá se déle a nehrozí zadržení falešné snůšky s následkem úmrtí.

Jak vybrat velikost a zařízení terária pro Chameleona jemenského?

Na začátek je důležité si říct, že chameleoni se chovají jednotlivě. Minimální velikost terária pro jedince je 60 x 45 x 90 (šířka, hloubka, výška), popřípadě 50 x 50 x 100 cm. Celý strop terária by měl být síťovaný kvůli větrání a správné cirkulaci vzduchu. Pokud tuto možnost nemáte, je vhodným řešením síťka umístěná namísto půlky předních dvířek. Samcům nikdy nedáváme na dno substrát. Při pozření je životu nebezpečný a chameleonovi se jím snadno ucpe trávící trakt. Samičkám naopak substrát na dno umístit musíme. Využívají ho při pravidelném kladení snůšek a není nutné, aby byl po celé ploše dna. Bohatě stačí vybrat jeden roh a tam kladiště umístit.

Kam tedy sázíme kytky, které jsou pro správný chov nezbytné? Ideálně rovnou do květináčů, které hned v následujícím kroku využijeme k zapichování větví, po kterých náš nový mazlíček bude lézt. Větve můžeme zvolit buď vrbové nebo ovocné, nikdy však nepoužívejte větve z jehličnatých stromů. Umisťujeme je spíše vodorovně, aby měl chameleon dost možností pro lezení i odpočinek.

Rostliny vhodné do terária

Vyvarujeme se veškerým umělým rostlinám i dekoracím. Chameleoni je velmi rádi uždibují a jejich tělo by umělou hmotu nestrávilo.

Použijme ideálně některé z těchto:

  • Begónie tečkovaná
  • Fíkus drobnolistý
  • Mučenka modrá
  • Ledviník ztepilý
  • Toulcovka neboli lopatkovec
  • Monstera adansonii
  • Šeflera paprskovitá
  • Dracéna
  • Šplhavice zlatá
  • Filodendron vystoupavý

Co teplota a vlhkost? A jaká zvolit světla?

Chameleon potřebuje v zásadě tři typy světel.

První z nich je zdroj UVB záření v podobě žárovky, zářivky a nebo výbojky. UVB světlem svítíme 12 hodin denně a je velmi důležité pro správné vstřebávání vitamínů. Druhé z nich je „viditelné světlo“ neboli plno-spektrální zářivka. Tímto světlem svítíme také 12 hodin denně. Třetí z nich je zdroj tepla, na toto použijeme výhřevnou žárovku slabší síly. Svítíme dvakrát denně 1 hodinu, ideálně dopoledne a odpoledne.

Teplota v teráriu přes den by měla být mezi 21-25 stupni celsia, v době vyhřívání pod žárovkou (zdrojem tepla) až 30 stupňů celsia. V noci by nám měla teplota klesnou ideálně pod 20 stupňů. Toto nastane samovolně při správném spínání světel a rosení.

Vlhkost udržujeme pomocí výše zmíněného rosení. Rosíme ručně nebo automaticky před rozsvícením a po zhasnutí všech světel. Většina chovatelů volí ruční rosení, protože automatické je pro jedno terárium jak finančně, tak prostorově nevýhodné. Vlhkost můžeme zvýšit také pomocí mlhovače, který pouštíme rovněž po zhasnutí všech světel a ideálně po klesnutí teploty. Vlhkost přes den by se měla pohybovat mezi 40-50% (běžná pokojová vlhkost), ale v noci bychom se měli blížit ideálně ke 100%, tedy úplná mlha. Dodržování správné teploty a vlhkosti je velmi důležité pro správnou hydrataci zvířete.

Nikdy neumisťujte světla do terária, ale na něj. Ideálně na síťovaný strop, jinak hrozí nenávratné popálení zvířete a s ním spojené zdravotní komplikace.

Potrava a doplňky stravy pro chameleona

Vždy krmíme hmyzem živým, dobře živeným, čerstvým a z bezpečných zdrojů. Nikdy nesmíme krmit jedovatým, tvrdým, ostnatým, mrtvým, umělým a zákonem chráněným nebo zakázaným hmyzem. Chameleona krmíme málo a raději více menšími kusy než jedním velkým. Krmení v zajetí musí napodobovat přirozenou potravu, a to jak velikostí, typem, množstvím, tak i nutriční hodnotou. Zde platí zlaté pravidlo „VŽDY RADĚJI KVALITA A ROZMANITOST NEŽ KVANTITA“.

  • HLAVNÍ KRMIVO – cvrček, bzučivka, moucha, masařka, octomilka, rybina, bourec morušový
  • OMEZENÉ KRMIVO – saranče (pozor na ostré zadní nohy), šváb argentinský/zelený/syčivý – pouze mladší jedinci
  • DOPLŇKOVÉ KRMIVO – pakobylka, kudlanka, plž, holátko myši
  • ŽÁDOUCÍ KRMIVO – včela, vosa, smýkaný hmyz
  • NEVHODNÉ KRMIVO – červi, ovoce nebo zelenina
  • VITAMÍNY – denně vápník, 1x za dva týdny vápník s obsahem D3 + multivitamín

Po přečtení tohoto článku máte všechny základní informace pro chov chameleona a už zbývá jediné. Jdeme nakupovat! 🙂

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
3
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0
Barlis
Mezi moje největší vášně patří čtení, sport, vaření, tetování, seberozvoj, cestování a péče o zvířata. Jsem empatická a mám velmi silnou intuici, díky tomu jsem také dobrý leader.

    Mohlo by se vám také líbit

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Návod