Jak na ...Nezařazené

8 tipů: Jak nejlépe spořit?

Ptáte se, jak nejlépe spořit? Nedaří se vám odkládat měsíčně z výplaty a přemýšlíte, že je na čase začít myslet na budoucnost? Nebo už máte něco našetřeno a chtěli byste své peníze co nejvíce zhodnotit? Každý z nás se dostane do věku, kdy zatouží po tom se usadit nebo si vytvářet zázemí. Pojďme se společně podívat, jak na to.

Jak nejlépe spořit peníze?

Jestliže jste právě začali uvažovat, že by bylo dobré začít spořit na budoucnost, měli byste si položit tři základní otázky. Po jejich zodpovězení budete lépe vědět, jaký typ spoření nebo zhodnocení peněz využít.

  • První otázka zní: Co vás motivuje k tomu začít spořit?
  • Druhá otázka: Na jak dlouhou dobu chcete peníze ukládat a nebo investovat
  • Poslední otázka, kterou si položte: Jak moc jste ochotni riskovat?

Po zodpovězení těchto dotazů už se vám dále bude lépe plánovat, pojďme si uvést možnosti, jaké jsou mezi lidmi v této oblasti oblíbené a často využívané.

Jak a kde nejlépe spořit?

V oblasti spoření máme několik možností. Výše zhodnocení a délka se odvíjí od typu, který zvolíme.

Spořící účet

U spořícího účtu nemáme příliš velké zhodnocení. Mnohdy nepokryje roční sazba ani inflaci a pokud máte na účtu více než 250 000 Kč už tam pravděpodobně budou peníze jen uložené. Nicméně se tato forma spoření hodí pro finanční rezervu. Peníze máte ihned k dispozici a nebude vás tolik lákat je utrácet, jako kdyby byly na běžném účtu. Zkuste si porovnat spořicí účty.

Stavební spoření nejen pro děti

Jedná se o velmi rozšířenou podobu, jak lidé ukládají své peníze. Státní podpora a pojištění vkladů patří mezi velké výhody. Je ale nutné, abyste spořili nejméně šest let. Po tuto dobu nemáte k penězům přístup.

Penzijní spoření aneb Jak nejlépe spořit na důchod

U penzijního spoření je opět výhodou státní příspěvek. Ten činí maximálně 230 Kč při vašem vkladu 1 000 Kč. Také mnozí zaměstnavatelé na důchod přispívají, což je další plus.

Nevýhodou může být, že peníze vám budou vyplaceny až po dosažený důchodového věku. Můžete si ale odečíst příspěvky z daňového základu. Aby to bylo možné je nutné za rok poslat víc než 12 000 Kč.

Nejvýhodnější spoření

Jedním z nejvýhodnějších spoření i investicí je koupě nemovitosti. V této chvíli nemáme na mysli, když si koupíte nemovitost, kde budete bydlet. Jedná se o investiční koupi. Postačí vám pořídit si pro začátek menší byt, na který si vezmete hypotéku. Byt pronajmete a následně pokud bude část hypotéky splacená už můžete uvažovat o větší bytu. Zvyšujete tak svůj kapitál.

Koupě nemovitosti na investici patří mezi velmi oblíbené v současné době, a to i proto, že úrokové sazby hypoték jsou na minimu.

Kam ještě je možné uložit peníze?

Nejste v situaci, kdybyste si mohli koupit nemovitost. Zhodnocení na spořícím účtu se vám zdá jako zanedbatelné. Nebo jste přišli k nějakému dědictví a chcete si peníze tzv. uschovat na 2 – 3 roky.

Termínovaný vklad

Jedná se o typ spoření, kdy jste například přišly k většímu obnosu peněz. Na spořícím účtu se vám peníze moc nerozmnoží a u stavebního spoření zase musíte peníze nechat nejméně šest let.

V tomto případě využijte termínovaný vklad. Sami si zvolíte počet let, na které budou peníze uloženy. Procenta za rok, o které vám vaše peníze narostou se odvíjí od doby, na jakou peníze na účet vložíte. Zde také platí, že finanční prostředky po tuto dobu nemáte k dispozici. V případě vypovězení smlouvy dříve je většinou požadován poplatek. Nejvýhodnější termínované vklady má v současné době Spořitelní družstvo NEY.

Investování peněz

Jaké máme možnosti investování peněz? Nebo které investice jsou ty rizikovější?

Akcie

Do akcií má smysl investovat v dlouhodobém horizontu. Minimální doba pro držení akcií se uvádí 10 let. V průběhu doby, kdy budete tyto cenné papíry vlastnit, nastane pravděpodobné několik výkyvů jejich hodnoty. Což ale celkový výnos neovlivní.

Další výhodou jsou určitě výplaty dividend, na které máte jako akcionář nárok.

Přečtěte si také článek o investičním vínu.

Burza pro obchodování s akciemi

Podílové fondy

Tato forma investic se stává v posledních letech velmi oblíbenou. Mezi výhody lze zařadit diverzifikaci, což znamená, že své prostředky rozkládáte mezi několik firem. Dalším plusem je vysoká likvidita. V praxi tedy, jak rychle dokáže společnost přeměnit svá aktiva na finanční prostředky.

Navíc je zde možnost tyto investice do svého portfolia zařadit jako krátkodobé, střednědobé nebo i dlouhodobé rezervy.

Kryptoměny

Nejznámější kryptoměnou je Bitcoin. V podstatě se jedná o virtuální peníze, kterými už v současné době můžete platit členství v různých organizacích či předplatné od firmy Adobe aj.

Kryptoměny jsou známy svojí nestabilitou. V roce 2017 cena vystoupala. Jeden Bitcoin jste si mohli pořídit za 20 000 dolarů. Poté nastal velký propad a nyní je zmiňovaný Bitcoin zase na výslunní.

Pokud se rozhodnete investovat do některé z krypoměn. Postupujte pomalu a zjišťujte, jak celý proces funguje. Ve chvíli, kdy se tato měna podaří více stabilizovat, může mít velký potenciál.

Pravidelné investování

Je určitě cesta, jak si vytvořit pěknou finanční rezervu. Rozmnožit své finanční prostředky. Změnit tak svůj život k lepšímu. Portfolio investic je určitě dobré diverzifikovat. V ideálním případě pořídit nemovitost na investici nebo zkusit podílové fondy. Kryptoměny mají do budoucna také určitě velký potenciál. Spoření na důchod nebo stavební spoření pro děti by mělo být samozřejmostí.

Máte v současné době nějaké investice? Jaký druh se Vám zdá nejlepší?

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *