Jak na ...Podnikání

4 Rady, kam a jak investovat milion korun?

Současná ekonomická situace není pro mnohé z nás velmi příznivá. Jak naložit se svými financemi je tedy čím dál častějším tématem. Jak správně hospodařit? Kam výhodně investovat milion? To jsou otázky, na které by každý chtěl znát odpověď. My se dnes podíváme na 4 varianty, jak naložil s pomyslnou sumou jeden milion korun. Ještě předtím ale věnujeme několik slov pojmu „diverzifikace“, který je v investování důležitý.

Co je diverzifikace portfolia?

Diverzifikace je pro dlouhodobý investiční úspěch zásadní, neboť snižuje celkové riziko, které musí investor v rámci svého investování podstupovat. Nezaručuje nám konstantní výnos každý rok, ale zajistí, že naše investiční portfolio bude vykazovat mnohem stabilnější výkonnost a výrazně se sníží pravděpodobnost, že skončíme ve ztrátě.

Zjednodušeně řečeno: „Nesázíme vše na jednoho koně“. Pokud máme tedy k dispozici milion korun, neinvestujeme jej celý do jediné akcie. kryptoměny nebo komodity. Naopak rozdělíme prostředky do několika odvětví. Pokud bude jedno odvětví ztrátové, zbylá nám ztrátu pokryjí. Nyní už ke konkrétním možnostem.

Kam investovat milion?

Zde si uvedeme všeobecné možnosti, které jsou dostupné prakticky pro kohokoliv. Existuje řada dalších investic, kde je ovšem úspěch daný osobními znalostmi nebo dispozicemi konkrétního jedince.

Investice do sebe

Mnozí z vás asi čekali některý z finančních produktů. K těm se také dostaneme. Investování do sebe a svého profesního i osobního rozvoje, je něco, co zmiňuje snad každý úspěšný podnikatel či investor. Ačkoli tu nemáme jasně daná procenta, jako například u spořícího účtu, může vás tato investice posunout na úplně novou platovou úroveň a otevřít vám nové příležitosti. Není náhoda, že tuto možnost uvádím jako první. Nepodceňte ji!

Investice - seberozvoj

Akcie

Všichni máme alespoň základní představu o čem tento pojem je. Avšak většina lidí do nich není natolik zasvěcená, aby si je zvolila jako svojí investici. Přitom vytvořit jednoduché portfolio, které nám bude sloužit jako zdroj pasivního příjmu a zároveň zhodnotí náš kapitál, není nic extra složitého. Pokud víte, že vaše znalosti přeci jen nejsou dostatečné pro pohyb na burze, vrací nás to k předchozímu bodu – investice do vzdělání. Samozřejmě existuje rada poradců, kteří vám rádi poradí nebo dokonce budou celé portfolio spravovat. Ale – není to zadarmo a jste závislí na úsudku někoho jiného.

Je tu ale ještě jedna cesta. Pasivní investování je jednoduší a časově méně náročné. Stačí jen dobře vybrat investiční platformu a posílat pravidelně peníze. Velmi výhodným produktem jsou nyní Investiční plány od XTB.

Že sezení u spousty grafů celý den ale není pro vás? Nevadí. Můžete investovat například do dividendových titulů (dividenda akcií je rozdělení zisku společnosti mezi její akcionáře, které je vypláceno jednotlivým majitelům akcií. Dividendy mají význam pro dlouhodobé investory). Pokud navíc zvolíte české tituly, není těžké sledovat, jak se aktuálně firmám daří. Jako příklad uvedu společnost ČEZ – všichni víme, že generuje neuvěřitelné zisky. Málokdo však ví, že stát se investorem a tím si kousek zisku ukrojit pro sebe, není nic složitého. Nezapomeňte na diverzifikaci.

Akcie čez - kam investovat milion

Kryptoměny

Ještě donedávna šlo o sen skupiny nadšenců. Nyní si můžeme říci, že se jim sen splnil a kryptoměny mají na poli financí svoje místo. Momentální objem na trhu, například u bitcoinu je přes 368 miliard korun. Nicméně kryptoměny stále patří k rizikovějším investicím a neměli by tvořit převážnou část portfolia. Větší riziko je ale spojeno s možností vyššího zisku. Už i největší „hráči“ na trhu financí začínají kryptoměny řadit mezi své investice a jsou to právě oni, kdo udává trendy. Zvažte tedy i investici do kryptoměn.

Investice - kryptoměny

Vlastní podnikání

Jste šikovný řemeslník nebo máte nápad, který považujete za „milionový“? Pak máte další možnost jak naložit s volným kapitálem. A to rozjet vlastní podnikání. S největší pravděpodobností se zde bavíme o nejtěžší variantě, kterou uvádím v tomto článku. Zde již potřebujete velkou dávku znalostí, obchodního ducha a velkou trpělivost. Ovšem pokud uspějete, odměnou za veškeré úsilí vám bude vlastní podnik a peníze, které jako zaměstnanec těžko dosáhnete (s výjimkou určitých oborů). Nebo jen budete dělat co vás baví, dostatečně při tom vyděláte a budete svým vlastním pánem. A kdo ví, třeba vyděláte další milion a k článku se vrátíte.

kam investovat - Vlastní podnikání

V článku jsem uvedl pouze zlomek možností, jak naložit se svými penězi. Hlavním účelem bylo podívat se na investování i jinak, než na nabídku finančních produktů. Nezapomeňte, že největším aktivem které vlastníte, jste Vy sami.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *