TěloZdraví

Jak na celkovou a účinnou detoxikaci organismu?

Lidské tělo je velmi složitým organismem, na který je naložena velká zátěž. Nevhodný životní styl, nezdravá strava – to vše se negativně promítá do jeho celkového stavu. V těle se ukládají nejrůznější škodliviny včetně toxických kovů. Tyto látky omezují fungování těla a mohou se stát příčinou nejrůznějších chorob. Proto je důležité tělo pravidelně detoxikovat.

Když přirozená detoxikace organismu nefunguje

V případě, že funguje přirozená detoxikace organismu, probíhá očista těla průběžně, jak má, a člověk je zdravý. Ne vždy tomu tak ale je. Jestliže mechanismus detoxikace není správně nastaven, potom se škodliviny hromadí a mohou z toho plynout nepříjemné zdravotní komplikace. Co tedy dělat, když přirozený proces čištění organismu přestává fungovat a nestačí odbourávat znečištění?

V takovém případě je nutné tělu pomoci. Celková detoxikace organismu se děje formou detoxikační kúry a změnou životního stylu. Těmito dvěma kroky se obvykle daří nastartovat samoléčící schopnosti organismu. 

Lidské tělo samo o sobě vykazuje velmi silnou schopnost regenerace a pokud k tomu dostane pomoc zvenčí, zvládne hodně práce samo. V takovém případě dojde k pročištění krevního i lymfatického řečiště. Díky tomu dojde k povzbuzení funkce nejenom jater čistících krev, ale i ledvin, které jsou zodpovědné za odvádění škodlivin z těla a celého trávicího traktu, čili žaludku a střev zodpovědných za zpracování potraviny a vytěžení maxima cenných látek z ní. 

Kdy začít s detoxem?

Nejoptimálnější dobou pro účinnou detoxikaci organismu je jaro, roční období, během kterého začíná nový život a celá příroda se regeneruje a ožívá. V zásadě je ale nutné se očistou zabývat pokaždé, kdy tělo signalizuje, že už toho má moc.

Jak poznat, že potřebujete detoxikovat?

Jistě namítnete, jak vlastně poznáte, že tělo volá o pomoc a je přehlceno škodlivinami? Jednoznačným ukazatelem jsou příznaky jako neschopnost se soustředit, únava, která trvá velmi dlouhou dobu a s tím spojená spavost, dále nejrozmanitější trávicí potíže jako průjmy, nebo zácpy, nevolnosti, nadýmání a plynatost, podrážděnost a vyčerpanost, depresivní stavy.

Mohou se přidat bolesti svalů a kloubů. Dále může jít o opakování nejrůznějších infekcí jako chřipky, angíny, virózy nebo kašel. Kůže je také zrcadlem stavu organismu, takže například ekzémy, akné, vyrážky také napovídají, že něco není v pořádku. Stejně tak matné, lámavé a vypadávající vlasy nebo třepící se a lámající nehty.  

První krok – dostatečný pitný režim

Základní kámen detoxikace je složení stravy a pitný režim. Dostatečný pitný režim znamená 2,5 ‒ 3 litry tekutin každý den. Počítejte ale s tím, že část tekutin přijmete v jídle, takže toho skutečně nemusíte vypít tolik. 

Jaké nápoje se nejvíce doporučují? Když zahajujete detoxikaci, čaje se stávají účinnou pomůckou na “propláchnutí” organismu.  Velmi často zaznívá, že dobrým detoxikátorem je zelený čaj. Ten je ale třeba konzumovat s mírou. I bylinkové čaje se hodí, ale i u nich platí pravidlo: nic nepřehánět. Během detoxikace organismu čaje pozitivně působí na stimulaci trávicího ústrojí. Nejlepší je ale voda, čistá, pramenitá, neperlivá.

Jídelníček při detoxu 

Při detoxikaci organismu potraviny hrají velmi důležitou roli. Důraz byste měli klást na kvalitní, lokální a syrovou stravu, na opravdové potraviny. 

Celkovou detoxikaci organismu podporují především hořké a kyselé chutě. Velmi dobrý je citron. Vlažná voda s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou ráno nalačno je dobrým prostředkem k vylučování škodlivin. Užitečné jsou rovněž listy bylinek jako pampeliška, rukola, řeřicha, kopřiva, šťovík, medvědí česnek nebo sedmikráska. Můžete je přidat do zeleninových salátů. Působí pozitivně na tvorbu žaludečních šťáv a zlepšení práce střev.  

citrón

Pro detoxikaci je samozřejmě vhodná zelenina, která působí zásadotvorně, což má pozitivní vliv při překyselení organismu. Na druhou stranu také nesmíte nic nepřehánět. Zelenina má vysoký obsah vlákniny, což může být ošidné u zažívacích problémů. Proto i množství zeleniny je třeba dávkovat správně. 

Ještě větší opatrnost je nutná u ovoce. Je sladké, což také při detoxikaci zatěžuje. Vyplatí se proto dát si třeba ovocný den, pokud máte ovoce rádi a jinak ho dávkovat opatrně, třeba ve formě jednoho kusu jako dopolední svačiny (jeden kus jablka, banánu, pomeranče apod. dopoledne, kdy tělo nejlépe spaluje). 

Nevhodné potraviny při detoxikaci

Samozřejmě je třeba vyloučit všechny průmyslově zpracované potraviny, tedy ty s obsahem konzervantů, barviv, dochucovadel a přídatných látek. Všechny tyto komponenty nemají se zdravým stravováním vůbec nic společného. Znamenají totiž pro organismus jenom další zátěž. Musí se zbavovat balastu, vylučovat ho, což je náročné. Totéž platí i pro polotovary, které většinou obsahují rovněž velké množství soli a konzervačních látek, nemluvě o nevhodném obsahu instantních jídel.

Doplňky stravy při detoxikaci

Seznam tipů pro pro účinnou detoxikaci organismu by nebyl úplný, kdybychom nezmínili také vhodné přírodní doplňky stravy. 

Do této skupiny patří zejména ostropestřec mariánský, které je nenahraditelný pro regeneraci jater. Dokáže jim pomoci i v případě, že již došlo k nějakému jejich poškození, ať už kvůli nadměrné konzumaci tučných jídel nebo alkoholu. Stejně tak pomáhá odbourávat syntetické látky obsažené v lécích, které se v těle usazují, nebo aditiva, konzervanty a barviva. Ostropestřec se prodává v mnoha formách, nejčastěji narazíte na produkty s označením silymarin, což je látka, která se z ostropestřce získává. Jeho součástí a hlavní účinnou složkou je pak silybin, který má vyšší vstřebatelnost v organismu. 

Další je kurkuma, typická hořkou a mírně svíravou chutí. V ní obsažené barvivo kurkumin vykazuje antibakteriální a protizánětlivé účinky. Velmi významná je kurkuma pro detoxikaci jater a čištění krve. Podporuje trávení bílkovin, zabraňuje plynatosti a ukládání toxinů. Kurkumu můžete snadno zařadit do svého jídelníčku v podobě koření, prodávají se ale také tobolky s extraktem z kurkuminu.

Inspirace: Podívejte se na tipy, co vařit k obědu.

Sport a pravidelný pohyb jako podpora detoxu

Proces očisty můžete podpořit také cvičením, které napomáhá rozproudění metabolismu. I sport ale volte vhodný a s mírou. Při odbourávání škodlivin je totiž nezbytné dopřát organismu čas k celkové regeneraci, což se s většími sportovními výkony příliš nekamarádí. Ty totiž naopak vysilují organismus. Dobrým tipem na sport v procesu detoxikace je jóga, která podporuje relaxaci, napomáhá uvolňovat tělo i mysl a nahromaděnou energii. 

Jak často detoxikovat

Celková detoxikace organismu by se měla stát pravidelnou součástí našeho života. Samozřejmě je ale nejlepší, když změníte svůj životní styl a nikdy nedojdete až do fáze, kdy je tělo zahlceno toxiny. Organismus tak bude zvládat svoji přirozenou a průběžnou detoxikaci, za což budete v dlouhodobém měřítku rádi.

Přečtěte si také o kratomu nebo o růžové vodě.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, investice i osobní rozvoj. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo