CestováníJak na ...Návod

Tip: Jak malovat putovní kamínky?

Už jste o této hře slyšeli? Malování putovních kamínků je stále více oblíbená venkovní hra v ČR. Zapojit se do této zábavy může naprosto každý, jak děti, tak dospělí. Mottem této zábavy může být: „Vykouzli kamínkem úsměv na tváři“. Už jste při výšlapu na dovolené v ČR uviděli nějaký ten malovaný kamínek, a nevěděli, co s ním? My vám celou dobrodružnou kamínkovou hru trošičku přiblížíme.


O co vlastně jde?

Když to napíšeme úplně jednoduše, jedná se o hru, kdy na jedné straně jsou lidé, kteří kamínky malují a následně je roznáší. Na druhé stojí ti, kteří kamínky hledají – ovšem nemusí jít o hledání záměrné, kamínky potkáte třeba i při cestě do obchodu či do práce. A v tom je právě kouzlo této hry, vytvořit nečekaně někomu úsměv na tváři.

Nedílnou součástí hry je, abyste byli členy facebookové skupiny Kamínky. Tato skupina slouží hlavně k tomu, aby lidé, kteří najdou kamínek, mohli svůj objevený poklad sdílet prostřednictvím fotografie ve skupině se všemi jejími členy.

A proč jsou kamínky sdíleny? Sdílení neslouží pouze k pochlubení se, jakou to krásu jste to vlastně našli. Jde především o vypátrání autora, který kamínek namaloval. Můžete se tak dozvědět, jakou vzdálenost už kamínek procestoval.

Chci namalovat kamínek

Už jste se rozhodli pro namalování kamínků a kladete si otázky, co všechno k tomu potřebujete? Teď jen začít tvořit obrázky na kamínky. Možná, že všechny potřeby najdete doma, a pokud ne, určitě je koupíte ve výtvarných potřebách či hobbymarketech. Zde je seznam věcí, bez kterých se při tvoření neobejdete:

  • ano, jsou to hlavně kameny,
  • akrylové barvy / fixy,
  • akrylový lak (ve spreji / tekutý),
  • štětce.
Pro malování putovních kamínků jsou nejvhodnější akrylové barvy.
Pro malování putovních kamínků jsou nejvhodnější akrylové barvy. Vynikají velkou krycí schopností a můžete je snadno vrstvit na sebe.

Nejlepší na malování jsou hladké oblázky. Kamínky si můžete nasbírat v přírodě či si pro ně dojít do obchodu. Před malováním je dobré kamínky očistit, aby nebyly mastné a dobře na ně chytala akrylová barva.

Když máte kamínky očištěné, můžete začít malovat. Pokud chcete mít obrázek dosti výrazný, tak je namístě, abyste si nejdříve udělali určitý podklad. Toho nejlépe dosáhnete například houbičkou. Samozřejmě záleží na tom, co plánujete vytvořit. Pokud se na malování necítíte, můžete na kamínek napsat i nějaký poutavý obohacující text. Dovolena je i ubrousková technika.

Nalepená očička by možná kamínkům slušela, ale takovéto kamínky si vystavte pouze doma a nenoste je do přírody. Přilepené předměty se lehce odlepí a cílem hry určitě není zaneřádit krajinu.

Až budete spokojeni s vaším výtvorem, tak obrázek nechejte zaschnout. Poté, co bude váš výtvor z jedné strany zaschlý, tak přistupte k dokončení druhé strany, tedy pokud chcete, aby váš kamínek byl putovní. Štětcem nebo akrylovou fixou napište na druhou stranu kamínku logo Facebooku „f“, hashtag + název skupiny, tedy #Kamínky a v neposlední řadě PSČ vašeho města, kde kamínek vytváříte. A opět nechejte váš výtvor zaschnout.

Doba zasychání je individuální. Závisí na konkrétním typu barev, které jste použili a na počtu vrstev, které jste na kamínek nanesli. Ideální je nechat kamínek 1 den schnout.

Jakmile bude barva zaschlá, přistupte k poslednímu kroku. Vezměte si bezbarvý lak a celý kamínek jím postříkejte/natřete. Nikdy nepoužívejte lak na vlasy, který se na dešti hned smyje.

Putovní kamínek je hotový, kam s ním?

Váš kamínek můžete položit téměř kamkoliv. Při roznášení kamínků se řiďte hlavně svým zdravým rozumem. Nechávejte je na místech, kde je ostatní můžou snadno najít. Určitě je nepokládejte na nebezpečná místa!

Kamínky nemusíte nutně umisťovat ve městě, ve kterém jste je malovali a jejichž PSČ na nich máte napsané. Můžete je vzít s sebou kamkoliv po ČR, ale i do zahraničí.

Poté už jen můžete vyčkávat, zda se váš výtvor objeví společně s nálezcem ve facebookové skupině. Ale nezoufejte, pokud se tak nestane. Účelem hry je dělat radost lidem, spousta lidí hru nezná a nebudou nález sdílet.

Našel jsem malovaný kamínek

Teď to vezmeme z druhé strany. Našli jste malovaný putovní kamínek? Pokud se vám líbí, tak si jej jednoduše vezměte. Můžete se rozhodnout, zda si kamínek necháte nebo pošlete dál. V obou případech ale nezapomeňte tento nález vyfotit a sdílet jej do facebookové skupiny Kamínky. K fotografii nezapomeňte uvést PSČ kamínku, které opište bez mezery. Do popisku uveďte i místo, kde jste kamínek našli. Tímto způsobem se o nálezu dozví i autor kamínku.

Nezapomínejte, že tato kreativní a dobrodružná hra je především o přinášení radosti lidem. Nekažme si ji tím, že budeme do skupiny psát nenávistné komentáře. Občas se prostě stane, že svůj kamínek, který jste před pár dny umístili na krásné místo, najdete někde rozkouskovaný, s tím se při takové hře musí počítat.

A teď vzhůru do malování putovních kamínků!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
7
Užitečné
12
Super
16
Nic moc
2
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *