Jak na ...Návod

Jak napsat přesvědčivý strukturovaný životopis? [VZOR]

Jste nezaměstnaní, nebo chcete lepší práci?  Unavuje vás neustálé obdržení negativní (či dokonce žádné) zpětné vazby? Zapracujte na svém životopisu! Tohle je první krok, který vás může dovést k práci snů.

Strukturovaný životopis (z lat. curriculum vītae – běh života) je administrativní text, proto by jsme při jeho tvorbě měli dodržovat určitá pravidla. Po přečtení toho článku si budete schopni napsat a formátovat životopis, který ocení každý náborář. Dokonce vám poradíme jak si jednotlivé úseky v životopis rozložit tak, aby byl co nejpřehlednější. Jako bonus jsme si připravili pár tipů, díky kterým se zajisté dostanete na finální seznam uchazečů.

Obsah:

  1. Obsahová stránka životopisu
  2. Nezapomeňte na formátování
  3. Vhodná struktura
  4. Extra tipy – na co si dát pozor
  5. Závěrečné myšlenky (+bonus)
curriculum vitae

Obsahová stránka životopisu

Co nesmí chybět, jsou slova. Konkrétně dobře uplatněná slova. Uvádíme zde vodítko k tomu, jaké údaje a informace do svého životopisu napsat, a hlavně jak je napsat, pro nejlepší možný výsledek.

Osobní informace

Prioritní je samozřejmě vaše jméno a příjmení. Je vhodné vložit v této sekci i profesionální fotografii.

Dál je potřebné zahrnout kontaktní údaje, aby vás v případě výběru mohli kontaktovat. Měli byste zahrnout svou trvalou (nebo korespondenční) adresu, telefonní číslo a e-mail. Mějte na paměti, že použití neprofesionální e-mailové adresy nedělá nejlepší dojem. Může to vést i k zamítnutí vaší žádosti. Dávejte si pozor, aby byli všechny údaje aktuální. Nechcete přece přijít o pohovor jenom proto, že jste ve svém životopisu uvedli nesprávné telefonní číslo.

Dle možností můžete uvést taky odkazy na relevantní profily na sociálních médiích. Doporučuje se převážně LinkedIn nebo Twitter. Kreativní profesionálové by také mohli zvážit přidání příslušných odkazů na profily na Instagram, Youtube nebo Pinterest. Pokud máte profesionální web nebo blog, vložte na něj odkaz už v sekci kontaktů. Věnujte pozornost tomu, aby jste se ujistili, že jsou vaše adresy URL aktivní. Ideálně vytvořte hypertextový odkaz, aby byly lehce přístupné na jedno kliknutí.

Které osobní informace v úspěšném životopisu naopak nemusíte uvádět? 

  • datum narození 
  • rodinný stav
  • rasa, národnost
  • pohlaví
  • náboženství

Pracovní zkušenosti

Napište seznam pozic, které jste vykonávali. Je potřebné se soustředit na to prioritní. Ve svém životopise nemusíte uvádět všechny pracovní zkušenosti, které jste kdy měli. Ujistěte se tedy, že sdílíte jen zkušenosti, které jsou významné a ne starší 10-15 let. Omezte se přibližně na šest odrážek ke každé pozici. Uveďte odpovědnosti prokazující dovednosti a zkušenosti, které budete pro svou novou práci potřebovat. 

Získali jste v předešlé práci nějaká ocenění? Podělte se o ně!
Zvažte taky ilustrování vašich úspěchů, dovedností, nebo odpovědností, ze které vyplynuli. Tohle je hodně důležité. Předvádíte tím to, jak to vypadá, když své schopnosti uplatníte. 

Použijte přístup X, Y, Z – V situaci X jsem udělal Y, což mělo za důsledek Z. 

Pro lepší představu je dobré zakomponovat alespoň přibližná čísla nebo procenta.

profese

Vzdělání, certifikáty a absolvované kurzy

Dbejte na to, aby jste jako první vystavili nejvyšší dosažené vzdělání. Postupujte chronologicky.

Zvažte přidání popisu svých zkušeností z absolvovaných stáží, školení a kurzů. Výpis nebo popis kurzů může ukázat náborovým pracovníkům, že máte dovednosti související s danou prací. Z popisu kurzu mohou mít prospěch i profesionálové, kteří se chystají na kariérní změnu. Ukazujete tak, že máte relevantní znalosti, které přesahují vaše předchozí pracovní zkušenosti.

Jste ještě pořád studentem?
Vaše vzdělání je pravděpodobně tím nejsilnějším a možná jediným, čím se můžete prodat. Proto do napsání této sekce vložte co nejvíc snahy.

vzdělání

Zručnosti a “jemné” dovednosti

Důkladně popřemýšlejte nad všemi schopnostmi, kterými disponujete. Můžou to být dovednosti získané z předešlé práce, praxe, školy, nebo samostudia. Nejlepší však bude, když do životopisu zahrnete jenom ty, které s pracovní pozici nejvíc souvisí.

Zaměstnavatele v dnešní době však vyžadují i tzv. “soft skills”. Rozumějí se tím sociální dovednosti. Společnosti už nehledají jenom pracovně schopné zaměstnance. Záleží jim na tom, aby našli člověka s vhodnou povahou, který zapadne do týmu. Podle druhu pozice by jste měli předpokládat jaké interpersonální, příp. intrapersonální kompetence by byly vhod. 

soft skills
Mezi nejžádanější jemné dovednosti patří řízení, komunikace, organizace a plánování.

Zájmy a volnočasové aktivity

Společnosti začínají zdůrazňovat pracovní kulturu, a právě proto mohou být koníčky a zájmy skvělým doplňkem vašeho životopisu. Nezapomeňte si potenciálního zaměstnavatele trochu prozkoumat. Volba koníčků a zájmů, které odpovídají společnosti, je dobrá strategie.

Nikdy ale nezmiňujte nic kontroverzního, jako např. své náboženské, nebo politické postoje. Pokud má osoba, která čte váš životopis, opačný názor, mohlo by to poškodit vaše šance na pohovor.

zájmy a aktivity

Nezapomeňte na formátování 

Bez formátování se bude text velmi špatně číst, i když bude nejlepší, jaký jste kdy napsali. Podstatou formátování je, aby byl čtenář schopen text rychle přeskenovat očima a našel v něm to, co potřebuje. Formátování značně působí i na celkový dojem.

Písmo

Výběr písma je důležitý. Nejdůležitější je zajistit jeho správnou velikost.
Nejpoužívanější velikostí písma v životopisech jsou velikosti 10, 11 a 12. 

Strategicky používejte i VELKÁ PÍSMENA, tučné písmo a kurzívu. Pomohou vám upozornit na důležité body.

Pokud zvolíte typ písma, který je obtížné číst, nebo je dětinský, může váš životopis skončit v koši. Pro životopis posílaný přes email je vhodné bezpatkové písmo (např. font Arial). Patkové písmo je zas vhodné pro tisk a tištěné materiály. Můžete to použít, když předáváte životopis v papírové formě (např. font Times New Roman).

Nadpisy

Dejte svým sekcím jednoduché nadpisy. Pokud jste některý ze svých nadpisů označili tučně, udělejte to tak u všech. Snažte se příliš nezneužívat vaši kreativitu. Jde přece o to, aby se důležité informace snáze hledaly.

Zarovnání a okraje

Pro přehlednost a jednoduchšší čtení svůj obsah zarovnejte doleva. 

Nastavení okrajů je taky důležité. Je to proto, že životopis s přeplněným textem od okraje k okraji vypadá chaoticky a neprofesionálně. Pokud potřebujete trochu víc místa, je dobré snížit dolní a horní okraj na 0,5″ a boční okraje na 0,75″.

formátování

Vhodná struktura

Struktura textů má co se týče dojmu prvořadé postavení. Správná strukturalizace zefektivní rychlý náhled. Zrak čtenáře tak rychleji padne na hledané místo. Projděte si typy, kterými se oplatí řídit:

  • Nejideálnější délka životopisu je jedna až dvě stránky. Ujistěte se proto, že každé slovo, které jste použili, je nutné.
  • Zkuste dát ty nejlepší věci na začátek. Když si náborář otevře váš životopis, zaměří se nejdřív na horní třetinu dokumentu.
  • Při psaní zkušeností použijte obrácené chronologické pořadí. Co tím myslíme? Začněte od svého posledního zaměstnání a vracejte se zpět do minulosti. U sekce vzdělávání dejte na první místo nejvyšší dosažený stupeň. V ostatních případech údaje uspořádejte spíš podle priority.
  • Vyvažte text a prázdné místo. 
  • Nejvíce minimalistickým návrhem životopisu je rozložení do dvou sloupců. Pomůže vám lépe využívat prostor a vyplní prázdné místa na okrajích.
  • Zvažte použití profesionálně navržené šablony. V případě, že se pohybujete v kreativní sféře, je nejlepším programem k tvorbě životopisu rozhodně Adobe Photoshop.
vzor životopisu

Extra tipy – na co si dát pozor

Vyhněte se gramatickým chybám! Vždy si udělejte čas na zkontrolování svého pravopisu.

Správně pojmenujte soubor s životopisem. Nejpřijatelnějším je zahrnutí svého jména. 
Př.: zivotopis-novak.doc, nebo cv_vesela.pdf

Zvolte patřičný formát. Nejčastěji se používá formát PDF, formátování se tak po otevření nezmění. Agentury však můžou preferovat změnitelné formáty. Je to z toho důvodu, že někdy potřebují před přeposláním životopisu třetí straně vymazat kontaktní údaje.

Přizpůsobte svůj životopis popisu práce a používejte klíčová slova! Prvním krokem předběžného prověřování vhodnosti uchazeče ve většině velkých společností je počítačový systém ATS, který skenuje odeslané životopisy na klíčová slova, která určují, jestli se uchazeč hodí na konkrétní práci. Většina kandidátů se přihlásí pomocí svého standardního životopisu (bez jakéhokoli přizpůsobení nabídce). Tento zvyk, i když šetří čas, bohužel dramaticky zvyšuje pravděpodobnost okamžitého odmítnut.

Soustřeďte se na první dojem. 6 sekund – tolik prý trvá prvotní nahlédnutí. 

dopad pohledu na životopis
Znázornění dopadu pohledu při nahlédnutí do životopisu.

Závěrečné myšlenky

Teď už jste vyzbrojení všemi potřebnými informacemi a můžete se pustit do zlepšování svého životopisu. Věříme, že jste připraveni se o vysněnou práci poprat – a my vám s tím pomůžeme! Přečtěte si články o asertivním chování a sebevědomí. Tyto vlastnosti vám pomůžou v dalších krocích přijímacího řízení, tudíž při pohovoru. Jemnější pohlaví určitě zaujmou naše triky ohledně líčení a make-upu.

Těm z vás, který ve výběrového konání uspějete, se určitě budou hodit rady ohledně odkládání povinností, organizace času, plánování a efektivity práce.

Práce, včetně její hledání, může být hodně frustrující. Zbavte se stresu a nezapomeňte proto na to esenciální. Tím je zdravý spánek, výživa a sport. Důležité je zachovávat si v životě balanci a preventivně se vyvarovat vyhoření. Na odreagování od povinností si pusťte například nějakou hudbu, dobrý seriál nebo film. Potřebujete spíš chvíli ticha? Ideálním společníkem se vám u šálky čaje může stát kniha.

Bonus: Hledání práce

Úspěšně jste dokončili proces tvorby životopisu, a ještě nevíte, pro koho pracovat?

Nepanikařte. Připravili jsme pro vás fantastické rady ohledně hledání pracovních příležitostí. Určitě se budete chtít zaměstnat ve společnostech, které vaše schopnosti a potenciál ocení co nejlépe. Doporučujeme podívat se i na stránku topzamestnavatele.cz. Najdete tam žebříčky TOP zaměstnavatelů podle roku a odvětví.

A na závěr vám přejeme…

přání

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Štefánia
Nadšenkyně celoživotního vzdělávání, inovativních myšlenek a překonávání samých sebe. Ve svém volnu ráda čtu, zajímám se o psychologii, cizí kultury, jazyky a technologie.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *