Jak na ...Návod

5 Tipů: Jak sám trénovat a procvičovat konverzaci v angličtině?

Mluvte anglicky jako king aneb 5 tipů jak na speaking .

„I am Láďa. I am mechanic. Jako, automechanic. Golden Czech hande!“

Nebuďte jako Láďa. Naučte se konečně pořádně mluvit anglicky. Naprostá většina lidí, kteří se kočkují s angličtinou jsou na tom úplně stejně. Nějaký základ tam je, znáte slovíčka a leccos rozumíte. Ale když dojde na samotné mluvení a jste vystaveni konverzaci v angličtině. Velká špatná. Něco se ve vás sekne. Tváře rudnou, a ani ten nejlepší antiperspirant by vám nedodal sebedůvěru. Patříte k nim? Moc se chcete zlepšit, ale nemáte s kým trénovat? Konec výmluvám! Zvládnete to sami. Máme pro vás 5 zaručených rad jak se anglicky rozmluvit.

Trénujte mluvení anglicky, ať nejste jako Láďa.

A pamatujte“Practice makes perfect!“

„Ema mele maso,“ mluvte anglicky nahlas

Zavřete za sebou dveře a pusťte se do toho. Je jedno jestli si jen pročítáte slovíčka nebo se biflujete gramatiku. Vše si říkejte pěkně nahlas. Když si nebudete jistí s tím jak se to říká, strejda Google rád poradí. Tímto způsobem skvěle potrénujete výslovnost. Navíc, slovíčka a věty čtené nahlas si mozek daleko lépe zapamatuje a uloží.

Jste začátečník? Čtěte nahlas jen slovíčka, slovní spojení a fráze. Máte navíc a máte rádi výzvy? Super. Vyberte si text vhodný pro vaši úroveň a pilujte jeho četbu. Cílem je plynulost, správná výslovnost bez zadrhávání. Nenechte svůj jazyk vyplašit slovy jako thirty-three, throughout či mediterranean. Zkoušejte to. Konzultujte google. Jde o to, naučit se slyšet sám sebe v angličtině a být s tím v pohodě.

Read it out loud. Čtením nahlas natrénujete výslovnost a získáte větší jistotu.

„To be or not to be,“ aneb Konverzaci veďte klidně k sobě

Nebojte, nemusíte v ruce držet lebku a polemizovat o nesnesitelné lehkosti bytí. K tréninku mluvené angličtiny postačí rozhlédnout se kolem sebe a jmenovat nahlas věci, které znáte. Nuda? Používejte slova ve větách.

„This is my pen. I love my dog. My baby is sleeping. My flat is so small.“

Zvládáte? Bezva. Pokud vám krátké větičky nepřijdou zas tak cool. Zkuste komentovat co právě děláte, budete dělat nebo jste dělali. Perfektní na procvičení různých časů.

Čtete knihu, právě jste viděli luxusní film? Zkuste ten příběh nahlas převyprávět. Možná se budete ze začátku cítit jako pacienti z Bohnic, ale rychle si zvyknete. Nejde o to, aby jste mluvili úplně bez chyb. Cílem je naučit se rychleji přemýšlet a hledat cestu jak ze sebe vyždímat co nejvíc, se slovní zásobou, kterou momentálně máte. Podívejte se také na naše další tipy, jak se naučit cizí jazyk.

Next level pro odvážné: Nahrajte se

Položte si otázku, popište fotografii, nadávejte, polemizujte, vyprávějte vtip a vše si nahrajte. Čím se nahrát? No, mobilem přece. Dnes má tuto možnost každý telefon nebo si stáhněte aplikaci voice recorder. Že je trapné slyšet svůj vlastní hlas? Překonejte to. Možná budete i mile překvapeni. Každopádně zjistíte chyby, které děláte a obraty, u kterých se zasekáváte. Naučíte se rychle myslet a získáte zpětnou vazbu. 

„Nobody puts baby in a corner“: Poslouchejte a opakujte

Vygooglete si anglické nahrávky s překladem zdarma. Na internetu je jich mrak. Stačí jen chvíli hledat. Najdete spoustu užitečných frází, které čte rodilý mluvčí. Pak následuje pauza. To je vaše chvíle frázičku zopakovat. Pak následuje český překlad. Dáváte multitasking? Metoda jde skvěle skloubit s vytíráním, mytím nádobí či chůzi po lese.

Přijde vám papouškování prázdných frází jako nuda? Učte se vaše oblíbené hlášky z filmů i seriálů. Prostě sledujte filmy v angličtině s anglickými titulky. Najděte si oblíbené pasáže a dialogy se naučte slovo od slova. Možná se vám to zdá jako blbost, ale uvidíte, jak vás to obohatí. Větičky vašich oblíbených herců jen tak nezapomenete a uvidíte, že slovíčka pak aktivně využijete i v jiných situacích. 

Učte se oblíbené hlášky z filmů.

Under pressure – minutový proslov

Vše předchozí můžete brát jako trénink právě na tuto minutovou výzvu. Dejte si časový limit a vyberte si téma. Začněte s jednoduchými otázkami jako: MOJE RODINA, ZÁLIBY, ŠKOLA, PRÁCE.

Pokud vám to nestačí přitvrďte a napište si na papír komplikovanější otázky. Například: Kde bych chtěla bydlet a proč. Co bych dělal, kdybych vyhrál milión? Fantazii se meze nekladou. Takových otázek si můžete vymyslet spoustu nebo konzultujte internet. Časový limit Vás bude tlačit přemýšlet rychle, měli byste dospět k nějakému závěru a vaše řeč by měla mít hlavu a patu. Pokud s klidem a noblesou zvládnete tohle, zvládnete všechno! 

Pojďme si shrnout, jak na speaking. Abychom mluvili anglicky jako KING.

  • Všechny texty čtěte nahlas
  • Mluvte si pro sebe
  • Nahrávejte se
  • Učte se oblíbené hlášky z filmů
  • Zkoušejte mluvit pod tlakem časového limitu

Na konec jedno pravdivé klišé! Je to na vás. Schopnost mluvit plynule anglicky do vás opravdu nikdo nenaleje. Samozřejmě, odjet na zkušenou do Anglie nebo Ameriky je efektivní, ale celkem nákladné řešení. Ale i tam na sobě budete muset pracovat. Tak proč nezačít hned teď. Stačí pár minut denně. You can do it! Good luck!

Trénujte 20 minut denně a progres se dostaví

Mohl by Vás také zajímat článek o tom, jak se naučit německy, jak odmaturovat z AJ nebo o tom, jak přesvědčit strukturovaným životopisem.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Iva
Miluju cestování, jídlo, kiteboarding a angličtinu. Snažím se o to, abych každý den byla o fous lepší člověk, než jaký se byla včera. Nemám ráda pomluvy, lži, závist a "netopýre".

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *