Jak na ...

Víte, jak si vybrat tu správnou chladničku?

Chladnička je dnes považovaná za každodenního pomocníka do domácnosti a život bez ní si už jen málokdo z nás dokáže představit. Globální oteplování, prognóza horkých letních měsíců její nezbytnost jen umocňují. Jakmile dostanete chuť na něco dobrého, stačí jen pootevřít dvířka.

Jogurt, ovoce či čerstvou zeleninu nebo láhev sektu, vychlazenou na optimální teplotu, máte v mžiku k dispozici a vaše stolování může začít. Kritický okamžik nastává ve chvíli, kdy se něco ve vašem „chladícím a mrazícím“ pomocníkovi pokazí a pracovník servisní služby jen bezmocně krčí rameny. Nezbývá nic jiného, než se poohlédnout po novém modelu. Jak si vybrat tu správnou?

Jak si poradit s výběrem nového spotřebiče

Několik důležitých rad pro snadnější nákup.

Uvažte potřebnou velikost chladničky a také její objem

Potřebný objem chladničky si můžete poměrně snadno spočítat i sami. Na každého člena domácnosti je třeba počítat asi se 70 litry. Pro malou domácnost se hodí monoklimatická (bez mrazáku) nebo kombinovaná chladnička. Ta je nejběžnějším používaným typem.

Pro velké rodiny, které potřebují skladovat v chladu větší množství potravin je vhodná tzv. americká chladnička. Kromě počtu členů domácnosti je také nutné vzít v potaz frekvenci nakupování. Při častějším nakupování stačí malý model, při objemných nákupech 1x týdně je nutné mít větší chladničku.

Orientujte se podle energetického štítku

Energetický štítek vás informuje ohledně technických parametrů výrobku. S jeho pomocí máte tak trochu záruku, že vybraný výrobek bude odpovídat vašim očekáváním, neboť udávané parametry jsou prověřovány v certifikovaných zkušebnách.

Jaké údaje o výrobku se z něj dozvíme? Energetický štítek musí obsahovat název produktu a jeho výrobce, třídu energetické účinnosti (na základě testů státních zkušeben – nejúspornější je označena písmenem „A“, navíc může být doplněna o symbol hvězdy), roční spotřebu energie v kWh, užitný prostor chladícího i mrazícího prostoru (v litrech), hlučnost spotřebiče (uvádí se v decibelech, u moderních spotřebičů je výrazně nižší).

Zaměřte se také na vnitřní vybavení chladničky

Vnitřní část chladničky a její uspořádání je pro vás poměrně důležitá. Pokud je chladnička vybavena vhodnými zasouvacími plastovými přihrádkami, výškově stavitelnými policemi či držáky, umožňuje vám správné skladování potravin. Zamezí se rozlití nápojů a také šíření nepříjemných pachů.

Chladnička by rovněž neměla být přeplněná, aby docházelo k rovnoměrné cirkulaci vzduchu a tím k vytváření optimálních podmínek pro uchování čerstvosti potravin. Je nezbytně nutné také dodržovat správné uložení potravin v chladničce. Zeleninu a ovoce je nejlepší ukládat úplně vespodu chladničky, syrové maso o patro výš, nad ním masné výrobky jako jsou šunky a salámy, popřípadě sýry.

Hotová jídla by se měla vyskytovat úplně nahoře. Vajíčka by měla být uložená ve speciálním plastovém držáku. Nezapomeňte jednotlivé potraviny balit nebo jiným způsobem oddělovat od ostatních, aby se zamezilo jejich kontaminaci.

Zamyslete se nad umístěním chladničky v kuchyni a jejím designovým řešením

Chladnička by měla mít v kuchyni své bezpečné místo. Nedoporučuje se umístění u radiátorů či v blízkosti sporáku z důvodu energetických ztrát. Měla by být dodržena její snadná dostupnost a možnost pravidelné údržby. Náročnější uživatelé vnímají chladničku jako designovou záležitost a usilují o to, aby se stala součástí kuchyně, jež nenarušuje její uspořádání.

Snaží se sladit barevné odstíny vybavení kuchyně s jednotlivými prvky spotřebiče – madla, led osvětlení, skleněný povrch. Mohou volit minimalistický nebo konstrukčně zajímavý model chladničky. Při vybavování kuchyně se zaměřují na vestavěné spotřebiče. U chladniček ovšem musejí počítat s určitými technickými komplikacemi.

Chladnička musí být ve výklenku umístěna takovým způsobem, aby bylo zajištěno volné proudění vzduchu a nedocházelo k jejímu přehřívání. Proto je vhodnější volit spíše samostatně stojící variantu.

Nechte si poradit zkušenost od přátel nebo přečtěte podrobné srovnání v dTestu

O výběru vhodné chladničky je možné si také pohovořit s dobrými přáteli. Ti vám na základě své zkušenosti se značkou či jednotlivým modelem mohou poskytnout cenné rady. Také je možné se zaměřit na recenze výrobků či testy časopisu dTest, který se zaměřuje na testování výrobků a pravidelně výsledky svých testů a studií zveřejňuje.

Na prodejnách s elektrospotřebiči, ale i na internetu je zákazník přímo informován o výsledcích studií a vystavené modely jsou označeny recenzí s procentuální úspěšností výrobku dle hodnocení dTestu.

Sledujte nové trendy, technické novinky, inovace výrobků

Technický vývoj všech výrobků postupuje směrem kupředu, a proto je dobré se před nákupem spotřebiče obeznámit s novinkami. Následně zvážit, zda je pro vás přidaná nová funkce zajímavá či ne a jestli vám přinese očekávanou úsporu. U nové chladničky je určitě zajímavé automatické odmrazování – tzv. No Frost. Také je vhodné vybírat model s antibakteriální ochranou, která díky iontům stříbra omezuje možnost kontaminace potravin.

Chladnička se zásuvkou FRESH Balancer zajistí optimální vlhkost pro zachování delší čerstvosti ovoce a zeleniny. Pomocí zásuvky FRESH Converter si můžete volit optimální teplotu pro uchování jednotlivých typů potravin – masa, ryb nebo zeleniny. Zajímavá je také technologie ovládání teploty v chladničce na dálku tvz. SmartThinQ, kdy můžeme za pomocí chytrého mobilního telefonu připravit naši chladničku na větší nákup. Rovněž volba vhodného typu kompresoru může přinést výhody a úsporu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *