CestováníJak na ...

7 Tipů: Jak zvládnout let letadlem

Zbožňujete cestování letadlem? Ten pocit, když se odlepíte od země a fascinovaně přitom koukáte z okýnka? Nebo patříte do skupiny, pro kterou je létání noční můrou? Ať už kvůli nepříjemnému pocitu ve stísněném prostoru, turbulencím nebo strachu z případného pádu. Létání může být stresující, zvláště pokud věci nejdou podle očekávání. A zatímco některé faktory neovlivníte, na jiné se můžete připravit a předejít tak mnoha nesnázím. V našem článku najdete 7 tipů, jak zvládnout let letadlem s nadhledem. Aby vám cesta na dovolenou nepokazila celý následující pobyt.

1) Doklady, prosím

Tento bod je velice důležitý, jelikož bez platných cestovních dokladů vás do letadla nepustí a zůstanete trčet na letišti. Zatímco v Evropě vám bude stačit jen občanka, k návštěvě ostatních zemí je potřeba mít pas a někdy i vízum. Informujte se proto zavčas, nejlépe na stránkách ministerstva zahraničních věcí, ale i na stránkách příslušné aerolinky. Také se doporučuje před odletem (nejlépe už při rezervaci) zkontrolovat platnost vašich dokladů. Někdy je totiž požadováno, aby byl cestovní doklad platný ještě více než šest měsíců před odletem. Například když vám bude občanka nebo pas končit měsíc po odletu, můžete s tím mít na letišti problém.

pas
Nezapomněli jste doklady?

2) Důmyslné balení

Máte problémy s balením? Záleží na tom, jestli letíte pouze s příručním zavazadlem, nebo máte i odbavený kufr. Vždy však platí, že hmotnost a rozměry zavazadla si určuje konkrétní aerolinka. Radši si to tedy zkontrolujte přímo na jejich webových stránkách. Obzvlášť pozor si dávejte u nízkonákladových aerolinek, kde jsou limity hodně přísné a poplatky za kila navíc vysoké. Některé z nich v ceně letenky nemají ani příruční zavazadlo, ale jen malý osobní předmět (např. kabelku). Chcete-li ušetřit místo i peníze za příplatky, vyplatí se využít cestovní balení kosmetiky, které je podstatně menší.

3) Pohodlně se oblečte

Přestože venku může být 30 stupňů, v letadle je teplota díky klimatizaci nižší. Také platí, že teplotní rozdíl mezi vaší odletovou a příletovou destinací může být značný. Oblečte si proto na sebe více tenčích vrstev, které si v případě potřeby můžete sundat. Dlouhý rukáv ve výšce několika kilometrů nejspíše oceníte i v létě. Zvolte pohodlné oblečení a vyhněte se například těsným věcem nebo podpatkům.

4) Na letiště s předstihem

Na letiště byste měli přijet s dvouhodinovým předstihem. Proč je dobré zrovna tento bod nepodceňovat? U odbavovací přepážky se často tvoří fronty, stejně tak vám nějaký čas zabere bezpečnostní kontrola. Určitě je lepší si před nástupem do letadla v klidu sednout na kafe, než na poslední chvíli s bágly běžet přes celé letiště jako ve filmu Sám doma. Ušetříte si tak zbytečný stres a v případě komplikací budete mít stále čas situaci vyřešit.

letiště
V letištních halách najdete spoustu pohodlných sekaček.

5) Zabavte se

To platí zejména u dlouhých letů na jiné kontinenty, při nichž cesta trvá mnoho hodin. Přestože ve velkých dopravních letadlech najdete na sedadlech obrazovky, doporučujeme vzít si s sebou na palubu něco pro ukrácení času. Například knížku, časopis, tablet nebo si do mobilu třeba nahrát oblíbenou hudbu, audioknihu či podcast. Sluchátka se vám budou hodit nejen k poslechu, ale i k přehlušení možného dětského křiku. Stejně tak si můžete přibalit špunty do uší nebo masku na spaní.

6) Alkohol s mírou

Nejlépe vůbec. U palubní obsluhy si dejte radši něco nealkoholického, poděkuje vám vaše hlava i žaludek. Přestože vás s tekutinou přes bezpečnostní kontrolu nepustí, můžete si s sebou vzít vlastní prázdnou láhev a pak ji doplnit z přístupných pítek. Přes kontrolu naopak bez problémů projdete s doma připravenou svačinkou. Pokud vás letištní strava neláká, nebojte se udělat si vlastní bagetu nebo salát do krabičky.

7) Hlavně v klidu

Trpíte strachem z létání? Leťte s někým, kdo vám bude dělat psychickou podporu. Nízkonákladové aerolinky vybírají poplatky i za výběr sedadla, ale pro klid duši si raději připlaťte a sedněte k sobě. Dokonce existuje i aplikace Keep Calm, která vám pomůže blok z létání překonat. Díky ní získáte informace o bezpečnosti tohoto typu dopravy, atmosférických jevech, ale i jak pracovat s úzkostí. Naučíte se také jak správě dýchat a relaxovat. Při dlouhých letech se také doporučují kompresní punčochy a pravidelné protahování kvůli možnému otoku nohou.

kabina letadla
Při dálkových letech budete mít možnost podívat se třeba na film.

Tip: Letos ještě nevyčerpali veškerou dovolenou a máte chuť někam vyrazit? Co třeba zkusit low-cost výlet do Říma? Doufáme, že vás náš článek přesvědčil, že létaní není žádná věda. I zde však platí heslo: „Kdo je připraven, není překvapen“.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana
Vášnivá cestovatelka, milovnice cizích jazyků a kultur a v neposlední řadě i začínající pisálek.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *