Internet

Budoucnost kryptoměn

Nejpopulárnější kryptoměna Bitcoin ztrácí na hodnotě a její zastánci jsou zklamaní. Kryptoměny tu však zůstanou, zatímco regulace a zdanění pravděpodobně přijdou.

Nejpopulárnější kryptoměna Bitcoin ztrácí na hodnotě a její zastánci jsou zklamaní. Kryptoměny tu však zůstanou, zatímco regulace a zdanění pravděpodobně přijdou.

Kryptoměny v posledních měsících utrpěly tvrdou ránu. Například kurz amerického dolaru vůči bitcoinu klesl z téměř 70 000 dolarů na začátku listopadu 2021 pod 20 000 dolarů na konci června a navzdory vzestupům a pádům se 15. září propadl na 19 733 dolarů.

Z historického hlediska byl Bitcoin – zdaleka nejoblíbenější forma kryptoměny – úspěšný pro ty, kdo jej koupili: před pěti lety byl směnný kurz vůči dolaru pod 3 000 USD. Přesto bylo mnoho zastánců bitcoinu zklamáno ve dvou ohledech. Tato kryptoměna se nedokázala stát rozšířeným platebním prostředkem a ukázalo se, že je špatnou obranou kupní síly v období nejistoty a inflace. To je překvapivé. Nabídka bitcoinu je omezena na 21 milionů kusů. Vzhledem k tomu, že již bylo vydáno („vytěženo„) více než 19 milionů jednotek, tedy 90 %, většina lidí očekávala, že omezení způsobí neustálý růst jeho ceny denominované v dolarech.

Jaká je budoucnost kryptoměn?

Pro předpověď budoucích scénářů vývoje kryptoměn může být užitečné zvážit, co se stalo v minulosti, a objasnit několik klíčových bodů. Za prvé, svět blockchainu se skládá z kryptoměn a krypto derivátů. Například Bitcoin je kryptoměna, zatímco stablecoiny Tether a TerraUSD jsou krypto deriváty. Ty jsou „odvozeny“ od kryptoměn a/nebo navázány na široce uznávanou a centralizovanou měnu, jako je dolar. Zjednodušeně řečeno, finanční investor předá společnosti dolary a na oplátku obdrží derivát. Společnost převede dolary na kryptoměny a půjčí je globálním dlužníkům. Zároveň společnost finančnímu investorovi slíbí, že deriváty na požádání vymění za pevně stanovené množství dané kryptoměny, případně navázané na dolar nebo kryté dolary.

Výsledkem je, že pokud jste nakoupili bitcoiny nebo jiné kryptoměny, vyhráváte/prohráváte podle kurzu kryptoměny ve svém portfoliu. Pokud jste si však koupili derivát, můžete zjistit, že ve skutečnosti není krytý odpovídajícím množstvím kryptoměn nebo že záruka směnitelnosti za dolary je přinejmenším děravá. V takovém případě se ukáže, že derivát je téměř bezcenný. Přesně to se stalo během několika posledních měsíců s několika kryptografickými deriváty. Společnosti, které takové produkty vydávají, jsou na trhu velmi aktivní a přispívají k tomu, že podkladová aktiva jsou volatilní, zejména pokud slibují hvězdné výnosy, které zvyšují poptávku po kryptoměnách a krypto derivátech. Pokud jsou derivátové produkty špatně zajištěné, investory ve špatných časech odrazují.

Krach na trhu s kryptoměnami v roce 2022 zasáhl svět derivátů, čímž pravděpodobně odstranil hlavní zdroj volatility.

Druhým klíčovým bodem je, že kryptoměny jsou v současnosti považovány za spekulativní nástroj a zároveň za úložiště bohatství, nikoli za platební prostředek pro běžné transakce. Například více než 60 % všech bitcoinů v oběhu je drženo na účtech („peněženkách“) s více než 100 bitcoiny na kus a na trhu se s nimi obchoduje jen zřídka, s výjimkou úpravy portfolia: koncem července 2022 se denně obchodovalo jen s asi 250 000 bitcoiny a je pravděpodobné, že jen malá část se týkala komerčních transakcí. Navíc se zdá, že držitelé kryptoměn mají dlouhodobý pohled. Používají platformy pro obchodování s kryptoměnami. Například „krevety“ i „velryby“ (účty s méně než 1, respektive více než 1 000 bitcoiny) využily nedávného výprodeje a nakupovaly ve velkém.

Následují tři předběžné závěry:

1) dlouhodobý přístup typického držitele kryptoměn naznačuje, že kryptoměnový projekt není snadné zabít a přežije dramatické výkyvy

2) volatilita byla způsobena krypto deriváty, jejichž aktivita byla umocněna relativně malým množstvím kryptoměn obchodovaných na trhu

3) krach na trhu s kryptoměnami v roce 2022 zasáhl svět derivátů, čímž možná eliminoval hlavní zdroj volatility tím, že zabil některé hybatele trhu, zasáhl krátkodobé spekulanty a nabídl příležitosti dlouhodobým investorům do kryptoměn.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Internet