Kultura

Top 10: Nejlepší dobrodružné filmy z přírody!

Desítka filmů, se kterými se můžete vydat na dobrodružný výlet do různých částí světa a zažít u toho příběhy lidí, ať už skutečných nebo fiktivních. Přesně to je náš výběr nejlepších deseti dobrodružných filmů z přírody.

Výběr vám nabídne převážně současné dobrodružné filmy vyjma starších klasik, o kterých minimálně slyšel každý. Najdete zde spíše novější současné filmy, jejichž společným jmenovatelem je příroda. A pak každý film už má své a nabídne jiný zážitek.

Třeba vás nějaká z postav inspiruje něco dobrodružného podniknout či získáte zajímavý tip, jaká místa navštívit.

ÚTĚK DO DIVOČINY

 • USA
 • 2007
Útěk do divočiny
Dobrodružné filmy – Útěk do divočiny

Čerstvý absolvent vysoké školy Chris se rozhodne opustit svůj dosavadní život, společnost a svou jasně narýsovanou budoucnost, načež se vydá do syrové americké přírody. To, co asi hodně lidem někdy v životě přišlo na mysl, ale pak se nad tím pousmáli, mávli rukou a vrátili nohama na zem.

Chris zažívá svobodu, spojení s magickou přírodou, která ho fascinuje a naplňuje. Ale kam ho nakonec tato cesta dovede?

Film je inspirován skutečným příběhem Christophera McCandlesse, který se v devadesátých letech díky své dobrodružné a radikální výpravě do divočiny proslavil a stal se inspirací celé generace.

ZTRACEN V DŽUNGLI

 • Austrálie/Columbie
 • 2017
Dobrodružné filmy – Ztracen v džungli

Dobrodruh, cestovatel (v podání Daniela Radcliffea) vyrazí do jihoamerické Bolívie s touhou prozkoumat džungli. Od neznámého Australana se dozví o indiánském kmeni, načež se vydají spolu s dalšími cestovali z Evropy na společné dobrodružství.

Jak napovídá název, zanedlouho se dobrodružství promění v boj o přežití v nehostinné nekonečné jihoamerické džungli.

BACKCOUNTRY

 • Kanada
 • 2014
Dobrodružné filmy – Backcountry

Tento snímek nás zavede do rozlehlých kanadských lesů. Tam se totiž vydá na výlet mladý pár, pro který se však dobrodružný výlet do odlehlé oblasti mění v čirý horror. Není tajemstvím, že v těchto oblastech se vyskytují medvědi, a tak o napětí nebude nouze.

Backcountry není vhodným kandidátem jen v případě, že se do kanadské přírody zrovna chystáte, ale pokud ne, určitě se u tohoto horrorového dobrodružství nudit nebudete a jen tak na něj nezapomenete.

POUŤ

 • USA/Španělsko
 • 2010
Dobrodružné filmy – Pouť

Americký doktor (Martin Sheen) přijíždí do francouzského města, aby převzal ostatky svého syna, který zemřel v bouři během cesty do španělského Santiaga – poutě známé jako Svatojakubská.

Otec se rozhodne cestu za svého syna dokončit. Na známé pouti španělským pobřežím se setkává s dalšími poutníky z různých částí světa a přemítá nad svým dosavadním typickým kalifornským životem.

DIVOČINA

 • USA
 • 2014
Dobrodružné filmy- Divočina

Dobrodružná cesta západním pobřežím Ameriky, na kterou se vydává mladá žena (Reese Witherspoon) po letech vzpomínání na svou zemřelou matku a lehkovážného života. Bez zkušeností odhodlaně vyrazí na velice náročné putování, během kterého se zároveň srovnává sama se sebou.

ARCTIC: LEDOVÉ PEKLO

 • Island
 • 2018
Dobrodružné filmy – Arctic

One – man show tradičně brilantního dánského herce Madse Mikkelsena.

V ledové pustině na nehostinném Islandu ztroskotá pilot malého letadla, načež se v těchto surových podmínkách snaží přežít. Jako jediná možná záchrana se nejeví nic jiného, než vydat se pěšky na cestu s nejistým koncem.

HON NA PAČLOVĚKY

 • Nový Zéland
 • 2016
Dobrodružné filmy – Hon na pačlověky

Dobrodružný film, který svou pozitivní náladou, humorem a hravým inteligentním pojetím dokáže zaujmout jak děti, tak i dospělého diváka.

Obtloustlý mladistvý hiphoper Ricky utíká se svým pěstounským strýcem do novozélandské přírody, aby unikl hrozbě v podobě dětského domova, kam má být umístěn. Musí se však mít na pozoru, protože v patách mají nepřátelskou úřednici, která Rickyho dopadení bere smrtelně vážně.

REVENANT: ZMRTÝCHVSTÁNÍ

 • USA
 • 2015
Dobrodružné filmy – Revenant

Devatenácté století, americký západ pokrytý sněhem. Zkušený lovec (Leonardo DiCaprio) nejprve dostane nakládačku od medvěda, načež je svými společníky ponechán v mrazivých lesích napospas.

Jednoduchá zápletka, ze které se rozvíjí drsné dobrodružství – boj o přežití motivovaný touhou po pomstě.

FITZCARRALDO

 • Západní Německo
 • 1982
Dobrodružné filmy – Fitzcarraldo

Název filmu představuje umanutého dobrodruha, který se vydá do peruánských pralesů s cílem dopravit do těchto končin operu. Ano, evropskou operu. To je ovšem velice náročný úkol, kde bude muset překonávat řadu překážek. Například přepravit loď přes horu.

Film světoznámého režiséra Wernera Herzoga, který je znám svým až šíleným zápalem a extrémními režijními metodami, kdy samotné natáčení bývá velkým dobrodružstvím.

ÚTĚK ZE SIBIŘE

 • USA
 • 2010
Dobrodružné filmy – Útěk ze Sibiře

Jak sám název prozrazuje, film mapuje především útěk vězňů ze sibiřského gulagu a následnou vyčerpávající zdlouhavou cestu. Projdeme s nimi místa jako například jezero Bajkal, transsibiřskou magistrálu či Himaláje. Skupina uprchlíků nakonec nalezla útočiště až v Tibetu a následně v Indii.

Koho by tento příběh více zaujal, dočte se o něm také v knize Dlouhá cesta autora a válečného veterána Slawomira Rawicze, který ji napsal podle svých vzpomínek na útěk z gulagu.

BEZE STOP

 • USA/Kanada
 • 2018
Dobrodružné filmy – Beze stop

Dospívající dívka žije spokojeně se svým otcem v rozlehlém lese v americkém Oregonu. To se má však brzy změnit.

Bonusový jedenáctý film, který sice není uváděn jako dobrodružný, ale do našeho seznamu se hodí z jednoho prostého důvodu – celý se odehrává v přírodě, vyjadřuje její sílu, kouzlo, lásku k ní, která na vás skrze dvě hlavní postavy bude dýchat každou vteřinou.

Film je spíše komorním dramatem a lidským příběhem o touze žít život po svém a především mimo společnost ve spojení s přírodou, podobně jako ve zmiňovaném Útěku do divočiny.

A jaký je váš nejlepší dobrodružný film z přírody? Pro nadšené cestovatele doporučujeme článek s výběrem nejlepších knih o cestování, případně článek s deseti základními frázemi na zahraniční dovolenou. Také si určitě nenechte ujít tipy na nejlepší krimi seriály posledních let.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
7
Super
1
Nic moc
3
Trapas
0
MSko
Převážně filmový nerd, tudíž většinu času nic jiného neřeší. Poslední roky tráví většinu času psaním. Je autorem scénářů, které jsou jeho srdeční záležitostí, ale taky třeba zpravodajských článků na různé weby. Kromě psaní se také snaží žít normální život, rád cestuje a poznává nová místa, rekreačně si zasportuje a taky si rád pochutná na kvalitním českém pivu. Nepohrdne ani dobrým vínem.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Více:Kultura