NezařazenéZdraví

Vše o kratomu a jaké jsou jeho účinky?

Většině lidí se při slovu kratom, vybaví prášek, ze kterého se dělá například teplý nápoj se specifickými účinky. Málokdo už ale ví, že jde o asi 30 metrů vysoký strom s velkými listy a žlutými květy. Tento strom roste především v jihovýchodní Asii. Ve své domovině je nenahraditelným lékem proti chřipce nebo střevním obtížím. Zároveň je také používán jako analgetikum tišící mírnou až střední bolest.

Druhy a účinky kratomu

Podle druhu kratomu se liší účinky, které po jeho užití vyvolává. Díky tomuto prášku z listů si může člověk dobít energií nebo se naopak dostat do sedativního stavu. Na spodní straně každého listu je možné nalézt žilky, které mají různé zbarvení. Právě podle barvy se rozlišují jednotlivé druhy a jejich účinky.

Prášek z listů kratomu
Prášek z listů kratomu, zdroj: Instagram

Účinky kratomu

V malých dávkách působí kratom jako stimulant a zvyšuje energii. Vyšší dávky, mezi 5-15 gramů, mají sedativní účinky. Přináší tedy pocit únavy a klidu. Dávky nad 15 gramů mohou způsobit až ztrátu vědomí. V některých zemích je kratom používán jako lék proti kašli, průjmu nebo vysokému tlaku. Dále může působit například jako:

  • stimulant
  • analgetikum
  • antidepresivum
  • na léčbu závislosti
  • afrodiziakum
  • relaxant

4 druhy kratomu

Odrůdu kratomu určuje zbarvení žilek ze spodní strany listů. Pokud jsou žilky zbarveny zeleně, jedná se o odrůdu green vein. Ta zvedne příval energie, povzbudí k práci a pomůže soustředit se na učení. Případně může ulevit od bolestí. Vzhledem k tomu, že dodává dobrou náladu působí také jako mírné anestetikum. Zároveň jde o nejmírnější typ kratomu, který se často používá proti sociálním úzkostem a také pro rekreační účely.

Energizující účinky má také odrůda white vein. Oproti ostatním druhům navíc zlepšuje koncentraci a pomáhá v boji s depresemi a úzkostmi.

Odrůda red vein je to pravé pro každého, kdo trpí bolestmi. Red vein má nejsilnější analgetické účinky. Odbourává nervozitu a může působit relaxačně.

Poslední odrůdou je yellow vein. Ta není, tak jako zbylé, pojmenována podle zbarvení žil listu. Tato odrůda získala svůj název podle metody sušení, která způsobuje žluté zbarvení listů. Účinky yellow vein jsou stimulační a zlepšují soustředění.

Každá odrůda má jiné účinky, jinak se rozpouští ve vodě a často se také mele na jinou jemnost. Chuť se také může lišit. Musíte si vyzkoušet, co sedí vám a v jakém množství. U kratomu buďte každopádně velmi opatrní při dávkování.

Jak si připravit kratom?

Z listů kratomu se nejčastěji připravuje nápoj a je jen na vás, zda zvolíte teplou nebo studenou variantu.

Při přípravě studeného nápoje použijte požadované množství kratomu a přijdete vodu a citron, který zvyšuje účinky.

Pokud se rozhodnete pro teplou variantu, dejte si pozor, aby se vám při vaření prášek nezačal přichytávat. Jakmile začne nápoj pěnit, sejměte ho z plotny. Přidejte citron a nechte opět asi půl hodiny vařit. Poté je nápoj připraven ke konzumaci.

Kratom nápoj
Kratom nápoj, zdroj: Instagram

Kratom není v České republice zakázaný, ale ani není schváleným výživovým doplňkem. Koupit si ho tedy můžete pouze jako sběratelský předmět.

Kratom dávkujte opatrně, jelikož na každého působí jeho účinky odlišně. Zatímco většinu lidí dokáže nabudit a zvýšit soustředění, tak stejné množství u dalších způsobí apatii a nepříjemné stavy.

Přečtěte si také článek o zdravých brownies nebo o domácím levandulovém oleji.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
3
Super
0
Nic moc
0
Trapas
1
Pavlína B.
Učitelka, která začala znovu studovat, miluje čtení a teď chce psát.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *