Jak na ...

7 Tipů: Jak se zbavit octomilek?

Octomilky dokážou být velmi nepříjemnými a hlavně nevítanými hosty. S příchodem teplého počasí a sezóny sladkého letního ovoce se ale zvyšuje pravděpodobnost, že se v našich domovech vyskytnou. Jak si s těmito škůdci poradit, když už se u vás vyskytnou a co můžete udělat pro prevenci?

Jak se octomilek efektivně zbavit a předcházet jim?

A proč se vyskytují hlavně v létě? Rozšířily se k nám z tropických oblastí a k životu potřebují teplé a vlhké prostředí. Ptáte se, jak se do našich domovů vůbec dostanou? Přineseme si je často už z obchodu, nebo k nám jednoduše zavítají otevřeným oknem nebo jinými škvírami. Navíc problémem není jen jejich otravnost, ale i to, že kazí potraviny, na které přenáší různé plísně a bakterie.

Lákají je sladké a kyselé věci, tudíž přezrálé nebo nahnilé ovoce, rozlité víno, sladká šťáva anebo ocet představují skvělou vstupenku pro hejno těchto škůdců. Líbí se jim také zbytky v odpadkových koších a kuchyňském dřezu. Je tedy dobré odpady pravidelně čistit, koš častěji vynášet a ovoce kupovat v množství, které stihnete rychle sníst anebo ho skladovat v lednici.

A jak se tedy mušek zbavit, když už je problém na světě?

1. Past z obchodu

Je to asi nejlepší způsob, jak se zbavit octomilek v kuchyni. V supermarketech a drogeriích se dají koupit speciální pasti, které octomilky nalákají, ale už nemají šanci se z nich dostat ven. Představují tak rychlé řešení a cena se pohybuje okolo 80 korun. Do obchodů se ovšem dodávají hlavně v letní sezóně, může se tedy stát, že ji neseženete úplně vždy a všude. V tomto případě ale nezoufejte, zachrání vás následující tip.

2. Domácí past

Pokud tedy předem nachystanou past neseženete, nezoufejte. Můžete si ji totiž vyrobit i doma a není potřeba ani moc zručnosti. Stačí vám kelímek nebo miska, potravinářská fólie, pevná gumička, nůž a něco, co mušky láká. Do nádobky tedy nalijte ocet a saponát, šťávu, nebo tam umístěte kousek velmi zralého měkkého ovoce. Pro větší jistotu můžete zkusit i kombinaci těchto věcí. Natáhněte přes ní velmi pevně fólii a zajistěte gumičkou. Poté do nově vytvořeného víčka udělejte nožem nebo jehlou několik dírek a past umístěte tam, kde se mušky nejčastěji vyskytují. Teď už stačí jen počkat.

3. Vsaďte na vysavač

Ten představuje asi nejrychlejší řešení. Nejspíše se vám nepodaří je vysavačem odstranit úplně všechny, ale s tím nejhorším spolehlivě pomůže. Pusťte ho na nejvyšší výkon a nejlépe použijte užší nástavec, pokud ho máte.

Tip: Přečtěte si článek o tom, jak spařit mandle.

4. Sprej proti hmyzu

Opět ho koupíte v každé drogerii nebo supermarketu, cena se pohybuje od 80 do 300 korun. Jediná nevýhoda je ta, že je namístě opatrnost, pokud ho budete používat v kuchyni.

5. Zkontrolujte květiny a nezapomínejte na úklid

Problémem mohou být i přelévané pokojové rostliny. Ujistěte se tedy, jestli nemají více vody než potřebují a netvoří se tak ideální podmínky pro množení mušek. Ty dokáží vytvořit také naprosto nepatrné kapky z ovoce nebo čehokoli, co je láká a hrozí, že se k vám velmi rychle nahrnou z venku. Dávejte tedy zvýšený důraz na úklid, častěji vytírejte, dbejte na čistou linku, pravidelně myjte koš na odpadky a nenechávejte venku příliš dlouho rozjedené ovoce nebo otevřenou rozpitou láhev vína.

úklidové prostředky

6. Klasická mucholapka

Problém sice nejspíš nevyřeší úplně, ale dokáže pomoct jako účinná pojistka v kombinaci s ostatními metodami. Navíc pomůže i v boji s ostatními druhy hmyzu. Nejlépe uděláte, když ji pověsíte do kuchyně přímo v těsné blízkosti místa, kde se mušky nejvíce vyskytují.

7. Průvan

Vytvořením průvanu octomilkám ztížíte podmínky. A navíc vůně, které je lákají, se nebudou držet na místě a nebudou je tím pádem tolik lákat.

Zaujmout by vás mohl také článek o malování putovních kamínků nebo o účincích rakytníku.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana Šašková
Je mi 21 let a studuji sociologii a sociální politiku na Karlově Univerzitě. Mezi mé zájmy patří i astrosociologie a světové jazyky, které se celý život učím. Dále svůj čas ráda věnuji právě psaní.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *