CestováníJak na ...

Jak postupovat na letišti, když letím poprvé?

Pro mnohé z vás může být první let vzrušujícím, avšak zároveň i trochu stresujícím zážitkem. Příjezd na letiště, mnoho lidí, bezpočet pravidel a kontroly, mohou způsobit pocit ztracenosti. Jak však postupovat na letišti, aby byl váš první let bezproblémový? Stačí postupovat podle následujících kroků a tipů, které vám pomohou překonat prvotní nervozitu a cítit se sebejistě od okamžiku, kdy vstoupíte na letiště, až po okamžik, kdy usednete do letadla.

1. Zjistěte si požadavky letecké společnosti na zavazadla

Než si sbalíte zavazadla, nezapomeňte si zkontrolovat požadavky letecké společnosti na zavazadla. To zahrnuje omezení velikosti a hmotnosti odbavených i příručních zavazadel. Znalost požadavků předem vám pomůže vyhnout se dodatečným poplatkům a zajistí hladší průběh odbavení. A jaké maximální rozměry zavazadel mají konkrétní letecké společnosti?

Příruční zavazadloOdbavené zavazadlo
Ryanair40 x 20 x 25 cm55 x 40 x 20 cm, hmotnost 10 kg
Wizzair40 x 30 x 20 cm149 x 119 x 171 cm, hmotnost 10 kg, 20 kg, 26 kg a 32 kg
Easyjet45 x 36 x 20 cm15 kg nebo 23 kg
Rozměry zavazadel u leteckých společností

2. Přijeďte na letiště včas

Způsob letecké dopravy vyžaduje větší časový předstih oproti ostatním typům dopravy. Týká se především doby do odletu letadla. Doporučuje se dorazit na letiště alespoň dvě hodiny před odletem a tři hodiny před, pokud budete odbavovat svá zavazadla. Získáte tak dostatek času na odbavení, bezpečnostní kontrolu a nalezení gatu.

3. Odbavení zavazadla

Většina letišť nabízí samoobslužné kiosky pro odbavení, kde můžete snadno zadat informace o letu a zavazadlech. Pokud nemáte možnost využít samoobslužné kiosky, přejděte k přepážce pro odbavení (její číslo uvidíte na odletové tabuli). U přepážky vám zaměstnanec letecké společnosti zavazadlo zváží a označí štítkem s identifikačním kódem. Navíc dostanete vytištěnou letenku.

Pokud letíte pouze s příručním zavazadlem, tento krok vynechejte. Po příchodu na letiště pouze zkontrolujte odletovou tabuli, připravte si letenku (vytištěnou nebo v online podobě) a vydejte se k bezpečnostní kontrole.

TIP! Zjistěte, jak se připravit na cestování.

4. Projděte bezpečnostní kontrolou

Průchod bezpečnostní kontrolou může být stresující zážitek, ale existuje několik věcí, které vám ho mohou usnadnit. Ujistěte se, že jste z příručního zavazadla vyndali všechny tekutiny, gely nebo aerosoly a vložili je do průhledného plastového sáčku. Tekutiny nesmí mít více jak 100 ml a celkově můžete mít 1 litr tekutin.

Seznam věcí, které byste v příručním zavazadle neměli mít:

  • ostré předměty – nože, ostré nůžky, jehly
  • zbraně – střelné zbraně, zbraně na obranu, zbraně pro lovecké účely
  • hořlavé předměty – zapalovače, zápalky, laky na vlasy, odlakovač na nehty

Před průchodem detektoru si také musíte sundat vysoké boty, opasek a všechny kovové předměty, nezapomeňte na klíče. Řiďte se pokyny bezpečnostních pracovníků a buďte trpěliví.

5. Najděte svůj gate

Jakmile projdete bezpečnostní kontrolou, můžete najít svou bránu tak, že se podíváte na odletové tabule nebo se zeptáte personálu letiště. Číslo gatu najdete napsané na vaší letence. Dbejte na to, abyste se ke gatu dostavili alespoň 30 minut před časem odletu.

Letová tabule
Odletová tabule. Zdroj: Pixabay.com

6. Nástup do letadla

Až nastane čas nástupu do letadla, poslouchejte hlášení nebo se podívejte na letové tabule, kde najdete svou nástupní skupinu. Opět si připravte letenku a pas nebo občanský průkaz. Letecký personál vás opět zkontroluje. Pak už nastoupíte do autobusu, který vás doveze k letadlu. Nebo projdete tunelem rovnou do letadla. V letadle najděte své místo (na letence máte napsané i zda máte jít předními nebo zadními dveřmi). Příruční zavazadlo uložte do přihrádky nad hlavou nebo pod sedadlo před vámi. Nezapomeňte se řídit pokyny letušek a připoutejte se bezpečnostním pásem.

TIP! Přečtěte si, jak zvládnout let letadlem.

Postup na letišti může být prvotně matoucí, ale pokud se budete řídit těmito radami, můžete letištní proces zvládnout s jistotou a bez problémů. Nezapomeňte si zkontrolovat požadavky letecké společnosti, dostavit se na letiště včas a sledovat informace poskytnuté leteckou společností. S trochou přípravy a trpělivosti si můžete užít příjemný let bez stresu. Šťastný let!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *