TěloZdraví

Ergonomie práce v kanceláři je důležitá nejen u PC

Sedavá práce v kanceláři působí na první pohled jako „pohoda“, ve skutečnosti však může mít až devastující dopady na lidské zdraví. I když někdo dokáže strávit v nepřirozené poloze i několik hodin v kuse, jiní pociťují nedostatky i při malém vychýlení z ideálu. Zejména na PC je ergonomie práce nezbytná a lze ji zdokonalit pomocí speciálního vybavení. Kdo nebude o své zdraví dbát, může si zadělat na krátkodobé i dlouhodobé komplikace, a dokonce i na chronickou bolest zejména zad a šíje.

Jaká je správná ergonomie práce na PC

Ať děláte v administrativě, na infolince, nebo se věnujete programování, židli ani stolu se obvykle nevyhnete. Kdo se práci věnuje trochu déle a je zvyklý u počítače prosedět i více jak 8 hodin denně, bude stále častěji pociťovat i malé nedostatky. Třeba špatnou oporu bederní páteře, bolest v ramenou kvůli příliš vysokým opěrkám na ruce, nebo mravenčení v nohách, jimiž pracovník pořádně nedosáhne na zem.

A přitom stačí málo, aby bylo pracoviště ergonomické a tělo tak nepociťovalo žádné vážné následky nebo deformaci. Základem je:

  • Vrchní část desky stolu v úrovni loktů (záleží i na milimetrech)
  • Monitor ve správně výšce a vzdálenost (asi 47–70 cm od očí)
  • Důležitý je i náklon obrazovky 20–35 stupňů pod horizontální osou očí
  • Židle musí zádům poskytovat oporu pevného držení
  • Také klávesnice a myš musí být v dosahu bez nutnosti předklánění

Pokud zaměstnavatel nemyslel na ergonomii práce už při zařizování kanceláře, nemusí být podmínky zdaleka vyhovující. Ať jde o starý stůl, židli, nebo možnosti umístění monitoru. 

ergonomická židle

Ne vždy je však nutné základní vybavení obměňovat, někdy pomohou s vyrovnáním nedostatků menší ergonomické pomůcky do kanceláře, třeba podložka nohou, která pomůže vyrovnat držení těla a nohou ve správném úhlu. Stejně tak lze investovat pouze do drobnějšího příslušenství k počítači (anatomická podložka pod myš, ergonomická myš a klávesnice, externí monitor apod.) a výrazně tak podmínky práce zlepšit.

Nejdůležitější je soulad stolu a židle

Zatímco na základní činnosti stačí běžný psací stůl, na dlouhodobé vysedávání u PC se z hlediska ergonomie hodí speciálnější pracovní místo. Protože každý měří jinak, bude mu vyhovovat i jiná výška stolu a židle, stejně jako umístění opěrek na ruce, krk apod. Problémy může vyřešit výškově nastavitelný stůl a rovněž ergonomická kancelářská židle od specializovaných výrobců. Investice je to na nejméně několik let a ochrana zdraví je k nezaplacení.

Špatné sezení u PC může způsobit syndrom RSI

Víte, co syndrom RSI je?

Co je syndrom RSI? 

Jednoduše řečeno se jedná o zdravotní potíže, kterým předchází dlouhodobé přetěžování určité části těla zdánlivě neškodnou námahou (např. právě práce u počítače).

I když někteří možné zdravotní komplikace stále podceňují, dochází ve skutečnosti k opakovanému namáhání některých částí těla velmi často. Při práci na PC to pak nejčastěji vyústí v tenisový loket, poškození hybnosti ramenních prstenců, zánět šlach, nebo karpální tunel. Vyvolávání statické zátěže přitom může zásadně zmírnit jak správné sezení u PC na vhodné židli, tak jiné ergonomické pomůcky, které předchází bolestem těla i psychické zátěži. 

Přečtěte si také článek o tom, jak přibrat nebo o prohlížení profilu na Instagramu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

1 Komentáře

  1. […] také článek o ergonomii práce a o plánu, jak udělat […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo