Cestování

Tipy, které vám usnadní balení na dovolenou

Kam letos vyrazíte na dovolenou? Máte v plánu relaxovat na chatě nebo navštívíte svou vysněnou destinaci, kde budete odpočívat a popíjet koktejly s knihou v ruce? Tak to ale nesmíte tu knihu, kterou si chcete po roce v klidu přečíst, zase zapomenout doma. Balení na dovolenou doprovází obavy, abyste na nic nezapomněli a aby se vám vše vlezlo do kufru. Projděte si s námi tipy, které vám ulehčí přípravy na cestování.

tipy jak se snadno sbalit na dovolenou
Tak takhle už se příště balit nebudete.

Balení na dovolenou vám může ulehčit seznam všeho potřebného. Před jeho vytvořením si položte následující otázky:

KAM SE BUDU BALIT?

V případě, že vyrážíte chytat bronz na slunečnou Riviéru, přibalte si s sebou alespoň dvoje plavky. Především ženy, by měly myslet na převlékaní mokrých plavek, aby je neohrozil zánět močových cest nebo nepříjemné kvasinky. Mezi nejdůležitější letní výbavu patří opalovací krém s dostatečným ochranným faktorem. Taktéž nezapomenutelnou položkou v zavazadle je pokrývka hlavy a sluneční brýle.

I přes teplé letní dny si nezapomeňte přibalit na večer něco teplejšího. Šátek nebo svetřík oceníte i v klimatizovaných restauracích. Myslete také na střízlivost a formálnost oděvu. V některých ortodoxnějších zemích je vhodnější se příliš neodhalovat a na některých místech je nutné být zcela zahalen.

JAK DLOUHO NA DOVOLENÉ BUDU?

Zabalte si oblečení, které jste si před cestou vyzkoušeli a nepřekvapí vás tak najednou menší velikost. Není nutné si na 10 denní dovolenou balit deset kousků oblečení na večer. Volte neutrální barvy a materiály, které se dají libovolně kombinovat. Na cestu se vhodně oblékněte a oblečení po příjezdu uschovejte na zpáteční cestu. Tímto způsobem ušetříte místo v kufru a přemýšlení co na sebe při návratu zpátky.

CO BUDU NA DOVOLENÉ DĚLAT?

Ujasněte si co chcete na dovolené dělat. Pokud hodláte odpočívat pouze na lehátku, více než jedna kniha se vám bude hodit.

ČÍM BUDU NA DOVOLENOU CESTOVAT?

LETADLEM

Při letecké dopravě jste limitování váhou zavazadla, pokud si ovšem nechcete připlatit za kila navíc. Spoustu nízkorozpočtových letu, tzv. low-cost, dovolují mít s sebou pouze příruční zavazadlo a každá letecká společnost si určuje maximální rozměr takového zavazadla.

6 low-cost tipů: Jak ušetřit na výletě do Říma?

Nezapomeňte na toaletní potřeby, které budete mít v příruční tašce do letadla. Všechny tekutiny musí být max. objem 1l a být v uzavíratelném obalu 20 x 20cm, který je k dostání na letišti. Mezi tekutiny se řadí i dekorativní kosmetika, jako řasenky, make-up a deodorant. Nikdy nebalte své cennosti do zavazadel a ponechejte si je vždy u sebe, vyhnete se tak nepříjemnostem s krádeži.

AUTEM

Pokud jedete vlastní automobilem, můžete si dovolit naplnit celé auto. Nezapomeňte, že zavazadlo budete vytahovat a přenášet. Pokud plánujete, že před cílovou rovinkou navštívíte ještě nějaká místa, měli byste myslet na organizaci věcí a zavazadel do automobilu, kde si postupně dle místa nebo počasí vytáhnete vše potřebné.

DO ČEHO ZABALIT NA DOVOLENOU?

Cestu vám usnadní příruční taška, kde budete mít vše na dosah ruky. Myslete i na věci, které vám přinesou pohodlí při cestování, jako je dostatek tekutin, svačina, knížka, sluchátka, nabíječka.

Identifikace, kreditní karty, karta pojištěnce, itinerář letu jsou nezbytnosti, které musíte mít při cestě. Neodjíždějte z domu bez hotovosti. Nemusí to být závratná částka, ale i pár drobných v eurech nebo dolarech se vám vždy hodí.

Plánujete na dovolené pobíhat, je ideálnější si zabalit do batohu nebo krosny, kterou si hodíte na záda a můžete využít volných rukou k fotografování místních pamětihodností.

BALENÍ KOSMETIKY NA DOVOLENOU

Spoustu místa v kufru, především ženám, zabere kosmetika. Na cestu si namísto obvyklého balení zabalte miniatury, které jsou běžně dostupné v drogériích. Seženete zde i prázdné lahvičky, kde si své oblíbené produkty můžete přelít. Můžete využít vzorků vaší oblíbené kosmetiky.

Pokud tápete, co vše si z kosmetiky zabalit, projděte si váš ranní a večerní rituál. Většinou si člověk vždy zapomene právě to nejzákladnější, kartáček na zuby. Před cestou si udělejte své pravidelné týdenní beauty rituály, jako masky, manikúru, pedikúru a tyto položky nechte doma.

LÉKARNA NA DOVOLENOU

Na co by jste rozhodně neměli při balení na dovolenou zapomenout je lékárna. Nikdy nevíte, jaká nemilá příhoda vás potká. Základ jako:

 • paralen,
 • ibalgin,
 • černé uhlí,
 • nosní a oční kapky,
 • bonbóny na bolest v krku,
 • fenistil gel
 • náplast, byste však měli mít a to bez ohledu na vaši cílovou destinaci.

Pro dnešní cestování už je nezbytnou součástí respirátor, dezinfekční gel a ubrousky.

A CO DĚTI?

Přiznejme si, že cestování s dětmi není žádný med. Zabalit sebe a rodinu je daleko náročnější než dovolená sólo či s kamarádkou. Vytvořte si seznam věcí pro každého člena rodiny zvlášť. Cestu dětem zpříjemněte a zabavte je například oblíbenými hračkami. Pro větší děti zabalte sluchátka, velikou svačinu, deku s polštářkem, a vaši trpělivost.

TIP JAK SBALIT ZAVAZADLO NA DOVOLENOU

KUFR

Na dno kufru rozložte veliké věci, jako osušky, deky a trika, tím si ušetříte spoustu místa. Postupně přidávejte ostatní oblečení. Vyhněte se klasickému skládání do komínku, místo toho oblečení rolujte nebo skládejte těsně vedle. Boty a knihy vmáčkněte do volných prostoru kolem oblečení. Tyto tipy vám ulehčí balení na dovolenou.

BATOH

Do batohu a krosny začněte skládat na dno těžší věci a skončete tím nejpotřebnějším, co chcete mít na dosah ruky. Spoustu místa v zavazadle vám ušetřit vhodné organizéry.

TIP: Na delší cesty vám může posloužit vakuový pytel, z kterého odsajete vzduch a díky tomu ušetříte spoustu místa a navíc vaše oblečení ochrání.

TIP JAK OCHRÁNIT ZAVAZADLO NA DOVOLENOU

Zavazadlo nezapomeňte zabezpečit a označit jmenovkou s adresou. Kufr zabalte do ochranné fólie, ochráníte ho před možným poškrábáním. Nejlevnější varianta je svačinová fólie nebo můžete využít automaty na balení zavazadel na letišti. V případě častého cestování se vyplatí investice do ochranného pouzdra na kufr.

A tip na závěr? Nechte si v kufru trochu místa na suvenýry z cest.

Přečtěte si také článek o Švýcarsku nebo Ukrajině.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Niki
Momentálně jsem milující maminkou mých dvou synů. Dělá mi radost vytvářet teplo domova pro svou rodinu. Miluju hledat inspiraci na téma jídlo, rodina a zařizování interiéru. Vystudovala jsem obor marketing a obchod a chci získat v tomto oboru nové zkušenosti a věnovat se tak tomu, co mě naplňuje.

  Chci k tomu něco říci

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *