Podnikání

5 Tipů: V čem začít podnikat v roce 2023?

Podnikání. Svět neomezených možností. Nepsané pravidlo říká, že pokud chceme začít podnikat, potřebujeme dvě základní věci. Kapitál a nápad. Nejlépe nápad, který vystřelí náš produkt, či službu na špičku poptávky.

Tip: Přečtěte si také tento článek o tipech a nápadech na podnikání.

V čem podnikat v roce 2023?

Zlí jazykové tvrdí, že po koronavirové krizi již svět nebude takový, jaký doposud. Společnost se přízpůsobí událostem a svět ukáže svou novou tvář. Některé firmy zaniknou a o jisté obory již nebude velký zájem.

Podnikatel musí být flexibilní. Neustále ve střehu a připraven reagovat na změny. Zkušený podnikatel nikdy neztratí hlavu a na překážky nahlíží jako na výzvu. Pojďme se podívat na tipy, v čem podnikat v roce 2023, a tím si zajistit úspěch.

Podnikání přináší finanční nezávislost
V zaměstnání nikdo nezbohadl. Pokud chceme disponovat velkými finančními prostředky, je potřeba mít vytvořený dobrý podnikatelský plán.

Založte si e-shop

Inovátoři moderních technologií jsou si dobře vědomi, že internet je mocný nástroj. Současná krize nám ještě více poodhalila, že online svět je nedílnou součástí našich životů. A tato součást se bude stále upevňovat.

V roce 2020 tržby tuzemských e-shopů vzrostly na rekordních 190 miliard korun. To je o 41 miliard korun více, než v roce 2019. Existence a budoucnost e-shopů je zářná, proč tedy do tohoto vlaku nenastoupit? Koronavirus zisky eshopů ještě akceleroval. Lidé si zvykli nakupovat online a tak je zde prostor pro stabilizaci trhu.

Chcete založit e-shop, ale nejste zrovna přeborník v IT? Žádný problém. Kupte si již vytvořený a zaběhlý internetový obchod. Vyzkoušejte WordPress nebo Shoptet.

A co takhle dropshipping? Princip spočívá v tom, že nemusíte mít žádné skladové prostory. O zboží se postará dodavatel, který Vašim jménem zašle zákazníkovy objednaný produkt. Vy zpracováváte objednávky, staráte se o reklamu a inkasujete provizi. Udělat fungující e-shop má ovšem také mnoho úskalí.

Novým trendem pro rok 2023 je rozmach takzvaných marketplaců. Alza a další velké eshopy do sebe integrují možnost vkládat produkty a tak přestává vznikat potřeba tvorby menších eshopů. Marketplace v sobě má ale i mnoho nevýhod. Nemáte svůj produkt a rozvoj pod kontrolou a vlastně na této platformě jen těžko výrazněji vyrostete.

Hlavní výhody podnikání v ecommerce

 • Poměrně nízké vstupní výdaje,
 • neplatíte za pronájem prostor prodejny,
 • rozsáhlejší nabídka zboží, než nabízí kamenné prodejny (větší nabídka = větší zisk),
 • objednávky chodí nepřetržitě, žádné limitování otevírací dobou.

Úklid domácností

Z televize na nás denně vyskakují fráze jako „desinfekce“, „mytí rukou“, „čisté prostředí“. Lidé se více soustředí na čistotu v jejich okolí, než kdy dříve. Zároveň mnoho z nás uklízení nemá příliš v lásce a je ochotno si za úklid zaplatit.

Do začátku je potřeba investovat do čistících prostředků, saponátu a vysavače. Nemusíte mít však obavy, že se Vám investice nevrátí. Poptávka po úklidových firmách praská ve švech. Vašimi zákazníky mohou být nejen domácnosti, ale například kanceláře, obchodní domy, či výrobní haly.

Běžný úklid domácnosti vyjde na 130 Kč – 180 Kč za hodinu. Uklízecí práce po malířích a zednících o 40 Kč více.

Nezapomeňte na marketing. Vlastní webové stránky, propagace na sociálních sítích, letáčky ve schránce, či reklama na Vašem autě, to vše se počítá.

Online podnikání

Víte, v čem podnikat bez kapitálu? Tipů, jak vydělat peníze na internetu je poměrně mnoho. Hlavní výhodou je, že můžete podnikat z domova.

 • E-book – chcete se se čtenáři podělit o Vaše znalosti a tipy? Napište zajímavou knihu a zajistěte si dlouhodobý pasivní příjem peněz. Lidé budou Vaši knihu stahovat a vy budete vydělávat peníze.
 • Freelance – Staňte se odborníkem v nějaké části online marketingu nebo IT. Vstup do některých oborů jako je PPC nebo copywriting není složitý a získáte tak cenné zkušenosti i hodnotu na trhu. Zkušenosti dále můžete využít i k rozvoji vlastního e-commerce projektu nebo eshopu.
 • Affiliate marketing – propagujte na svých webových stránkách produkt (elektroniku, aplikaci, oblečení). Pokud návštěvník klikne na odkaz a zakoupí Vámi propagovaný výrobek, či službu, dostanete provizi z nákupu.
 • Tvorba grafiky – reklamy, blogy, či webové stránky jsou plné fotek a obrázků kombinovanými s texty. Obrázek sám o sobě je výborným nástrojem k marketingu. Grafický designér tvoří grafiku do publikací, nejen tištěných, ale také elektronických.
 • Pište – psaní textů, stejně jako každá činnost se lze naučit. Chce to však velkou píli a trpělivost. Začněte tím, že budete mít vlastní blok, či začnete psát pro magazín. Získáte spoustu zkušeností. Zároveň se Vám otevřou možnosti, jak si psaním textů vydělat pěkné penízky.
 • Online doučování – umíte perfektně jazyky? Zkuste doučování přes Skype. Velkou výhodou je, že můžete doučovat lidi z jakéhokoliv koutu republiky.

  Zde nabízím několik tipů, jak zvýšit efektivitu práce z domova.

Pronájem nemovitostí

Máte například chalupu v horách, kterou často nenavštěvujete? Nebo máte vysoký obnos peněz a zvažujete jeho investici? Co takhle investovat do nákupu nemovitosti, kterou budete pronajímat turistům? Zde naleznete více informací o investicích do nemovitostí.

V roce 2020 strávilo dovolenou v ČR až 73 % Čechů a odhladuje se, že letošní rok bude velmi podobný. Koronavirová situace ovlivnila nejen běžný život Čechů, ale také jejich způsob smýšlení. Mezi hlavní důvody, proč lidé tráví dovolenou v naší vlasti patří obavy z nákazy koronavirem, menší nabídka vzdálenějších destinací a obavy z nastupující krize.

Výhody podnikání v krátkodobém pronájmu

 • Vyšší zisk,
 • nemovitost lze využívat i k soukromým účelům,
 • ochrana před neplatiči,
 • cena nemovitosti neustále roste.
Nejvýhodnější investice je do nemovitostí
Hodnota nemovitostí raketově roste.

Pronájem posilovacích strojů

Výborný nápad v čem začít podnikat v koronakrizi. Věčně zavřená fitcentra dávají zabrat naším léta tvarovaným svalům a my říkáme DOST. Pokud máte vysoký počáteční kapitál a také prostory pro skladování, tak není na co čekat.

Přestože si říkáme, že fitcentra a posilovny nemohou být zavřená věčně, tak nikdo neví, co příjde za rok. Zároveň spousta lidí plánuje koupit posilovací stroj. Ale protože na něm nikdy necvičili, kupují tzv. „zajíce v pytli“. Díky Vám budou moct svůj vysněný stroj vyzkoušet a sami se rozhodnou, zda do něj chtějí investovat.

Další nápady na podnikání

 • gastronomie,
 • doručování zásilek a potravin,
 • nabídka online služeb všeho druhu,
 • „car sharing“ – sdílení aut,
 • řemeslo aneb „zlaté české ručičky,
 • půjčovna kol a koloběžek.

Výhody podnikání

 • finanční nezávislost – čím více vložíme do podnikání úsilí, tím sladší ovoce v podobě zisku sklidíme,
 • svůj čas si řídíme sami – přestože pracujeme více, než v zaměstnání, sami si stanovíme časový harmonogram práce,
 • jsme vidět – v zaměstnání jsme jen dílek v řetězci, kdežto služba, produkt, či firma, kterou jsme vytvořili, nese naše jméno,
 • pocit naplnění – když se našemu byznysu daří, věnujeme mu ještě více energie a úsilí, za vidinou dalšího úspěchu.

Zde nabízím 4 tipy, které Vám pomohou v podnikání

 1. Vytvořte si vlastní webové stránky, které Vám pomohou k propagaci Vašeho produktu, či služby,
 2. obklopte se lidmi, kteří podnikají ve stejném oboru a učte se,
 3. neustále se vzdělávejte, rozšiřujte si obzory a sledujte produkty (služby), po kterých je největší hlad,
 4. NIKDY to nedělejte jen pro peníze, Vaším cílem je spokojený zákazník, kterému Vaše práce pomohla, ulehčila, či alespoň zlepšila den. V začátcích podnikání se možná budete potýkat s nedostatkem kapitálu. Zvažujete ho řešit půjčkou? A jaká jsou úskalí půjčky pro začínající podnikatele? Přečtěte si článek o půjčkách pro začínající podnikatele od srovnávače půjček s licencí ČNB.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve Vaší cestě za podnikáním.

Zkuste také článek o ergonomii práce a o plánu, jak udělat zápočet.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
20
Super
4
Nic moc
10
Trapas
2
Lea Balgová
Jmenuji se Lea a pocházím z Jižní Moravy. Miluji jógu, jízdu na kole, cestování a přírodu. Na lidech si nejvíce cením upřímnosti a lidskosti.

1 Komentáře

 1. […] Přečtěte si také článek o nápadech na podnikání a o procvičování […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *