CestováníJak na ...Nezařazené

Jak zabavit děti v autě aneb dovolená začíná už na cestě.

Cestování milujeme všichni. Mění se jen důvody a dálka. Pokud jste se v posledních letech stali rodiči, nebo třeba hlídáte vnuka či synovce, možná víte, o čem mluvím, když řeknu, že cestování s dětmi je úplně nová zkouška řidičovi trpělivosti. I obyčejná cesta na chorvatskou pláž se, díky dvěma pekelníkům na zadních sedačkách, může proměnit v nečekaně adrenalinový zážitek.

Tip: Mohl by Vás také zajímat článek o ekologicky šetrném cestování.

Jak zabavit děti v autě?

Nechápejte to špatně, možná máte doma dva andílky, ale ruku na srdce. Zkusili jste je zavřít na několik hodin do terária? Právě pro Vás, kteří se v létě chystáte vzít děti poprvé k moři nebo v zimě na hory píšu tento článek plný osobních rad, vykoupených vlastní krví. Jak tedy zabavit děti v autě, aby vaše dovolená začala už na cestě?

Pro začátek si představte modelovou situaci: na zadních sedačkách po okraj naplněného sedanu jsou dvě děti, tříletý Kubík a dvanáctiletá Anička. V kokpitu máma a táta připraveni na svou první cestu do jižní Itálie. Co poradím rodičům, aby přežili stovky kilometrů bez ztráty hvězdičky a dorazili bezpečně na místo určení?

Příprava

Jak se říká, „kdo je připraven, není překvapen“. Při balení na dovolenou je třeba myslet na bambilion věcí (pas, peníze, pojištění…) a na samotnou cestu se někdy zapomene. Což následně bolí. Moje první rada zní: vyhraďte si čas na přípravu cesty.

Projděte si ji celou na Google mapách, najděte v ní zajímavá místa a odpočívadla. Zajděte do obchodu a nakupte omalovánky, pastelky, knížku či časopis. Stáhněte novou hudbu nebo mluvené slovo. Nachystejte vytříbené delikatesy. Vše pro hladký průběh cesty.  A … málem bych zapomněla, nabijte dva tablety a přibalte dvoje sluchátka. Pokud se vám zdá, že vaše děti jsou v autě neklidné nebo se nudí, můžete jim pomoci s dudlíkem, který jim může poskytnout klid a uklidnění po celou cestu. Nezapomeňte vzít s sebou dudlíky, pokud máte malé děti, protože jsou skvělým způsobem, jak je uklidnit a pomoci jim usnout během cesty.

Rozložení věcí v autě

I tento bod není radno podceňovat. Věřím, že by i mamince malého Kubíka bylo pořádně horko, kdyby uprostřed napěchované D1 zjistila, že má pitíčko v kufru. Žízeň dokáže tříleté dítě velice rychle proměnit v démona.

Vše si proto připravte. Tašku s jídlem a pitím pod nohy, do přihrádek kolem sebe knihy, omalovánky a další varianty zábavy pro rozběsněné děti. Samozřejmostí je také toaletní papír, láhev s neperlivou vodou a sáček. Věřte, že se při cestování budou hodit. Dětem pohodlné dečky a polštářky, pocit komfortu je totiž klíčem k úspěchu. Neocenitelným pomocníkem mohou být i praktické pořadače.

Boarding

Už samotné naloďování by mělo probíhat v klidné a pohodové atmosféře. Osobně se mi vždy vyplatilo vyjíždět brzy ráno a děti přenést do sedaček ještě v pyžamech. Díky tomu dodnes zbožňují atmosféru odjezdu. Navíc je ráno dost času vše překontrolovat.

„Mami mě je špatně!“

To slyšet nechcete. Kinedryl pomáhá ulehčit rodičům cestování již několik generací, takže pokud máte děti, na které tento zázrak působí, nezapomeňte jim ho dát. Já to štěstí nemám. Proto se snažíme vyhýbat serpentinám a přizpůsobovat styl jízdy. Proti nevolnosti jsou také lízátka a žvýkačky. S těmi uděláte mnohem větší radost než s bílou pilulí, proto vřele doporučuji přibalit je sebou na cestu tam a také na cestu zpátky.

Pravidelné zastávky

Jak často dělat pravidelné zastávky je velice individuální. Já osobně se řídím pravidlem, že dokud v autě panuje klid a harmonie, jede se dál. Při sebemenším náznaku rebelie, hledám nejbližší odpočívadlo. Ať už tak či onak, jednou za 2 až 3 hodiny by se mělo zastavovat vždy.

Skvělou zkušenost mám s internetovými off line mapami, kde je zaznačen každý drobný detail cesty a díky GPS vždy víte, co je v okolí. Jen je na to třeba myslet a mapy si do mobilu stáhnout předem, někde na wi-fi. Díky tomu budete přesně vědět co na cestě potkáte. Ať už to bude na Rout 66 nebo mezi Ostravou a Košicemi.

Příjemné prostředí v autě.

Rodiče Aničky a Kubíka se už koupou v Tyrhénském moři. Dodrželi všechny zásady a těší se na svou skvělou dovolenou. Anička se po cestě dívala na tablet, přečetla si časopis. Kubík hodně spal, potom si lepil knížku, a nakonec všichni poslouchali audio pohádky. Cestování s dětmi totiž vůbec není těžké, když víte jak na to.

Po 200 kilometrech to ve vašem vozidle může vypadat jako na periferii Nového Dillí. Proto doporučuji pravidelné vynášení odpadků a odklízení nepotřebných věcí do zavazadlového prostoru.

Důležité doklady a peníze mějte vždy u sebe, aby se nestalo že v náhlém chaosu vypadnou ze dveří auta. I teplotní komfort je nesmírně důležitý pro pohodu a dobrou náladu všech cestujících. Zejména klimatizace umí pěkně potrápit horní cesty dýchací a „rýmečka“ je na dovolené krajně nežádoucí.

Aby vše probíhalo jak má i po příjezdu, přečtěte si 7 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo článek o tom, jak zahnat noční hlad.

A jaké jsou vaše triky na to, jak přežít cestování s dětmi?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *