Jak na ...Zdraví

Potravinářský průkaz. Jak jej získat co nejrychleji?

Přemýšlíte nad změnou povolání nebo jen brigádou a v kolonce požadujeme na vás svítí potravinářský průkaz? Nelekejte se. V tomto článku se dozvíte, kdo jej ke své práci potřebuje, kolik stojí a jak jej snadno získat. Na rozdíl od sehnání práce je potravinářský průkaz opravdová rychlovka!

Musíte mít potravinářský průkaz i vy?

Povolání, při jejichž činnosti je nutné zdravotní neboli potravinářský průkaz vlastnit, stanovuje Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Jedná se o následující oblasti:

  • Stravovací služby
  • Výroba a zpracování potravin, uvádění potravin na trh
  • Úprava vod a provozování vodovodů
  • Výroba kosmetických přípravku a práce s jejich ingrediencemi
  • Živnosti, kde se porušuje integrita kůže
  • Provozování holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetických, masérských, regeneračních nebo rekondičních služeb

Není tedy pravda, že by to byla záležitost jen kuchařů. Dokonce i tatér potřebuje pro svou práci potravinářský průkaz!

Jak získat potravinářský průkaz?

Je to velmi jednoduché. Průkaz vám vydá váš praktický nebo podnikový lékař. Cena se pohybuje v rozpětí 200 až 500 korun a jeho platnost může být buď na dobu určitou nebo neurčitou. Stačí jej tedy neztratit. Samotný průkaz vyplňuje lékař, není potřeba vyplňovat nějaký další formulář ani žádost.

U lékaře

Cílem této prohlídky by mělo být prokázat, že nemáte infekční onemocnění. Délka vyšetření i doba, než svůj průkaz dostanete, se může výrazně lišit. Někdo z ordinace vychází už po pár minutách i s průkazem, u někoho to trvá déle. Lékař vám totiž může rovněž provést výtěry z krku, nosu a konečníku. Potom čekáte pár dnů až týdnů na výsledky tohoto vyšetření.

Na závěr je dobré vědět, že jeden potravinářský průkaz můžete použít i u více zaměstnavatelů, nemusíte si tedy nechat vždy vystavit průkaz nový. Je však nutné, abyste jej měli v práci vždy při sobě v případě kontroly, která by jej chtěla vidět.

Pokud se chystáte začít novou kariéru, podívejte se rovnou na vzor strukturovaného životopisu nebo na nejběžnější otázky při pracovním pohovoru.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
RadkaK
Studuji žurnalistiku, píšu, čtu, plavu, běhám, šiju a učím se cizí jazyky. Můj oblíbený pohled na svět je z letadla. Ráda objevuju nové chutě, jsem zapálená kuchařka a jednoduše miluju jídlo.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *