Cestování

Švýcarsko a 5 míst, které nevynechat během road tripu

Švýcarsko, země o které se říká, že patří mezi nejdražší místa, které si můžete pro dovolenou vybrat. A asi na tom něco bude. Pokud od dovolené čekáte každodenní večeře v restauracích a ubytování v hotelu, může se taková cesta vyšplhat do závratných výšin.

Pokud vám nevadí strávit pár nocí pod stanem nebo máte auto, ve kterém si v rámci možností můžete užít pohodlnou dovolenou, využijte toho! Švýcarsko je jednou z mála evropských zemí, která na většině míst umožňuje kempování ve volné přírodě (omezení se liší kanton od kantonu, proto je dobré si před cestou zjistit podrobné informace, podle místa, kam se chystáte, a to například zde).

Právě na ubytování můžete ušetřit znatelnou část z vašeho rozpočtu, a to i při cestě po této alpské zemi. Pokud se rozhodnete pro wildcamping, doporučujeme stáhnout si do mobilu aplikaci park4night, která vám bude skvělým pomocníkem.

Saxer Lücke

První místo, které by určitě nemělo na vašem seznamu míst chybět je Saxer Lücke a celé jeho okolí. K Saxer Lücke se můžete dostat po svých nebo vyjet lanovkou ke stanici Staubern. Lanovkou se můžete vrátit i zpět dolů a obě cesty vás vyjdou dohromady na 36CHF.

V průsmyku Saxer Lücke naleznete štíty Chrüzberg, které jsou na Instagramu velmi známou dominantou. Kousek pod štíty leží jezero Fälensee, u kterého se můžete občerstvit a posilnit před další cestou v horské chatě Säntis. Cestou potkáte nepřeberné množství krav, kterých není třeba se bát a jako bonus si u místních statkářů můžete koupit domácí kravské mléko nebo sýr.

Spaní: Stan si můžete rozložit na většině míst v horách, jen si dejte pozor abyste si ho nepostavili v ohradě a ráno vás nebudili stáda krav. Pokud spíte v autě, můžete přenocovat hned u nástupiště lanovky, kde nejdete menší parkoviště u lesa, takže vás čeká ničím nerušená noc.

Lago di Saoseo

Dalším, ne moc známým, ale o to úchvatnějším místem, které při své cestě Švýcarskem nesmíte vynechat, je Lago di Saoseo.

Pokud máte čas a chcete si užít výhledy a cestu alpskou krajinou, zapakujte auto kousek od motorestu Sfazú. Za motorestem najdete asfaltku, která vás povede do kopce směrem k jezeru. Odměnou po této hodinu a půl dlouhé cestě vám bude křišťálově čistá voda, rozkvetlé louky a hory kam se podíváte.

Pokud se vám nebude chtít jít pěšky celou cestu, můžete zvolit cestu autobusem. Ten vás zaveze k chatě Rifugio, od které je to k jezeru asi jen 15 minut cesty po svých.

Celé jezero se dá obejít a nabízí spoustu příjemných míst k posezení a odpočinku, a to vše s minimálním počtem lidí.

Spaní: Okolí jezera není zrovna ideální pro stan, příliš travnatých ploch zde nenajdete. Proto bude lepší, mít v záloze místo v okolí, kam se po tomto treku vypravíte a přenocujete. Pokud spíte v autě, můžete opět přenocovat na parkovišti, z kterého se k jezeru vychází.

Švýcarsko: Lago di Saoseo

Oeschinensee

Švýcarsko nabízí opravdu hodně jezer k navštívení a skoro všechny vám mají co nabídnout. A Oeschinensee je jedním z nich.

K tomuto jezeru se můžete dostat pěšky, lanovkou nebo můžete oba způsoby cesty zkombinovat. My vám doporučujeme vyrazit hned první lanovkou nahoru, užít si jezero bez lidí a až se nabaží všech krás, vydat se po svých zpět dolů. Jedna cesta lanovkou vás vyjde na 22 CHF.

Od vrchní stanice lanovky vás čeká 15 minut cesty mezi krávami a s výhledem na hory. U jezera stojí horská chata, kde se můžete občerstvit nebo i přespat. U samotného jezera si můžete půjčit loďku a celé si ho projet nebo se po svých vydat až na druhou stranu jezera, kde na vás budou čekat výhledy na vodopády a prázdné pláže.

Spaní: V okolí jezera je možné vidět několik zastrčených a schovaných stanů, které vám napoví, že v tomto místě Švýcaři nevidí kempování moc rádi. Pokud máte pro strach uděláno, můžete stanování risknout, ale dobře se schovejte. Pokud spíte v autě, od určité hodiny můžete přespat zdarma na parkovišti u lanovky, které je přes den placené.

Oeschinensee ve Švýcarsku

Furka Pass

Furka Pass je jeden z top průsmyků, které ve Švýcarsku najdete. Nabízí vám rozličné výhledy na švýcarské masivy z každé strany, ledovec s ledovou jeskyní, 130 let starý hotel Belvedére a mnoho dalšího.

Serpentiny Furka Pass projížděl svým Aston Martinem také James Bond v díle Goldfinger, více o natáčení se můžete dočíst na odpočívadle hned na začátku průsmyku, kde o Bondovce najdete obsáhlou informační tabuli.

Kousek od samotného vrcholu průsmyku stojí hotel Belvedére, jeden z dalších instagramových grálů, které Švýcarsko nabízí. Hotel už je několik sezón zavřený, takže se jeho architekturou můžete kochat pouze zvenčí, ale podle recenzí, které můžete na internetu najít, o nic nepřijdete, když v hotelu nepřespíte.

Spaní: Co se průsmyku týče, není problém zde najít místo na přespání. Větší problém je, vybrat to nejlepší. Najdete zde místo jak pro stan, tak pro auto, a to skoro za každou zatáčkou.

Výhled z James Bond Str.
Hotel Belvedére ve Švýcarsku

Susten Pass

Poslední místo, které vám v článku představíme je Susten Pass. Opět se jedná o průsmyk a stejně jako Furka pass, je jedním z těch nejkrásnějších, na které můžete ve Švýcarských Alpách narazit.

Susten Pass nabízí nepřeberné množství výhledů na skalní masivy a cesty na túry.

Spaní: Když se v rámci cesty po Sustenstrasse vydáte k ledovci Steingletscher, narazíte na ideální místo pro přespání jak ve stanu, tak v autě a milovníci vysokohorských túr si také přijdou na své.

Švýcarsko: Susten Pass

Přečtěte si také o nejzajímavějších památkách Londýna nebo o tipech na výlety do Chorvatska.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0
Pavlína B.
Učitelka, která začala znovu studovat, miluje čtení a teď chce psát.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *